Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Zakaz latania

O filmie "Nie jestem czarownicą" w reżyserii Rungano Nyoni pisze Bartosz Żurawiecki. Premiera - 20 kwietnia.

.
fot. materiały dystrybutora

Nagrodzony za najlepszy debiut przez Brytyjską Akademię Filmową film wyreżyserowała urodzona w Zambii Rungano Nyoni. Choć autorka wyemigrowała jako mała dziewczynka z rodzicami do Wielkiej Brytanii i dorastała w Walii, w swym pierwszym pełnometrażowym dziele wróciła do rodzinnych stron. Akcja Nie jestem czarownicą dzieje się w zambijskiej wiosce. 8-letnia Shula (Maggie Mulubwa) zostaje oskarżona o czary i umieszczona w specjalnym obozie, gdzie przebywają kobiety uznane za czarownice. Jest wśród nich najmłodsza.

Kobiety wykonują niewolniczą pracę na polu i w kamieniołomach, a także służą za wyrocznię w... procesach sądowych. Każda, by nie mogła odlecieć, ma przyczepioną do pleców długą wstęgę nawiniętą na wielgachną szpulę. Miejscowe wierzenia głoszą, że jeśli ją przetnie czy zerwie, to zamieni się w kozę. Shula w pewnym momencie zaczyna żałować, że nie wybrała losu kozy. Koza przynajmniej chodzi tam, gdzie chce.

Rungano Nyoni ujęła swą opowieść w niebanalną formę - rozpiętą między poetycką przypowieścią a... komedią satyryczną. Nad czarownicami nadzór sprawuje cwany policjant, który wykorzystuje je dla swoich interesików. Czerpie zyski np. z pokazywania kobiet turystom oglądającym je niczym zwierzątka w ogrodzie zoologicznym. Sam natomiast drży nie tyle przed zwierzchnikami, co przed lokalną królową plemienną, która ani myśli obalać stare zwyczaje i przesądy.

Bardzo to więc smutna komedia, zwłaszcza że w centrum fabuły mamy kilkuletnią dziewczynkę - zastraszoną, manipulowaną, pozbawioną tak dzieciństwa, jak i edukacji. Nyoni unika jednak bezpośredniości kina publicystycznego, budując swój film z elips, symboli, obyczajowych scenek i wymownego milczenia głównej bohaterki, patrzącej na świat z wyrzutem i ciekawością zarazem.

Bartosz Żurawiecki

  • "Nie jestem czarownicą"
  • scen. i reż. Rungano Nyoni
  • premiera: 20.04

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018