Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Francuska Muza

Od wielu lat kino znad Sekwany cieszy się wielkim uznaniem w naszym kraju. Kino Muza od 7 do 13 maja zaprasza na 9. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. Dla swoich widzów przygotowało między innymi filmy, które będzie można zobaczyć jeszcze przed ich oficjalną premierą.

.
Kadr z filmu "120 uderzeń serca", fot. materiały dystrybutora

Najciekawiej zapowiada się pokaz tegorocznego laureata Cezara dla najlepszego filmu - 120 uderzeń serca. Obraz ten otrzymał łącznie aż 6 statuetek,  zdobył także Grand Prix na Festiwalu w Cannes. Oprócz tego w programie pojawi się drugi wielki wygrany Cezarów: Do zobaczenia w zaświatach. Jest to adaptacja nagradzanej powieści Pierre'a Lemaitre'a, opowiadająca losy weteranów I wojny światowej. Kolejna z propozycji - Barbara, to historia słynnej francuskiej piosenkarki, za rolę której Jeanne Balibar otrzymała Cezara. W obrazie tym po dwóch stronach kamery stanął Mathieu Amalric, który w filmie odgrywa rolę reżysera chcącego nakręcić film o Brigitte. Pisząc o nagrodach, nie można pominąć również Paryża i dziewczyny. Tu z kolei reżyser - Léonor Sérraille - został nagrodzony na ostatnim festiwalu w Cannes Złotą Kamerą za najlepszy debiut.

Wielbiciele talentu Julitte Binoche będą mogli zobaczyć jej zabawne oblicze w filmie Isabelle i mężczyźni. Kojarzona głównie z poważnym kinem artystka stworzyła kreację, którą krytycy uważają za najlepszą rolę komediową w dorobku Francuzki. Miłośnicy komedii docenią zapewne film Momo z Christianem Clavierem i Catherine Frot w rolach głównych, których spokojne małżeńskie życie na przedmieściach Paryża zakłóci nagle  niespodziewany gość.

Oprócz wymienionych tytułów w programie festiwalu znajdują się także musical Jeannette. Dzieciństwo Joanny d'Arc, Sierota z Gemmą Arterton w roli głównej oraz dramat Cierpliwi pacjenci.

Patryk Szczechowiak

  • 9 Przegląd Nowego Kina Francuskiego
  • 7-13.05
  • kino Muza
  • bilety: 12/15/18 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018