Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Miasto jako bohater filmu

Listopad w Klubie Krótkiego Kina to pokaz pięciu urbanistycznych etiud. Podczas poniedziałkowego pokazu w Kinie Pałacowym zobaczymy filmy prezentowane w Poznaniu na Short Waves Festival w ramach konkursu Urban View.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Impressio in-urbe (#1 Bologna)"

Od początku października Klub Krótkiego Kina prowadzi Emilia Mazik. Poznaniacy mieli okazję poznać ją jako koordynatorkę Short Waves Festival, która w czasie imprezy zaprasza na pokazy i opowiada o prezentowanych "szortach", a resztę roku spędza podróżując po światowych festiwalach krótkiej formy filmowej w poszukiwaniu tego, co najlepsze. - Fundacja Ad Arte współpracuje z Działem Filmu CK Zamek nie od dziś, Kino Pałacowe to nasza główna festiwalowa lokalizacja w trakcie Short Waves Festival. Jako że od kilku lat jestem aktywna w Poznaniu w obszarze promocji kina krótkometrażowego, propozycja prowadzenia Klubu Krótkiego Kina wydawała mi się naturalna i przyjęłam ją z dużą radością. Cieszę się, że cykl powrócił i jest w repertuarze kin art-housowych miejsce na regularne spotkania z krótką formą - zwłaszcza, że pokazy są bardzo popularne wśród widzów. Liczę, że od nowego roku będziemy mieli okazję spotykać się częściej niż raz w miesiącu - mówi Emilia Mazik.

Konkursy tematyczne są ważnym komponentem programu tego festiwalu. - Zawsze interesowały nas pogranicza - to, jak film może wchodzić w dyskusję z innymi dziedzinami sztuki. Do tej pory odbyły się już cztery edycje konkursu Urban View i każdorazowo w tej kategorii w otwartym naborze otrzymywaliśmy kilkaset krótkich filmów, więc widzimy, że ta formuła się sprawdza. Zakres tematyczny konkursu sprawia, że pokazy konkursowe przyciągają aktywistów i aktywistki miejskie, osoby zainteresowane architekturą, designem, projektowaniem przestrzennym i wśród nich także możemy promować kino krótkometrażowe. Dzięki temu docieramy do nowej publiczności, a rozmowy po projekcjach są naprawdę interesujące i często wykraczają poza zwykłą formułę Q&A z reżyserami - relacjonuje.

W programie zobaczymy "Tshweesh" libańskiej reżyserki Feyrouz Serhal. Bohaterką jest Lidia (postać wzięta z "Nocy" Antonioniego), która wędruje po Bejrucie w czasie, gdy jego mieszkańcy śledzą mistrzostwa świata w piłce nożnej, lecz ich radość przełamuje widmo wojny. - Gdy Lidia patrzyła w górę i widziała samoloty na mediolańskim niebie w 1961 roku, nie wiedziała jeszcze, że wiele lat później będzie chodziła po Bejrucie i wyglądała tym razem izraelskich myśliwców. Lecz to wciąż inspirujące mnie miasto zawsze będzie się opierać. Za każdym razem powstanie i będzie śledzić ataki, które ciągle nadchodzą, lecz i przemijają - mówiła w jednym z wywiadów reżyserka.

Zobaczymy też poetyckie "Impressio in-urbe (#1 Bologna)" Giuseppe Spiny, założyciela Nomadica, zajmującego się produkcją i dystrybucją kina eksperymentalnego i niezależnego. Artysta stworzył wyjątkowy portret Bolonii, który zachwyca wielowymiarowością, nieoczywistymi widokami, wyrafinowanymi rozwiązaniami, a analogowa estetyką retro wzrusza nas i przywołuje wspomnienia z historii kina. - W filmie nie ma choćby pojedynczego obrazu found footage. Wszystko zostało nakręcone cyfrowo i na taśmie super8 przez Mirco Santiego, który przekształcał i skanował kliszę - wyjaśnia reżyser.

Czy możemy liczyć, że stworzy w tym duchu kolejne części? - Podobałoby mi się kontynuowanie tego projektu w innych miastach - zarówno włoskich, jak i innych. Tworzenie minimalistycznych produkcji z koniecznych okoliczności jest bardzo złożone, ale te obrazy mogłyby stać się wielkim freskiem współczesnych miast europejskich. Snami - wybiega w przyszłość Spina.

Z filmów fabularnych zobaczymy przejmujące "The Nest" w reżyserii Jamiego Jonesa. - To jedna z niewielu fabuł zakwalifikowanych w tym roku do konkursu Urban View, do którego zazwyczaj trafiają filmy dokumentalne lub eksperymentalne. Historia rodziny zalegającej z czynszem doskonale obrazuje problemy polityki mieszkaniowej na Wyspach Brytyjskich, m.in. niedobór mieszkań komunalnych, zagrożenie bezdomnością wśród samotnych matek, kwestię dostępności mieszkań dla migrantów czy wreszcie - problem przymusowych eksmisji. Film zwrócił uwagę komitetu selekcyjnego także swoją naturalnością i dynamicznie prowadzoną akcją. Urban View to w końcu nie tylko filmy o budynkach, ale także o ludziach, którzy w nich mieszkają - tłumaczy Emilia Mazik.

Co jeszcze czeka na nas w ramach Klubu Krótkiego Kina zimą? - Stałym punktem programu Short Waves jest także konkurs Dances with Camera poświęcony filmowi tańca i to wybór najlepszych filmów z tego konkursu zaprezentujemy na grudniowym spotkaniu - zapowiada Mazik.

Marek S. Bochniarz

tłumaczenie z języka włoskiego: Małgorzata Bochniarz-Różańska

  • Klub Krótkiego Kina: Urban View
  • Kino Pałacowe
  • 5.11, g. 19
  • bilety: 10 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018