Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Animator wystartował!

Przed nami tydzień wypełniony najlepszymi filmami animowanymi z całego świata. W Poznaniu rozpoczął się właśnie 8. Festiwal Filmów Animowanych Animator.

. - grafika artykułu
Fot. materiały festiwalu Animator

Najważniejszym elementem programu są oczywiście konkursy filmów krótkich i pełnometrażowych, dzięki którym widzowie mogą być na bieżąco z tym, co dzieje się w światowej animacji. Ale festiwal daje też okazję osobistego poznania najważniejszych twórców i ich dzieł. - W tym roku udało nam się pozyskać szczególnie ciekawy zestaw "mistrzów" reprezentujących różne szkoły i gatunki animacji: od Hollywoodu, poprzez performans łączony z projekcjami, aż po eksperyment formalny - zdradza Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny festiwalu. I dodaje: - Z jednej strony promujemy filmy niszowe i ambitne, z drugiej - otwieramy się na szerszego widza.

Jak zdobyć Oscara?

Wspomniani mistrzowie to Eric Goldberg, weteran Studia Disneya (i ponoć niezwykły gawędziarz), reżyser m.in. Pocahontas, wielkiego sukcesu tej wytwórni, Raoul Servais, jeden z nestorów i największych prekursorów światowej animacji i laureat niezliczonych prestiżowych nagród, Suzan Pitt, autorka m.in. kultowego Szparaga, i Kathy Rose - charyzmatyczna artystka, od lat tańcząca na żywo ze swoimi animowanymi postaciami. Od wielkich nazwisk roi się też w pokazie Pierwsze kroki sław przygotowanym przez znanego producenta Rona Diamonda. Kto wie, może spotkanie Pomyśl o Oscarze stanie się punktem zwrotnym i początkiem drogi do zdobycia najważniejszej nagrody w branży filmowej?

Wydarzeniem, którego nie można przegapić, będzie na pewno premiera Proroka Kahlilego Gibrana, filmu wyprodukowanego przez sławną aktorkę Salmę Hayek, w którego realizacji uczestniczyli tacy twórcy, jak Roger Allers, Joan Gratz, Tomm Moore, Bill Plymton czy, i tu polski akcent, Michał Socha (laureat Animatora 2008). - Przedstawimy też najdłużej nieprzerwanie istniejący festiwal filmów eksperymentalnych na świecie - Ann Arbor Film Festival - oraz zestaw etiud z California Institute of the Arts (CalArts), uczelni, której wydział animacji cieszy się opinią najlepszego w Ameryce - zachęca Marcin Giżycki.

Muzyka i animacja

Jak podkreślają organizatorzy, w tym roku mija 90 lat od sławnego pokazu "kina absolutnego" w Berlinie - pierwszego na świecie festiwalu filmów abstrakcyjnych i eksperymentalnych. - Postanowiliśmy odtworzyć to zdarzenie, a przy okazji zaprezentować mniej znane oblicza animacji niemieckiej: wybór filmów z enerdowskiej wytwórni DEFA oraz współczesnych eksperymentów zwanych "strukturami muzycznymi" - zapowiadają.

To właśnie mieszanka dźwięku i obrazu tradycyjnie stanowić będzie wiodący nurt Animatora. Kompozytorem, który zostanie w tym roku uhonorowany retrospektywą i możliwością zagrania koncertu na żywo, jest Marek Wilczyński, autor muzyki do kilkuset filmów, w tym tak znanych twórców, jak Jerzy Kucia, Marek Serafiński, Aleksander Sroczyński czy Alina Skiba.

- Wśród innych zdarzeń muzyczno-filmowych znajdzie się m.in. zbiorowa akcja artystów z Polski i Włoch Instantfilm (wśród uczestników m.in. Ewa Borysewicz, Zbigniew Czapla i Andrea Martignoni), projekt wizualno-muzyczny Grzegorza Pleszyńskiego z Jerzym Mazzollem i Sławomirem Szudrowiczem, performance audiowizualny Identity Problem Group (Jakub Lech i Bogumił Misala) czy projekcja filmów Billa Plymptona z serii Guard Dog z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Maseckiego - wylicza dyrektor artystyczny.

Mały widz, duży widz

No i oczywiście, jak co roku, Animator dla Dzieci oraz liczne warsztaty dla małych i tych nieco większych. - Warsztaty Animator jutra zawsze cieszą się ogromną popularnością. Ostatecznie chodzi przecież o to, żeby "wychować" przyszłych festiwalowych widzów - mówi Ewa Obrębowska z Centrum Sztuki Dziecka i dodaje: - Uruchomiliśmy nawet specjalny kanał na YouTubie, na którym można obejrzeć efekty warsztatowej pracy. Niesamowita jest radość dzieci, które widzą, że ich obrazki zaczynają żyć.

Na koniec coś dla nieco bardziej zaawansowanych miłośników kina - konferencja naukowa organizowana już po raz drugi, w tym roku pod hasłem Animowany nieznany. Tym razem stworzy wyjątkową okazję do przyjrzenia się sposobowi ukazywania w animacji problemów rasowych, wszelkiego rodzaju mniejszości społecznych i jednostek wykluczonych.

Będzie też kilka nowości, m.in. cykl Śniadanie z Mistrzynią/Mistrzem czy Animator PRO: Problemy i wyzwania środowiska animacji w Polsce, czyli dyskusyjny panel dla animatorów, tworzony we współpracy z Poznan Film Commission. Swoje miejsce zmieni też klub festiwalowy, który w zeszłym roku mieścił się w Pawilonie Nowa Gazownia. Tym razem znajdziemy go w Parku im. H. Wieniawskiego, tuż za budynkiem Opery. Jedno jest pewne - na Animatorze dzieje się znacznie więcej, niż jesteśmy w stanie opisać. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie www.animator-festival.com. W ciągu tego jednego lipcowego tygodnia zdecydowanie warto tam zaglądać.

Anna Solak

  • 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
  • 10-16.07
  • m.in. kino Muza, CK Zamek, Arkadia, Galeria OKO/UCHO, Klub Festiwalowy w Parku im. H. Wieniawskiego