Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Bez sztucznych wzruszeń

- Chcemy wyjść ponad niepełnosprawność, pokazać ludzi, którzy w świecie uczuć często są naszymi przewodnikami - wyjaśniają organizatorzy Festiwalu Filmów nieCodziennych. Trzecia odsłona wydarzenia już w najbliższy piątek w CK Zamek.

. - grafika artykułu
fot. Ilona Czajkowska

Festiwal Filmów nieCodziennych tak naprawdę powstał z potrzeby dwóch nauczycielek: Kingi Malik-Guni i Ewy Woźniak, które chciały zaprezentować szerszej publiczności film swoich podopiecznych z Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu, ale nie miały gdzie. "Sen nocy nie tylko letniej" powstał w ramach projektu "Wielka Przygoda z Filmem" pod opieką artystyczną Jacka Filipiaka i przerósł ich najśmielsze oczekiwania. - Brakowało nam festiwalu, w którym znalazłoby się miejsce na filmy z udziałem osób z niepełnosprawnością, spełniających się w roli aktorów i twórców, bez sztucznych wzruszeń, wywołujących jedynie litość i współczucie widza - tłumaczą. A dlaczego warto wziąć w nim udział? - Bo warto przystanąć na chwilę w zgiełku codzienności i spotkać wyjątkowych ludzi. Poczuć magię kina, wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami, poszukać inspiracji...

Festiwal ma formułę konkursu i kierowany jest do osób z niepełnosprawnością intelektualną ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ale także uczestników warsztatów terapii zajęciowej oraz środowiskowych domów samopomocy. Filmy mogą zgłaszać niepełnosprawni twórcy, ale również autorzy filmów z udziałem osób niepełnosprawnych. - Po raz kolejny twórcy zaskoczą widzów wielobarwnością form. Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy m. in. western, dokument muzyczny, dramaty, komedie, telenowelę oraz krótkie etiudy filmowe poruszające rzeczy ważne i baśniowe - wyliczają organizatorki.

Wśród ośmiu filmów konkursowych będę obrazy z Polski, m.in. "Szare Szeregi", nad którym pracowali członkowie Koła Filmowego "Zoom" z Zespołu Szkół Specjalnych w Gorzowie Wielkopolskim, "Forrest gram", którego autorami są podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy "SOKOŁY" w Poznaniu czy "Nasza Dzielnia" Grupy Filmowej "ŁobuZZZy", która działa w Zespole Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu. "Nasz film to baśniowa historia inspirowana szkolną codziennością, okolicą, przyjaźnią, trochę dotychczasowymi doświadczeniami filmowymi i tym, że niektórzy z nas naprawdę kończą szkołę." - czytamy o tytule. Wyświetlony zostanie także obraz "Important person" zrealizowany przez Wspólnotę La Arche w Anglii oraz "Saviour", którego autorami są członkowie Wspólnoty Benediktus w Czechach.

Zanim jednak jury, czyli Jacek Filipiak (reżyser filmowy), Paulina Chapko (aktorka teatralna i telewizyjna), Dariusz Tabisz (dyrygent, kompozytor, autor tekstów, animator życia muzycznego, pedagog) oraz Lidia Wojsznis (psycholog, trener biznesu), wybierze najlepszy obraz, odbędzie się pokaz filmów specjalnych. W programie m.in. "Jak w szkole trenujemy boccie?", który powstał w Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie oraz "Dom Nauki Wrażeń" - film zrealizowany pod opieką artystyczną Sylwii Kolwicz z Uczniami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem przy SOSW im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu.

Oprócz tego przed ogłoszeniem wyników konkursu w Sali Pod Zegarem odbędzie się odsłona nowego projektu Ilony Czajkowskiej, która podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia prezentowała swoje fotografie na wystawie "Piękni nieCodzienni". - Eksperymentalny projekt multimedialny Ilony Czajkowskiej jest kompozycją składającą się ze zdjęć/obrazów przedstawiających osoby z niepełnosprawnością w nieco futurystycznej odsłonie, osadzonych w różnorodnych przestrzeniach. W tworzeniu projektu udział wzięli uczniowie Gimnazjum w ZSS nr 103, a muzykę skomponowała młoda instrumentalistka z Berlina, Eliza Bożek - tłumaczą organizatorki.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • III Festiwal Filmów nieCodziennych
  • kino Pałacowe i Sala pod Zegarem CK Zamek
  • 12.05, g. 9-17
  • wstęp wolny