Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Akademia Filmowa 50+

Na nowy cykl spotkań dla seniorów zaprasza Kino Pałacowe w Centrum Kultury Zamek. 

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

"Nigdy nie chodziłem do szkoły filmowej - chodziłem do kina" - miał powiedzieć legendarny Quentin Tarantino. Wniosek jest prosty - wiedzy o kinie najlepiej szukać... w nim samym. Z tego samego założenia wyszli twórcy Akademii Filmowej 50+, którzy uznali, że nigdy nie jest za późno, by zdobywać wiedzę. Zwłaszcza jeśli chodzi o naukę o tak nieprzebranej i obfitej dziedzinie jak sztuka filmowa.

Przeczucie, że o materii, jaką jest X muza, nie sposób mówić "na sucho", wydaje się jak najbardziej słuszne. Właśnie dlatego wykłady, jakie poznańskie Nowe Kino Pałacowe proponuje seniorom, zawsze będą ilustrowane fragmentami omawianych filmów. Wprowadzeniem do wyświetlanych obrazów zajmie się Adam Domalewski, doktorant Filmoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

Organizatorem spotkań jest Centrum Kultury Zamek, przy współpracy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Poznaniu. Pierwszy z wykładów odbył się już 6 listopada. - Wykłady będą odbywać się raz w miesiącu - mówi Jan Rajpolt z Działu Filmu CK Zamek. - Wyjątkiem jest styczeń, na który został przeniesiony wykład październikowy - tłumaczy. Co przed nami? Tematami kolejnych wykładów będą: Casablanca i Absolwent, Do utraty tchu i Osiem i pół, Popiół i diament i Nóż w wodzie oraz Amator i Wodzirej. - W wykładach będzie uczestniczyć stała grupa osób, które wykupią karnet na wszystkie spotkania - wyjaśnia Jan Rajpolt. - Oczywiście będzie też możliwość przyjścia tylko na kilka wykładów, kupując pojedynczy bilet - zapewnia. Dlaczego jego zdaniem warto zostać słuchaczem i widzem Akademii Filmowej 50+? - By móc inaczej spojrzeć na stare filmy - odpowiada bez wahania.

Wejściówki można zakupić w kasie Zamku. Karnet na wszystkie spotkania kosztuje 25 zł, bilet na pojedynczy wykład: 10 zł. To pierwsza taka współpraca Zamku z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Poznaniu. Zaowocowała wykładami o tematyce filmowej po to, by Studenci Seniorzy mogli spotkać się z analizami dzieł filmowych, które wpłynęły na ogólnoświatowy kanon filmu. Uczestnicy usłyszą tu m.in. o twórczości Felliniego, Wajdy, Wellesa, Kieślowskiego czy Hitchcocka. Podczas wykładów wyjaśni się m.in. to, w jaki sposób różne obrazy składają się na jedną całość. - Inaczej mówiąc, będzie to okazja do uchwycenia logiki różnobarwnej historii kina - zachęcają organizatorzy. Podczas pierwszej projekcji widzowie obejrzeli dwa arcydzieła filmowe: Obywatela Kane'a Orsona Wellesa i Zawrót głowy Alfreda Hitchcocka. To ten ostatni mawiał zresztą, że "film jest zły wtedy, jeśli ktokolwiek z publiczności choć na chwilę może odwrócić oczy od ekranu". W cyklu Nowego Kina Pałacowego chodzi nie tylko o to, by oczu nie odwrócić, ale i o to, by zwrócić je na film pod nowym, niekiedy nietypowym kątem.

Anna Solak

  • Akademia Filmowa 50+
  • 11.12, 8 i 22.01.2015 oraz 5.02.2015, g. 13
  • Nowe Kino Pałacowe CK Zamek
  • Spotkania Akademii Filmowej 50+
  • Bilety/karnet: 10/25 zł