Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Jak przyrządzać swoje życie

Na sfilmowane medytacje przy gotowaniu an - słodkiej pasty z fasoli azuki zaprasza Naomi Kawase.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Japońska reżyserka swój film zbudowała na wzór wiersza haiku. Trójka bohaterów jej metafizycznych kadrów to Sentaro, nastolatka Wakana i staruszka Tokue, których przypadkowe spotkanie zmieni nieodwracalnie ich dotychczasowe koleiny życia.

Sentaro, mężczyzna koło czterdziestki, prowadzi skromną naleśnikarnię z dorayaki, japońską przegryzką. Gdy strudzony wywiesza kartkę, że szuka pomocy do pracy, niespodziewanie przy jego okienku zjawia się uśmiechnięta 76-letnia Tokue. Kobieta całą sobą chłonie świat, z niezmąconą radością wdycha zapach kwitnących wiśni nieopodal barku. Staruszka pragnie pracować z Sentaro, ten jednak zrazu odrzuca jej prośbę. Ale Tokue niezrażona odmową powraca z pudełkiem pasty an własnej roboty. Sentaro próbuje wyrobu Tokue, jeszcze trochę się waha, ze względu na jej wiek, ale po naradzie z Wakaną decyduje się zatrudnić staruszkę, która wkrótce okazuje się niezwykłą kucharką, mistrzem zen. Nie dziwi to, gdyż w klasztorach zen kucharz niejednokrotnie był najważniejszy. Wystarczy przeczytać traktat mistrza Dogena z XIII wieku Jak przyrządzać swoje życie - zalecenia dla kucharza w klasztorze zen, by zauważyć identyczność reguł klasztornej kuchni i zasad życia w rytm nauk Buddy, które pozwalają, jak pisał Dogen bez mała 750 lat temu, "budować wielkie świątynie ze zwykłej włoszczyzny".

W filmie Naomi Kawase szykowanie pasty an zmienia się w rytuał wyznaczający wręcz sakralny wymiar czynnościom dnia codziennego. Tak jak zbudowany jest haiku, gdzie druga zwrotka dookreśla spostrzeżenia autora, tak reżyserka powoli ukazuje nam swoich bohaterów, by nagle wykonać skok fabuły, gdzie jak w haiku, nagle obejrzane wydarzenia nabiorą nowego kontekstu. 

Przemysław Toboła

  • "Kwiat wiśni i czerwona fasola" ("An")
  • scen. i reż. Naomi Kawase
  • premiera 5.08