Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Filmy w kolorze tęczy

Zbliżającą się edycję LGBT Film Festival zdominuje kino faktu. Pierwszy pokaz w Muzie 21 kwietnia.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Drag Becomes Him"

Organizatorzy festiwalu od ośmiu lat popularyzują kulturę queer i świat osób LGBT+, zachęcając tym samym do wciąż potrzebnej dyskusji na temat mniejszości seksualnych. "Najważniejszym elementem festiwalu jest wywołanie ciekawości, zainteresowania, dyskusji, które prowadzić mają do tolerancji, akceptacji i zrozumienia. Wszyscy jesteśmy inni, ale każdy z nas jest tak samo ważny" - czytamy o wydarzeniu na portalu Pomagam.pl, gdzie cały czas jeszcze można wesprzeć inicjatywę.

W programie festiwalu, który rozpocznie się w najbliższy piątek w kinie Muza, znalazło się siedem filmów pełnometrażowych m.in. z Polski, Armenii, Australii oraz Stanów Zjednoczonych. Ale zobaczymy również krótkie polskie filmy. Blok tworzą m.in. "Potrzeba" Wojciecha Olchowskiego, "Honor" Mateusza Żeglińskiego, który powstał z inspiracji opowiadaniem "Miesiąc Matki Boskiej" Marka Hłaski oraz "Mój koniec świata" w reżyserii Kamila Krawczyckiego.

Z długich metraży z pewnością warto zwrócić uwagę na film "Artykuł osiemnasty", który właśnie podczas festiwalu będzie miał swoją premierę. To dokument Bartosza Staszewskiego, którego tytuł nawiązuje do art. 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. - Dotychczas w dyskusjach na ten temat zabrakło merytorycznych argumentów. Podejmujemy temat trudny, ale zarazem bardzo istotny dla dużej części polskiego społeczeństwa - wyjaśniał Bartosz Staszewski w wywiadzie dla magazynu RMF. - Zadajemy niewygodne pytania, szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego prawa par gejów i lesbijek wzbudzają w Polsce tak wielki opór - mówił. W filmie udział wzięło wielu ekspertów i ludzi kultury, m.in. prof. Ewa Łętowska, Agnieszka Graff, prof. Lew Starowicz, Agnieszka Holland i Bartosz Żurawiecki, felietonista, krytyk filmowy i współzałożyciel Kampanii Przeciw Homofobii.

Zobaczymy również inny polski dokument - " Moje jest inne" w reżyserii Antoniego Pałki, który jest opowieścią o rodzicach i rodzinach gejów i lesbijek, "Holding the Man" w reżyserii Neil'a Armfielda, który opowiada o kilkunastoletnim związku dwójki mężczyzn oraz film "Kiki" w reżyserii Sary Jordenö, który jak pisali krytycy po jego pokazach na Sundance Film Festival 2016 jest "cudownie żywy i poruszający". "Kiki" to opowieść o czarnoskórej młodzieży ze społeczności LGBT, której członkowie wyrażają siebie poprzez taniec. Obraz nagrodzono na ostatnim festiwalu filmowym w Berlinie.

Wśród tytułów jest również amerykański dokument "Drag Becomes Him" (reż. Alex Berry), którego bohaterem jest Jerick Hoffer, zwycięzca 5. edycji amerykańskiego programu RuPaul Drag Race, indyjsko-amerykański obraz "Ka Bodyscapes" (reż. Jayan Cherian) - opowieść o trójce młodych hindusów, którzy walczą z uprzedzeniami swoich bliskich oraz "Samobójstwo" (reż. Carly Usdin), czyli "komedia podejrzeń i potyczek językowych", której bohaterkami są cztery lesbijki.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • LGBT Film Festival
  • kino Muza
  • 21-26.04
  • bilety: od 12 do 18 zł