Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Animuza dla Marka Serafińskiego

Kolejny seans w cyklu Animuza poświęcony będzie twórczości Marka Serafińskiego. Reżyser, scenarzysta i autor oprawy plastycznej filmów animowanych zmarł kilka tygodni temu.

. - grafika artykułu
Film "Garby", reż. M. Serafiński

Marek Serafiński w dziedzinie animacji odniósł zawodowy i artystyczny sukces. Zdaniem krytyka filmowego Jerzego Armaty, twórca bardzo szybko wypracował sobie "własny charakter filmowego pisma", dzięki czemu też jego animacje stały się natychmiast rozpoznawalne. Filmy Serafińskiego swój niecodzienny charakter zawdzięczają połączeniu fotografii (są to zdjęcia żywych aktorów) z grafiką.

Studia rozpoczął w pracowni Daniela Szczechury na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Później była jeszcze Szkoła Filmowa w Łodzi oraz wieloletnia współpraca z warszawskim Studiem Miniatur Filmowych. W 2004 roku założył własne studio filmowe, dzięki czemu mógł zająć się produkcją. Zrealizował w nim tylko cztery swoje obrazy, bo bardziej zajmowały go pomysły innych. Ponadto zaangażowany był również w prowadzony przez Studio Munka program "Młoda animacja". Zawsze służył swoim doświadczeniem. "Uprawiał także malarstwo i grafikę użytkową. Aktywnie pracował na rzecz środowiska. Przez ostatnich piętnaście lat pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Filmu Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Ale też znajdował czas, by usiąść w Kulturze czy w piwniczce warszawskiej ASP i pogadać o filmach, muzyce, górach..." - na łamach "Magazynu Filmowego" wspomina Serafińskiego Jerzy Armata.

W ramach czwartkowego seansu w Kinie Muza pokazanych zostanie osiem filmów. Będą to animowane dokumenty, które Serafiński wyreżyserował w SMF. W programie m.in. "Koncert" - surrealistyczna wizja świata, gdzie sacrum zastępowane jest przez profanum; trwające kwadrans "Garby", czyli film z cyklu "14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego" oraz "Dworzec" z 1984 roku. Jerzy Armata pisze o tym ostatnim: "panorama zatroskanych twarzy oczekujących na pociąg ludzi, biernych świadków rozgrywających się przed nimi ważkich wydarzeń - dzięki dużej kondensacji i intensyfikacji kadru, wspaniałemu zespoleniu obrazu z muzyką Marka Wilczyńskiego daje dzieło przejmujące i mądre".

Oprócz tego w repertuarze znalazły się również filmy, których Serafiński był producentem. To m.in. "Sycylijska pchła" w reżyserii Marcina Giżyckiego - stylowa historią miłosną opowiedzianą na starych pocztówkach, "Dwa żywioły" Małgorzaty Bosek z 2014 roku oraz "Dr Charakter przedstawia". Jego twórca, Piotr Dumała, zaprasza na popularnonaukowy program telewizyjny, który gości badaczy zajmujących się dziwnymi dziedzinami nauki i nietuzinkowych wynalazców.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • w cyklu Animuza: Marek Serafiński - in memoriam
  • Kino Muza
  • 30.03, g. 21
  • bilety: 8 zł
  • wprowadzenie: Jerzy Armata