Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Fortepian w roli głównej

Spektakularnym zjawiskiem był zarówno koncert "Piano.pl", który odbył się ponad dwa lata temu w Warszawie, jak i dokumentujące go płytowe wydawnictwo. Teraz główna sprawczyni tych wydarzeń, Dorota Miśkiewicz, wraz z tuzami polskiego jazzowego fortepianu przybywa do Poznania.

.
Dorota Miśkiewicz, fot. Tomasz Nowak

Jaki był cel tego przedsięwzięcia? "Chciałam zwrócić uwagę na to, ilu mamy wspaniałych pianistów w Polsce" - mówi Dorota Miśkiewicz, która zgromadziła na jednym koncercie, wokół swego pomysłu kilkunastu czołowych polskich asów tego instrumentu. Zaprosiła każdego z nich do wspólnego z nią wykonania tylko jednego utworu. Ale jak podkreślała: "Nie chodziło o współzawodnictwo, tylko o wspólne kreowanie muzyki".

Wokalistka zaprosiła pianistów z trzech pokoleń do wykonania wspólnego koncertu w maju 2016 roku w warszawskim teatrze Roma. Opowiadając o nim, dodawała jeszcze zdania brzmiące niczym aforyzm albo motto: "Fortepian to nasza specjalność, spośród wielu doskonałych muzyków to właśnie pianiści wiodą w Polsce prym". Dlatego też dała instrumentalistom swobodę interpretacyjną. To oni podejmowali decyzje dotyczące aranżacji poszczególnych utworów. Dlatego też "niektóre aranżacje są zaskakujące, pokazują nowe oblicze mniej lub bardziej znanych piosenek, inne dążą do prostoty, nie odbiegając znacznie od oryginałów".

Ten niebanalny pomysł spotkał się z wielkim uznaniem branży muzycznej. Było więc zwycięstwo w prestiżowym dla środowiska plebiscycie miesięcznika "Jazz Forum". Projekt Piano.pl zwyciężył tam, zostawiając w polu wielu innych świetnych artystów, w kategoriach: Album Roku i Koncert Roku. Były też dwie nominacje do Fryderyka - dla albumu i wokalistki - oraz do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej.

Sama lista wykonawców tego wieczoru brzmi jak minikatalog tego, co najważniejsze w polskiej pianistyce (nie tylko) jazzowej ostatnich dekad. Przeczytajmy, co piszą organizatorzy. Otóż podczas poznańskiego koncertu u boku Doroty Miśkiewicz wystąpią: Stanisław Soyka, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Krzysztof Herdzin, Marcin Wasilewski, Piotr "Pianohooligan" Orzechowski, Dominik Wania, Bogdan Hołownia, Michał Tokaj, Lutosławski Piano Duo, Tomasz Kałwak, Henryk Miśkiewicz (ojciec wokalistki) oraz Atom String Quartet. A zatem uważna lektura powyższej listy przekonuje nas, że w istocie pojawią się nie tylko pianiści. Będzie bowiem i słynny saksofonista, i ceniony kwartet smyczkowy. Nie ma jednak wątpliwości, że w głównej roli występować będzie fortepian - i głos.  

Co zaśpiewa Dorota Miśkiewicz? Jej wydany przed dwoma laty podwójny album (CD i DVD) jest jednocześnie miniantologią ambitnej piosenki. Znajdziemy tu coś z repertuaru Starszych Panów (Bądź mi tatą), ale i tekst Agnieszki Osieckiej do muzyki Krzysztofa Komedy (Nie jest źle), znajdziemy niezapomniane Sprzedaj mnie wiatrowi zespołu Bemibek i Jej portret śpiewany niegdyś przez Bogusława Meca, ale jest też Ostatni Edyty Bartosiewicz czy Tak jak w kinie Stanisława Soyki. W sumie kilkanaście - pięknie interpretowanych - bardziej i mniej ważnych piosenek z historii polskiej muzyki.

Tomasz Janas

  • Dorota Miśkiewicz "Piano.pl"
  • Aula Artis
  • 5.04, g. 20
  • bilety: 99-159 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019