Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Filmy nad przepaścią

Dokument o Jerzym Kukuczce to jedna z propozycji rozpoczynającego się w niedzielę subiektywnego przeglądu filmów górskich.

. - grafika artykułu
"Jurek" w reż. Paweł Wysoczański. Fot. mat. organizatorów

Góry i ludzie, którzy poświęcili im swoje życie, będą bohaterami filmów prezentowanych od niedzieli do czwartku w Sali Kinowej CK Zamek. Entuzjasta filmu przygodowego znajdzie w nich mnóstwo emocji, alpinista sprawdzi, czy realizmu wspinaczki nie przygniotła formuła dużego ekranu, a widz wrażliwy na piękno będzie mógł podziwiać krajobrazy. "Góry kuszą, zachwycają, a zarazem przerażają. Budzą skrajne emocje. Góry były opiewane w poezji, malarstwie, fotografii i filmie. Góry zamieszkiwali bogowie i potwory: zawsze osnute były mistyką. Postrzegamy je jako przestrzeń na styku tego, co ludzkie i tego, co nadprzyrodzone" - piszą organizatorzy.

Baby do garów, facet w góry

Ciekawą propozycją przeglądu jest "Jurek" Pawła Wysoczańskiego (reżyser spotka się z publicznością we wtorek, po seansie). Film opowiada historię polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki, który jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. - Jurek miał typowe śląskie podejście: baby do garów, a facet w góry. To dziś może być kontrowersyjne, ale mnie to nie interesuje. Taki był Kukuczka - opowiadał reżyser w jednym z wywiadów.

Po premierze obrazu w 2014 roku Karolina Jońska w recenzji dla portalu Góry książek napisała, że film zmienił jej postrzeganie Kukuczki o sto osiemdziesiąt stopni: "Zobaczyłam w nim człowieka niezwykle zdeterminowanego, który zachłannie zdobywał kolejne ośmiotysięczniki. Człowieka, który po prostu musiał wejść na szczyt, czasem za wszelką cenę". Jońska przywołuje scenę z filmu, w której Wojciech Kurtyka opowiada o swojej przygodzie z Kukuczką. Podczas jednej z wypraw Kurtyka gubi raki i, nie chcąc narażać życia, chce zawrócić. Jednak Kukuczka nie dostrzega w tym problemu i namawia przyjaciela na dalszą wędrówkę.

Świat zamknięty dla profanów

W programie przeglądu znalazły się również trzy filmy krótkometrażowe: "Przerwana wyprawa" w reżyserii Jerzego Zińczuka, "Manaslu" Jerzego Porębskiego oraz "Na krawędzi" w reżyserii Aleksandra Dembskiego, który dokumentuje zimową wyprawę Polaków na K2. W obrazie tym, stworzonym przez samych uczestników wspinaczki, dostrzec można próbę analizy ich zachowań oraz osobowości w ekstremalnych warunkach.

Wśród długich metraży są natomiast: "Ślepy los" Lucy Walker oraz "Everest - poza krańcem świata" w reżyserii Leanne Pooley, dokument opowiadający o pierwszym wejściu na Mount Everest. Film łączy archiwalne materiały z wyprawy z fabularyzowaną rekonstrukcją wydarzeń i ujęciami szczytu w technologii 3D.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę także na film "Czekając na Joe" z 2003 roku w reżyserii Kevina MacDonalda, zdobywcy Oscara za "One Day in September". "Czekając na Joe" został uhonorowany m.in. nagrodą BAFTA w kategorii najwybitniejszy brytyjski film roku. Opowieść oparta jest na prawdziwej historii wyprawy dwóch przyjaciół w peruwiańskie Andy. Joe i Simon, wspinając się na Siula Grande, wybierają najtrudniejszą trasę. Pierwsze trzy dni wyprawy, czyli dotarcie na szczyt, przebiegają zgodnie z planem, jednak potem zdarza się wypadek. "Dyskrecja ludzi gór. Mówią o sobie tyle, ile sami uznają za stosowne, ani słowa więcej. To, co najważniejsze, zachowują dla siebie. Film »Czekając na Joe« uświadamia nam, kinomanom, że jest to świat zamknięty dla profanów. »No trespassing«" - pisał Jan Olszewski w recenzji dla portalu Onet.pl.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Nad przepaścią. Subiektywny przegląd filmów górskich"
  • Sala Kinowa CK Zamek
  • 26-30.04
  • bilety: 12 zł (pojedynczy seans), 50 zł (karnet na wszystkie pokazy)