Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Zemsta animacji

W kluboksięgarni Zemsta trwa przegląd często już dziś zapomnianych, ale też nierzadko otoczonych swoistym kultem, animacji. Wstęp na wszystkie seanse jest wolny!

. - grafika artykułu
"Dzika Planeta"

Organizatorzy cyklu wzięli na warsztat filmy animowane, które na przestrzeni lat nie tylko były ważnym głosem krytyki rzeczywistości społecznej, ale też niejednokrotnie okazywały się wizualnie zachwycającymi i technicznie nowatorskimi arcydziełami w swoim gatunku. Do tej pory wyświetlone zostały: "Folwark zwierzęcy" (1954) - ostra satyra polityczna zrealizowana na podstawie powieści George'a Orwella, radziecka wersja "Królowej śniegu" (1957) - uznawana za najpiękniejszą adaptację baśni Andersena pod tym samym tytułem, a także "Czarodzieje" (1977) - postapokaliptyczna przypowieść wybitnego amerykańskiego animatora Ralpha Bakshiego, poddająca krytyce niegasnącą wciąż fascynację nazizmem, a także rozprawiająca się z nagminnie wykorzystującym narzędzia ideologiczne przemysłem filmowym.

Na najbliższym czwartkowym spotkaniu pokazana zostanie francusko-czechosłowacka "Dzika Planeta" (1973) - surrealistyczna opowieść o odległej planecie zamieszkałej przez rozwiniętą technologicznie rasę niebieskich gigantów zwanych Draagami. Ich współmieszkańcami są sto razy mniejsi ludzie traktowani przez olbrzymów jak domowe zwierzęta. Jednak nie wszyscy - nieudomowieni, dzicy humanoidzi żyjący we własnych osadach zostali przeznaczeni do eksterminacji. Zrealizowana metodą animacji poklatkowej "Dzika Planeta" uznawana jest dziś za dzieło kultowe. Surrealistyczny, momentami psychodeliczny obraz bezpardonowo atakuje rasizm i dyskryminację gatunkową, a przy okazji stanowi niezbity dowód na nieskrępowaną wyobraźnię ich twórców. Scenariusz na podstawie powieści Stefana Wula przygotował legendarny pisarz Roland Topor, a całość wyreżyserował René Laloux, który otrzymał za swoje dzieło Nagrodę Specjalną na festiwalu filmowym w Cannes.

Tydzień później wyświetlony zostanie olśniewający "Ostatni jednorożec" (1982), zrealizowany na podstawie powieści Petera S. Beagle'a (wydanej w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka). Tytułowy bohater dowiaduje się, że jest ostatnim ze swojego gatunku. Nie dając temu wiary, wyrusza w pełną magii, przygód i niebezpieczeństw podróż w poszukiwaniu swoich wytęsknionych pobratymców. Jest tylko jeden problem - po opuszczeniu czarodziejskiego lasu, którego stworzeniami się opiekuje, staje się... zwykłym koniem.

Kolejne spotkanie odbędzie się pod znakiem polskiej szkoły animacji. Pokazana zostanie twórczość laureata Oscara Zbigniewa Rybczyńskiego, urodzonego w Poznaniu pioniera surralistycznego kina absurdu Jana Lenicy, a także małżeństwa Stefana i Franciszki Themersonów oraz jedynego w tym zestawie wciąż aktywnego twórczo Piotra Dumały.

Adam Horowski

  • Cykl "Zemsta animacji"
  • Klub/Księgarnia Zemsta, ul. Fredry 5/3a
  • 20.08, g. 19: "Dzika Planeta" (La planète sauvage), reż. René Laloux, 1973
  • 27.08, g. 19: "Ostatni jednorożec" (The Last Unicorn), reż. Jules Bass i Arthur Rankin Jr, 1982
  • 3.09, g. 19: Polska animacja surrealistyczna (Rybczyński, Dumała, Lenica, Themersonowie)
  • wstęp wolny