Kultura w Poznaniu

Film

PROSTO Z EKRANU. Tak się kręci komedie

Kiedy z nieba leje się żar przyjemnie jest schować się do zaciemnionego kina. Jeśli przy okazji film połączy w sobie lekką historię i niewymuszony humor, tym bardziej znaczy to, że wybór miejsca był słuszny. Oszustki są jak smaczny, zimny drink z palemką. Właśnie taka powinna być idealna komedia na lato.

Czytaj artykuł
Ożywianie rysunków

Na 12. edycję Animatora nie przypadają już żadne ważne rocznice, pod którymi minęły ostatnie lata. W tym roku postawiono po prostu na dobry program. Organizatorzy korzystają z wypracowanych przez siebie rozwiązań - również i tych najnowszych z ostatnich lat.

Czytaj artykuł
Uwikłanie

Łatwiej przychodzi Petrze nawiązać bliską relację z Lucasem, który ma niecodzienną pasję - fotografuje odkrywane mogiły, a w nich szczątki ofiar wojny domowej. Każdy z uczestników tego dramatu będzie musiał się zmierzyć ze swoim rodzinnym uwikłaniem, tajemnicami determinującymi ich neurotyczne zachowania - o filmie "Petra" pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Małe życie

Melita Norwood, nazywana przez opinię publiczną "szpiegiem-babcią" w wieku 80 lat na konferencji prasowej w swoim ogrodzie przyznała się do bycia szpiegiem. Ze względu na wiek nie została osądzona i zmarła we własnym domu mając 93 lata. Opowieść opartą na jej życiorysie snują Tajemnice Joan, których największą siłą jest właśnie ta niewiarygodna historia.

Czytaj artykuł
7 dni, 300 filmów

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator - jedno z największych wydarzeń poświęconych animacji w Europie - wystartuje 5 lipca.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Pani serc

W "Królowej kier" - gęstym duńsko-szwedzkim dramacie - gra toczy się nie przy karcianym stole, ale w centrum międzyludzkich relacji. Emocje buzują przy każdym zagraniu, a zwycięstwo okazuje się tylko pozorne.

Czytaj artykuł
Całkiem nowa Muza

- Moim ulubionym miejscem w nowym kinie jest taras, gdzie będzie można zjeść ciasto, coś wypić, ale przede wszystkim obejrzeć film na wolnym powietrzu pod markizą - o tym, co czeka widzów w kinie Muza** po rewolucji opowiada Joanna Piotrowiak*. Muza wraca na Świętego Marcina 8 czerwca!

Czytaj artykuł
Młodzi kontra państwo

Reżyser Lars Kraume już w swoim wcześniejszym filmie Fritz Bauer kontra państwo opowiadał opartą na faktach historię starcia jednostki z systemem. Także tym razem odwołuje się do prawdziwych wydarzeń, stawiając jednak w centrum bohatera zbiorowego - o filmie "Milcząca rewolucja" pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
Leo na swoich ścieżkach

Z pozoru to znana opowieść o prostytucji, z wszystkimi jej typowymi elementami: poniżeniem, przemocą seksualną, bezdomnością, rywalizacją prowadzącą do krwawych bójek, bogatymi, starymi burżujami, którzy kupują młode ciała, etc. - o filmie "Sauvage" pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
Obiektywny aktywista

- Po pierwsze jestem dziennikarzem. Ale nie ukrywam, że jestem też częścią ruchu obrońców klimatu i ten ruch wspieram - mówi dokumentalista Carl-A. Fechner*, reżyser filmu "Climate Warriors", prezentowanego podczas zakończonego niedawno Poznań Design Festiwal w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Festiwal filmowy human-friendly

- Jeśli LGBT Film Festival uznać za papierek lakmusowy i ocenić jego rolę kulturotwórczą w prezentowaniu kinematografii z całego świata w Polsce, to z roku na rok jest coraz lepiej. Nie mówimy tylko o społeczności LGBT, ale przez nasz pryzmat opowiadamy o świecie - mówi Remigiusz Kadelski, koordynator programu festiwalu, którego dziesiąta, lokalna edycja, rozpocznie się w piątek.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Bullet Ballet

Dwie części temu ktoś nierozważnie zabił mu psa, zmuszając do powrotu ze spokojnej emerytury. Od tego czasu z kulką w głowie skończyło pewnie już kilkaset osób i wszystko wskazuje na to, że zabawa dopiero się rozkręca. John Wick powraca bowiem w trzeciej odsłonie serii i tym razem staje naprzeciw całej światowej organizacji płatnych zabójców, do której jeszcze niedawno należał.

