Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Hendrix shamisenu

Shamisen to tradycyjny japoński instrument wynaleziony w czasach samurajów. W Blue Note zagra na nim wirtuoz - Keisho Ohno.

Keisho Ohno. Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Keisho Ohno. Fot. materiały organizatorów

Keisho Ohno przyszedł na świat w Nigacie, najbardziej zaludnionym mieście w prefekturze o tej samej nazwie, położonym w północno-zachodniej części wyspy Honsiu. W wieku 8 lat trafił pod skrzydła Chikueiego Takahashiego, który uczył się u wielkiego Chikuzana Takahashiego. Chikuei już w wieku 12 lat otrzymał pozwolenie na używanie na scenie nazwiska swojego mistrza. 14-letni Keisho zdobył akceptację samego Chikuzana i został jednym z jego następców w japońskim folkowym nurcie muzycznym określanym mianem "bushi" (tłum. "melodia"), którego nazwa wywodzi się z muzyki buddyjskiej. Na ogół używa się jej do określania tradycyjnych japońskich pieśni wygrywanych na takich instrumentach jak shamisen (trzystrunowy instrument szarpany) czy sanshin (porównywany do banjo poprzednik samisena).

Shamisen - instrument, na którym gra Keisho Ohno - przypomina nieco gitarę, jest jednak o wiele cieńszy i nie posiada progów. Pudło rezonansowe ma kształt lekko zaokrąglonego prostokąta. Jego powierzchnia pokryta jest skórą kota (wersja droższa) lub psa (wersja ekonomiczna) - obecnie zastępuje się ją papierem lub plastikiem - co ma na celu wzmocnienie dźwięku. Struny zwykle były wykonywane z jedwabiu, teraz jednak częściej stosuje się nylon. Dźwięk wydobywa się za pomocą drewnianego plektronu (wcześniej używano w tym celu kości słoniowej lub skorupy żółwia) przypominającego swoim kształtem liść miłorzębu. Instrument jest dość trudny, ponieważ ze względu na to, że reaguje na zmiany temperatury, otoczenie oraz intensywność grania, wymaga częstego dostrajania. W związku z tym, że shamisen stał się bardzo popularny w regionie Tsugaru, bywa również nazywany Tsugaru Shamisen. Szybko przyjął się w tradycyjnych teatrach japońskich oraz wśród gejsz.

W 2000 roku Keisho Ohno przeniósł się do Osaki. Po czterech latach założył zespół "Keisho Ohno with Tsugaru Shamisen SOUL" i z udziałem klawiszowca oraz perkusisty rozpoczął swoją działalność koncertową. Muzyk konsekwentnie podąża śladami swojego mistrza - w tworzeniu nowoczesnej muzyki (rock, groove, house, jazz) wykorzystuje klasyczne techniki grania i czerpie z tradycji japońskiej. Artysta chętnie współpracuje z muzykami poruszającymi się w różnych stylistykach. Aktualnie mieszka i tworzy w Paryżu.

Jeden z francuskich krytyków, zachwycony twórczością młodego Japończyka stwierdził: "Gdy widzimy jak Keisho Ohno gra, w jaki sposób jego ciało wręcz łączy się z instrumentem, to wiemy, że patrzymy na Hendrixa shamisenu".

Karolina Gumienna

  • Koncert Keisho Ohno
  • Blue Note Jazz Club
  • 18.04, g. 19
  • bilety: 40/50 zł (do nabycia: biuro klubu, Bilety24.pl, CIM, Empik, eBilet.pl)