Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Cztery dni z kinem żydowskim

"Dybuk" - pierwszy polski film zrealizowany w jidysz, i koncert Piotra Mełecha inspirowany twórczością poety Mordehaja Gebirtiga to atrakcje zbliżających się "Dni kina żydowskiego" organizowanych przez jeżyckie Centrum Amarant.

. - grafika artykułu
"Goście" (2004), reż. Giddi Dar. Fot. materiały organizatorów

Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane klasyczne filmy ukazujące kulturę i zwyczaje żydowskie, zahaczające również o tematykę stosunków polsko-żydowskich. Po każdym seansie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzą Szymon Zadumiński z Fundacji Menora oraz dr Tomasz Żaglewski z Instytutu Kulturoznawstwa UAM.

W programie przeglądu znalazł się m.in. "Dybuk" z 1937 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego. To pierwszy polski film pełnometrażowy zrealizowany całkowicie w języku jidysz, do dziś uznawany za najwybitniejszy żydowski film wyprodukowany w Polsce. Opowiada historię nieszczęśliwej miłości Chonena i Lei, którzy według przysięgi złożonej niegdyś przez ich ojców mieli zostać sobie poślubieni. Jednak Sender, ojciec dziewczyny, łamiąc przyrzeczenie, decyduje się wydać córkę za bogatego Żyda z sąsiedztwa. Zrozpaczony Chonen w akcie desperacji postanawia wezwać na pomoc moce piekielne.

Obejrzymy też film "Goście" z 2004 roku. Izraelski dramat ukazuje losy Mosze i Mali - biednej, bezdzietnej pary, której nie stać na obchody święta Sukkot. Kiedy przypadkiem małżeństwo wchodzi w posiadanie pokaźnej sumy pieniędzy, wydaje się, że fortuna zaczęła im sprzyjać. Szczęśliwi przyjmują do siebie gości, którzy okazują się zbiegłymi więźniami.

Pozostałe dwa filmy, które zaprezentuje Amarant, to "Tewje" (1939) - adaptacja prozy Szolema Alejchema, na podstawie której powstał również słynny musical "Skrzypek na dachu", oraz "Ulica Graniczna" (reż. Aleksander Ford, 1948) - dramatyczna opowieść o członkach kilku polskich i żydowskich rodzin zamieszkujących jedną z warszawskich kamienic. Po wybuchu wojny i utworzeniu getta część Polaków decyduje się wesprzeć Niemców w ich zbrodniczych działaniach, inni z kolei z narażeniem życia podejmują próby ratowania swoich byłych sąsiadów.

Wydarzeniami towarzyszącymi "Dniom kina żydowskiego" będą koncert i wideoinstalacja przygotowane przez Piotra Mełecha - poznańskiego artystę, kompozytora i muzyka garściami czerpiącego z tradycji jazzu i europejskiej awangardy. Podczas występu Mełech zaprezentuje utwory inspirowane twórczością przedwojennego żydowskiego pieśniarza i poety ludowego Mordehaja Gebirtiga. Jego postać przypomniał niedawno festiwal Tzadik.

To nie koniec atrakcji. W działającym w Centrum Amarant wegańskim barze Tramwajarz będzie można uraczyć się daniami kuchni żydowskiej. Inicjatywie patronuje poznańska Gmina Żydowska.

Adam Horowski

  • Dni kina żydowskiego
  • Centrum Amarant (ul. Słowackiego19/21)
  • 12.10, g. 19.30 - "Dybuk"
  • 13.10, g. 19.30 - "Goście"; g. 21 - Piotr Mełech "Gore!" - improwizowany, solowy koncert inspirowany twórczością żydowskiego pieśniarza i poety Mordechaja Gebirtiga; g. 22 - "Ocalić od śmierci" - wideoinstalacja w reżyserii Piotra Mełecha
  • 14.10, g. 19.30 - "Ulica Graniczna"
  • 15.10, g. 19.30 - "Tewje"
  • wstęp wolny
  • współorganizator: Fundacja Menora