Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Kino, które chce zmieniać świat

Niegdyś filmowcy wierzyli, że za pomocą dziesiątej muzy da się zmienić świat. Współcześnie wciąż trafiają się śmiałkowie, którzy są przekonani, iż ich filmy mogą widzem wstrząsnąć. Wiosenny cykl Kino w działaniu rzuca nam otwarte wyzwanie: oglądajmy i rozmawiajmy, a także - bądźmy czujni i aktywni.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Valparaiso", fot. materiały dystrybutora

Fundacja Ad Arte po raz drugi we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym pokaże w Poznaniu filmy krótkometrażowe, których twórcy reagują na świat i nie boją się wskazywać na drażliwe problemy, domagające się rozwiązania. Nie reprezentują oni jednak niegdysiejszego kina problemów społecznych, jakie było obciążone nadmierną skłonnością do dydaktyki i moralizowania. Współcześni reżyserzy wciąż opowiadają o bohaterach i sytuacjach modelowych, ale unikają jednoznacznego komentarza i oceny. Czujna obserwacja świata i snucie historii silnie osadzonych w konkretnej rzeczywistości polityczno-społecznej w zupełności im wystarczają, aby wymusić na publiczności choć krótkie opuszczenie strefy komfortu. Bo kino bywa niebezpieczne i czasem zmusza nas, abyśmy narazili się na uczucie empatii - przeżywanie wraz z bohaterami ich małych, acz jakże ludzkich dramatów.

Wolność jest tylko iluzją?

Tegoroczną odsłonę cyklu rozpocznie we wtorek pokaz Razem czy osobno? Rola polityki społecznej, pod którym kryje się zestaw czterech prowokacyjnych filmów. W Valparaiso Carlo Sironi odwołuje się do trochę już zapomnianego we włoskiej kinematografii nurtu filmu zaangażowanego politycznie, który był bardzo popularny w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, gdy odzwierciedlał ówczesne niepokoje społeczne. Obecnie historia się powtarza, bo ojczyzna Sironiego przeżywa znów ciężkie chwile pod wpływem kolejnych fal imigrantów, uchodźców z Syrii i narastającego kryzysu ekonomicznego. Bohaterka Valparaiso to dwudziestolatka Rocio, która została zatrzymana w rzymskim Centrum Identyfikacji i Wydalania. Jej niechciana ciąża staje się przepustką do wolności - ale czy aby na pewno?

"Ośrodki zatrzymań imigrantów są miejscami segregacji, w których systemowo odmawia się wolności. Nielegalna migrantka zachodzi w ciążę podczas zatrzymania i dzięki temu uzyskuje kartę pobytu, pracę, pozorną wolność. Czasem wolna wola i wolność wyboru są jednak tylko iluzją. W Valparaiso chciałem pokazać te paradoksy za pomocą scen z życia Rocio" - wyjaśniał Carlo Sironi.

Kino Moralnego Niepokoju

W programie zobaczymy także między innymi krótki dokument Taking the floor, w którym Hannes Vartiainen i Pekka Veikkolainen pokazują działanie demokracji na przykładzie obrad Rady Miejskiej w Tampere. Film Finów ma w sobie coś z Kina Moralnego Niepokoju, w jakim polscy reżyserzy opowiadali o funkcjonowaniu systemu totalitarnego językiem ezopowym na przykładzie modeli w skali mikro. Jedyna różnica polega na tym, że bohaterem u Vartiainena i Veikkolainena jest demokracja, zapewniająca im swobodę wypowiedzi, w tym i krytyki samej demokracji. Tampere jest też miejscem wybranym nieprzypadkowo - to w tym mieście odbywa się słynny festiwal filmów krótkometrażowych, a prezentowane były na nim wielokrotnie obrazy tego duetu. I tu metarefleksja: mieszkańcy Tampere i Poznania muszą dbać o swoje festiwale filmowe, by móc oglądać filmy skłaniające do refleksji.

Z myślami nie zostaniemy pozostawieni sami sobie, bo po seansie odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział dwaj specjaliści, zajmujący się na co dzień tematyką podjętą w zaprezentowanych filmach. Doktor Michał Polakowski zajmuje się badaniem systemów emerytalnych, międzynarodową porównawczą polityką społeczną, czy migracjami. Z kolei Przemysław Piechocki jest aktywistą i działaczem społecznym, który od 2005 roku jest prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnej w Poznaniu, organizacji wspierającej oddolne inicjatywy gospodarcze w postaci spółdzielni socjalnych i przedsiębiorstw społecznych.

Kolejne odsłony cyklu już w najbliższych miesiącach - 5 maja w kinie Muza zobaczymy blok filmów Kobiety imigrantki, a 5 czerwca w Pawilonie Równość w edukacji.

Marek S. Bochniarz

  • pokaz filmów Razem czy osobno? Rola polityki społecznej
  • 24.04, g. 18
  • kino Muza
  • wstęp wolny, bezpłatne wejściówki wydawane w kasie kina

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018