Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Mili ludzie zapraszają

W najbliższą środę startuje kolejna edycja projektu "Kinoteatr dostępny v. 2.0". Na dobry początek odbędzie się pokaz filmu "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących.

. - grafika artykułu
Madalena Boczarska w filmie "Sztuka kochania". Fot. J. Sosiński

Od dwóch lat pewni Mili Ludzie realizują w Poznaniu kampanię Dostępna Kultura, której celem jest włączenie do życia kulturalnego jak największej liczby osób z niepełnosprawnościami. - W naszych działaniach skupiamy się na promowaniu pozytywnych postaw społecznych wobec grup defaworyzowanych, ale także realizujemy działania wzmacniające udział osób zagrożonych wykluczeniem w życiu społecznym - wyjaśnia Marcin Halicki, prezes Fundacji Inicjatyw Społecznych Mili Ludzie.

Jednym z ich pomysłów na otwarcie kultury dla osób z dysfunkcjami jest projekt "Kinoteatr Dostępny v. 2.0", którego pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku. W kinie Muza pokazano wówczas pięć filmów z audiodeskrypcją, a w Bramie Poznania ICHOT zorganizowano także specjalny pokaz dla dzieci niewidomych z Owińsk. - Naszym zdaniem audiodeskrypcja powinna być w kinie (choć nie tylko) standardem. Do tego celu dochodzimy małymi kroczkami, pewnie dla wielu z was zbyt małymi. Ale idziemy ciągle do przodu - zapewniają organizatorzy.

Od musicalu po kryminał

W ramach tegorocznej edycji projektu, trwającej od 12 kwietnia do końca listopada, pokazanych zostanie osiem filmów z audiodeskrypcją i napisami/tłumaczeniem dla osób niesłyszących oraz trzy spektakle, również dostosowane do ich potrzeb. Na dobry początek: pokaz filmu "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" w reżyserii Marii Sadowskiej. To opowieść o znanej lekarce i autorce bezdyskusyjnie najbardziej popularnego poradnika o miłości.

Kolejno wyświetlone zostaną: "Planeta singli", czyli polska komedia romantyczna w reżyserii Mitii Okorna, "Serce miłości" w reżyserii Łukasza Rondud, które traktuje o burzliwej relacji artystycznej i miłosnej Wojciecha Bąkowskiego oraz Zuzanny Bartoszek, "Pokot" - świetnie przyjęty na festiwalu w Berlinie najnowszy film Agnieszki Holland. W programie znalazły się także "Powidoki" - ostatni tytuł Andrzeja Wajdy, którego bohaterem jest malarz Władysław Strzemiński, oscarowy musical "La La Land" z Ryanem Goslingiem i Emmą Stonę w rolach głównych oraz dwa filmy dla dzieci, w tym "Zwierzogród". Wszystkie pokazy, przynajmniej do wakacji, odbywać się będą w kinie Muza.

Życie to nie bajka

Z kolei pierwszy spektakl w programie to "Wklęsły" w reżyserii Ewy Obrębowskiej-Piaseckiej, który zaplanowano na 21 kwietnia w Scenie Roboczej. To opowieść o tym, co jest wspólne, pomimo wszystkich różnic. Tytuł powstał jako hołd dla "Wypukłego" Teatru Wierzbak. Ponadto w maju Teatr Muzyczny zaprasza najmłodszych na premierowe pokazy spektaklu inspirowanego filmem animowanym "Madagaskar".

Po wakacjach z kolei zaprezentowany zostanie spektakl dla młodzieży pt. "Stopklatka" na podstawie sztuki Maliny Prześlugi. To historia sparaliżowanego nastolatka, którego pasją jest oglądanie filmów. A na finał projektu - kolejna premiera. Tym razem będzie to propozycja Teatru Polskiego, czyli "Portret trumienny" według prozy Kuby Wojtaszczyka. Książka opowiada o konflikcie między hipsterskimi aspiracjami a małomiasteczkowym sposobem życia.

Każdy ze spektakli, do których również zostaną przygotowane audiodeskrypcja i napisy/tłumaczenie dla osób niesłyszących, będzie prezentowany dwukrotnie.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • pokaz filmu "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" w ramach projektu "Kinoteatr Dostępny v. 2.0"
  • Kino Muza
  • 12.04, g. 17
  • wstęp dla osób z niepełnosprawnościami bezpłatny (rezerwacja biletów: info@mililudzie.org