Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

W sieci krótkiego metrażu

Short Waves Festiwal ma to do siebie, że prezentowane tam filmy muszą w możliwie najbardziej skondensowany sposób komentować rzeczywistość i zawrzeć w sobie wszystko to, co twórca chce przekazać widzowi. To trudna sztuka. Short Waves Festival opanował ją do perfekcji.

.
Kadr z eksperymentalnego filmu Fabiano Mixo "Woman without Mandolin". Fot. materiały organizatorów

Short Waves Festival to sieć filmowych wydarzeń, rozproszonych w przestrzeni miejskiej. Będą się odbywać w kilkunastu miejscach na terenie Poznania: w kinach studyjnych, klubach i centrach kultury, m.in. w kinach Muza i Rialto, Centrum Kultury Zamek czy Centrum Amarant. Jego głównym punktem są pokazy konkursowe - selekcja starannie dobranych filmów krótkometrażowych obejmujących cztery kategorie: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Dances with Camera i eksperymentalne unxpctd.mov.

 - W programie znajdą się także krótkie animacje i fabuły z zeszłorocznych nominacji oscarowych oraz program filmów nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych, a także sekcja filmów podejmujących temat odmienności seksualnej New Queer Visions - zapowiada Sylwia Czubała z Fundacji Ad Arte, która jest organizatorem wydarzenia. - Ważnym elementem programu będą sekcje filmowe dedykowane różnym grupom wiekowym, dorosłym: Hot Shorts czy Friday Night, a seniorom: program Stary Człowiek i Może - dodaje.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Beyond borders". W zamyśle twórców oznacza to jednocześnie zacieranie się granic między poszczególnymi dziedzinami sztuki i umowność tych geograficznych, aktualną zwłaszcza jeśli chodzi o trwający na świecie kryzys migracyjny, postępującą globalizację i brak limitów w świecie wirtualnym, do którego wszyscy należymy.

A skoro już o granicach mowa, przekroczymy ją niedaleko, filmowo przenosząc się na teren najbliższego sąsiada. Na ekranie tym razem dominować będzie bowiem kino niemieckie. Zobaczymy sety filmowe z m.in.: Zebra Poetry Film Festival oraz Kurzfilmtage Oberhausen (tu pierwszy raz na festiwalu pojawi się unikatowy set wideoklipów Saving Pop Culture), retrospektywę Christopha Girardeta i wystawę Matthiasa Wermkego i Mischy Leinkaufa.

 - Podobnie jak w zeszłym roku nie zabraknie wydarzeń specjalnych, takich jak Kino Fusion czy Random Home Cinema, czyli słynnych już pokazów w prywatnych mieszkaniach poznaniaków - zdradzają twórcy. - Podczas festiwalu odbędzie się również wiele spotkań i dyskusji branżowych w ramach European Short Pitch i Poznan Industry Day, a także warsztaty projektowe i scenopisarskie. Program dopełniają dyskusje z artystami i afterparty w klubie festiwalowym, który w tym roku mieści się w klubie LAS na Małych Garbarach.

Anna Solak

  • 9. Short Waves Festival
  • 21-26.03
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.