Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Konsumpcja, handel i prawa człowieka w filmie

CEGŁA to przegląd filmów dokumentalnych przybliżających problemy współczesnego świata. Organizują go stowarzyszenia zajmujące się edukacją globalną.

Kadr z filmu "Przeznaczone do burdelu" (2004). Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Kadr z filmu "Przeznaczone do burdelu" (2004). Fot. materiały organizatorów

Przegląd rozpoczyna się w środę i potrwa trzy dni (14-16.11). W programie znalazło się dziewięć filmów, które podzielono tematycznie: w środę te poruszające zagadnienie konsumpcji, w czwartek handlu, a w piątek związane z prawami człowieka. Projekcje przez pierwsze dwa dni odbędą się w Kluboksięgarni Głośna, a w piątek przeniosą się do siedziby Stowarzyszenia "Jeden Świat".

Wśród filmów znalazła się nagrodzona Oscarem w 2005 roku produkcja pt. "Przeznaczone do burdelu" (16.11). To historia fotografki Zany Birski, próbującej pomóc dzieciom z Sonagachi - dzielnicy prostytucji w Kalkucie. Birski, ucząc je fotografowania i wykorzystując ich zdjęcia prezentujące codzienne życie dzielnicy, starała się pozyskać środki na wysłanie dzieci do szkół z internatem. Film zdobył kilka nagród i był szeroko komentowany w mediach. Amerykański Newsweek określił go jako "niezwykłą i poruszającą historię".

Jednak działania Birski jako reżyserki spotkały się również z reakcjami negatywnymi. Krytycy twierdzili, że życie dzieci po premierze filmu wcale się nie poprawiło, część z nich uciekła z internatów z powrotem do Sonagachi. Zarzucano też filmowcom zbytnie uproszczenia. Wskazywano, że nie da się rozwiązać skomplikowanych problemów mieszkańców Kalkuty, ucząc jednego członka rodziny obsługi aparatu. Protestowano również przeciwko zawartej w filmie "perspektywie zachodniej", ukazującej Birsky jako jedyną sprawiedliwą walczącą z problemami Trzeciego Świata.

W programie CEGŁY znalazł się również film poruszający problem nadprodukcji dwutlenku węgla ("Recepta na klęskę", 14.11). Autorzy nie obwiniają jednak wielkich międzynarodowych koncernów, a przede wszystkim osoby korzystające z wygód zachodniego stylu życia, czyli... nas wszystkich. "Główną przyczyną zagrażającej nam klimatycznej katastrofy są nasze małe codzienne zaniechania" - pisze na stronie internetowej twórca John Webster. Film pokazuje, jak chcąc zacząć zmiany od siebie, Webster wraz z rodziną stara się eliminować CO2 ze swojego życia. Rezygnacja z samochodu i opakowań plastikowych to jedynie początek.

Natomiast ostrą krytykę działań firm międzynarodowych znajdziemy w "Zatrutym ogniu" (15.11). Miejscem akcji jest delta Nigru. To miejsce, którego przekleństwem są bogate złoża ropy naftowej, przynoszące zysk nie utrzymującym się z uprawy ziemi mieszkańcom, ale przede wszystkim globalnym koncernom naftowym. Wycieki i awarie ropociągów zanieczyszczają rzeki i glebę, a mieszkańcy borykają się z problemem braku wody pitnej, nieskażonej żywności i powietrza. Film można obejrzeć również 13 listopada (g. 18) w WSNHiD w ramach Dni Równości i Tolerancji.

Organizatorem CEGŁY jest Centrum Edukacji Globalnej przy Stowarzyszeniu "Jeden Świat" we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przegląd odbywa się w przeddzień międzynarodowego Tygodnia Edukacji Globalnej (19-25.11).

Natalia Grudzień

  • Przegląd filmów dokumentalnych CEGŁA 14-16.11
  • 14 i 15.11, g. 16, Kluboksięgarnia Głośna
  • 16.11, g. 16, siedziba Stowarzyszenia "Jeden Świat", ul. Prusa 16a/13
  • wstęp wolny