Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Filmy z serca Polski

Nowy projekt Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest ruszył w trasę po kraju. Najlepsze krótkie filmy z ostatnich 15 lat - 12 i 13 kwietnia pokaże kino Rialto. 

. - grafika artykułu
.

"Movies from the heart of Poland" to najlepsze krótkie filmy, nagradzane m.in. na festiwalu w Gdyni, MFF Tofifest, IFF Slamdance w Stanach Zjednoczonych czy Cinema du Reel w Paryżu. Projekt jest nowy, ale jego korzenie sięgają pierwszej edycji festiwalu Tofifest, kiedy to prezentowane były i nagradzane filmy związane z Kujawami i Pomorzem. Składa się z dwóch dwugodzinnych bloków - kina fabularnego oraz kina dokumentalnego. W obu przypadkach filmy przeplatane są teledyskami. - Dobór filmów nie był prosty - tłumaczy Jarek Jaworski, jeden z organizatorów wydarzenia. - Wybierałem spośród kilkuset tytułów z ostatnich 15 lat. Kryterium czasowe - do 30 minut - pozwoliło odrzucić wiele produkcji. Ostatecznie wybrałem to, co uważam, jako kurator pasma "Lokalizacje", za najciekawsze. Są i filmy nagradzane w świecie, i produkcje studenckie oraz niezależne -  wyjaśnia Jaworski. - To są filmy "z serca Polski", wywodzące się duchowo lub realnie z ziemi pomiędzy Bydgoszczą, Toruniem i Włocławkiem, nawet jeżeli realizowano je gdzieś w świecie - dodaje. To stamtąd właśnie pochodzą tacy filmowcy jak  m.in. Maciej Cuske, Marcin Sauter, Rafał Kapeliński, Jacek Kościuszko i Monika Kuczyniecka czy gwiazdy polskiego kina: Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska i Leonard Pietraszak.

W bloku fabularnym znalazły się m.in. filmy: "Emilka Płacze" Rafała Kapelińskiego, "Tajemnica spowiedzi" Agaty Jagodzińskiej czy "Na własne ryzyko" Jacka Piotrowskiego. - Ja z tego bloku  polecam "Koniec wojny" Tomka Szafrańskiego - skromny, ale mocno "dający po głowie" film osadzony w nieokreślonej wiosce na wschodzie Polski w 1944 (?) 45 roku. W samotnym gospodarstwie na linii frontu dochodzi do wielkiej tragedii. W roli głównej sam Andrzej Grabowski. Znakomita jest również "Caissa" Marcela Woźniaka, czyli spojrzenie na życie jak na partię szachów. I koniecznie kolejny film zrobiony przez ówczesną amatorkę, w jej rodzinnym miasteczku przy udziale rodziny - "Tajemnica spowiedzi" Agaty Jagodzińskiej. Film jest tak mądry, że zdobył prestiżową nagrodę BAFTA Scotland! Dużo by mówić... - wylicza Jarek Jaworski.

W paśmie dokumentalnym natomiast zaprezentowane zostaną m.in. nagrodzony na kilkunastu festiwalach film "Czarna niedziela" Jarosława Piskozuba i Macieja Jasińskiego, "Taksówkarz" Ryszarda Kruka czy "Za płotem" Marcina Sautera. - W bloku dokumentalnym polecam "Elektryczkę" Macieja Cuske wyprodukowaną przez Eureka Studio. Rewelacyjną analizę rosyjskiego społeczeństwa obserwowanego w moskiewskiej kolei dojazdowej - zachwala organizator. Jego zdaniem także interesujący, ale też wstrząsający jest obraz "Tryszczyn 1939" zrobiony przez bydgoskiego archeologa Roberta Grochowskiego, który jest zafascynowany filmem. - Obraz opowiada o potwornym mordzie jakiego dokonali Niemcy w 1939 roku w małej wiosce Tryszczyn. Grochowski zdecydował się nakręcić ten film prowadząc w Tryszczynie wykopaliska w masowych grobach wojennych - opowiada Jarek Jaworski.

Organizator zwraca uwagę także na dokument Marcina Gładycha "Hakerzy wolności". - To fabularyzowany dokument o pierwszych polskich "hakerach". O naukowcach z Torunia, działających w podziemnej "Solidarności", którzy w 1985 roku zhakowali komunistyczną telewizję i wyemitowali w środku serwisu informacyjnego tablice antyrządowe - mówi. Ale to oczywiście nie wszystko. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.kinorialto.poznan.pl.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Movies from the heart of Poland"
  • kino Rialto
  • 12.04, g. 15 i 13.04, g. 14
  • bilety: 19,50 zł (normalny), 15,50 zł (dla seniora i studencki)