Czytaj artykuł
To sztuka, sztuka mnie oburzyła

W filmie "Koniec ze strachem" Barbara Visser bada przypadek zniszczenia obrazu abstrakcyjnego przez oburzonego widza, a także próbę jego restauracji i rekonstrukcji. W ten sposób pokazuje również szerszy problem związany z odbiorem sztuki współczesnej. Film będzie można zobaczyć we wtorek w Pawilonie.

Czytaj artykuł
Wszystko, co najważniejsze

Wszystko, co najważniejsze w życiu, wyczytałem z książek, więc film Oliviera Assayasa jest dla mnie, mola książkowego, jak haust dymu z gitanesa - o filmie "Podwójne życie" pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Dr Jekyll i Mr Hyde

Jedną z ciemniejszych stron popkultury jest to, że - podobnie jak masowa wyobraźnia - żywi się również mrocznymi postaciami, które najłatwiej rozbudzają emocje. Nie bez przyczyny to właśnie takie nazwiska jak Charles Manson, Ted Kaczynski czy wreszcie Ted Bundy stają się jej częścią, a ich życiorysy kanwą, na bazie której kręci się dochodowe filmy przyciągające do kin tłumy widzów.

Czytaj artykuł
UKRAIŃSKA WIOSNA. O Malewiczu czarno na białym

"Ostrą granią dzielimy czas i stawiamy na pierwszej stronicy płaszczyznę w postaci kwadratu czarnego jak tajemnica, płaszczyzna patrzy na nas ciemnym, jak gdyby kryła w sobie nowe stronice przyszłości" - pisał w jednym ze swoich tekstów Kazimierz Malewicz, autor zaprezentowanego pierwszy raz w Petersburgu w 1915 roku obrazu "Czarny kwadrat na białym tle", który zmienił sposób myślenia o sztuce. Malewicz na stałe wpisał się do kanonu historii sztuki. Czy jednak wiemy o nim już wszystko?

Czytaj artykuł
Tekstura, dźwięki, zbliżenia

Historia Oberhausen Festival i jego niegasnący sukces wzbudzają podziw, ale także zazdrość. Chciałoby się widzieć zaangażowanie w sprawach filmowego krótkiego metrażu także w Polsce. Z tego powodu Fundacja Ad Arte i Short Waves Festival co miesiąc organizują spotkania Klubu Krótkiego Kina, na którym prezentują interesujące w tej formule dzieła. W poniedziałek, 6 maja, w Kinie Pałacowym zaprezentowano sześć niezwykle interesujących eksperymentów filmowych.

Czytaj artykuł
Festiwal ponad podziałami

"Jako widz, spotykając się z bohaterem filmowym, dzieląc z nim radości i smutki, wzloty oraz upadki, właściwie spotykamy się ze sobą samym i dostrzegamy, że w świecie uczuć nie istnieją podziały na pełno- i niepełnosprawnych" - piszą o piątym już Festiwalu Filmów nieCodziennych jego organizatorzy. Wydarzenie odbędzie się już w piątek 10 maja w Kinie Pałacowym.

Czytaj artykuł
Krótkie eksperymenty

W Kinie Pałacowym w poniedziałek odbędzie się pokaz eksperymentalnych filmów krótkometrażowych z różnych stron świata.

Czytaj artykuł
Rekolekcje

Każdy miewa chwile zwątpienia czy też zagubienia w egzystencjalnej pustce, nawet tak głęboko wierzący chrześcijanin jak bohater filmu, Paul Asher. Film "Wywiad z Bogiem" zapowiada Przemysław Toboła. Premiera 19 kwietnia.

Czytaj artykuł
1 25 Strona 26 27 28 29