Kultura w Poznaniu

Film

Kino z czułością na świat

17. edycja Millennium Docs Against Gravity - największego festiwalu filmów dokumentalnych nad Wisłą - odbędzie się tym razem w wersji hybrydowej. Poza siedmioma miastami, w tym po raz pierwszy Poznaniem, wybrane filmy będzie można później obejrzeć także na terenie całej Polski, już w internecie.

Czytaj artykuł
Brazylia na skraju

Nominowany do Oscara dokument Petry Costy opowiada o najnowszej historii Brazylii i pokazuje najpoważniejszy kryzys polityczny, z jakim boryka się ten kraj od czasu junty wojskowej lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

Czytaj artykuł
Nie zgadzamy się ze sobą

- Jeśli widzowie obejrzą program krótkometrażowych filmów libańskich to poczują się tak, jakby posmakowali sałatki. Ma się wręcz czasem wrażenie, że Libańczycy są zbiorem różnych plemion - mówi Nicolas Khabbaz*, kurator geograficznego fokusu na Short Waves Festival, poświęconego kinu libańskiemu.

Czytaj artykuł
Przyjazny i otwarty

12. Short Waves Festival, który pierwotnie miał się rozpocząć 17 marca, jak wiele tegorocznych wydarzeń został przesunięty na późniejszy termin z powodu pandemii. W międzyczasie pod koniec maja widzowie mogli oglądać krótkie metraże w ramach Short Waves Online, wyróżnionego później w zorganizowanym przez poznański Wydział Kultury konkursie #kulturanawynos. Po pięciu miesiącach długo wyczekiwane święto kina nareszcie może się odbyć.

Czytaj artykuł
Ostatnie dni

Australijska reżyser Shannon Murphy wpadła mi w oko, gdy rozbawiony śledziłem kolejne sezony serialu Killing Eve. Wojna szpiegów ubrana w konwencję czarnego humoru wyszła równie atrakcyjnie jak kolejne sukienki zabójczo pięknej morderczyni Oksany (Jodie Comer).

Czytaj artykuł
Z wizytą u Rzymian

Cinema Italia Oggi to coroczne wydarzenie kulturalne, które jest w Polsce organizowane w formule tygodnia filmów zagranicznego kina. Prezentuje nowości z włoskiej kinematografii, stawiając przede wszystkim na wielkie nazwiska, ważne kreacje aktorskie i kino gatunkowe, czyli komedie i thrillery.

Czytaj artykuł
Ciężkie czasy dla libertynów

Ostatni weekend lipca to chyba najlepszy czas, by otrząsnąć się z samoizolacyjnych fobii i zdecydować się na powrót do ulubionych kin studyjnych. W Poznaniu Kino Muza nęci kinofili kultową imprezą - Tournée Nowych Horyzontów. W tym roku to pozornie tylko trzy tytuły,  ale zestaw to potężny, bo złożony z nieprzeciętnych dzieł sztuki filmowej!

Czytaj artykuł
Nie oceniaj po okładce!

Circus of Books to nazwa księgarni w Los Angeles. Specyficznej jednak, bo wypełnionej głównie gejowską pornografią. Najciekawsze jest jednak to, że od 1982 roku księgarnię tę prowadziło przykładne heteroseksualne żydowskie małżeństwo, Karen i Barry Masonowie - o filmie Circus of Books pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
"Brzemię" nagrodzone!

Brzemię Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej otrzymało nagrodę dla najlepszego filmu muzyczno-performatywnego na FAFF - Fine Arts Film Festival w Venice, Los Angeles.

Czytaj artykuł
Diabelski tryl

Skrzypcowe tryle z muzycznego arcydzieła zamieniają się w narzędzie psychicznych tortur dla młodego adepta. Każda kolejna lekcja, każdy źle zagrany pasaż powodują narastanie sytuacji passiv-agressiv między uczniem i nauczycielką - o filmie Przesłuchanie pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
Auto-izolacja

- Wychodzimy z założenia, że kino samochodowe, w odróżnieniu od oglądania filmu na kanapie, daje szansę na poczucie magii kina, uczestnictwa w jakimś rytuale, celebracji kulturalnej, której nam przez ostatnie miesiące brakowało - mówi Radosław Tomasik*, organizator kina samochodowego.

Czytaj artykuł
Rzeczy bardzo dobre i znakomite

Po przerwie spowodowanej pandemią Kino Muza wróciło do funkcjonowania, a jednym z pierwszych wydarzeń specjalnych będzie pokaz z cyklu Animuza. Będzie go można zobaczyć jednocześnie w sali kinowej i na platformie Mojeekino.pl. W czwartek odbędzie się seans kończący obchody 40-lecia Wydziału Animacji UAP. Zobaczymy 34 najnowsze, krótkie etiudy, które powstały w tym roku akademickim.

Czytaj artykuł
Upokorzenie

To film, który zachowując jedność miejsca i czasu, buduje silne wewnętrzne i podskórne napięcie. Tak jak wiecznie napięta jest Jane, która wie, że jest nieustannie oceniana - pod względem zarówno merytorycznym, jak i erotycznym - przez pracujących z nią mężczyzn - o Asystentce Kitty Green pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
Tropem serca

Debra Granik opowiada nam, kadr za kadrem, historię o bezgranicznej miłości ojca i córki. Zanurzeni w leśnych ostępach są zgraną parą uciekinierów przed światem zewnętrznym, codziennie trenują sztukę znikania w zielonym poszyciu, komunikując się kląskaniem  - o filmie Zatrzyj ślady pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
Powidoki

Fabuła filmu kręci się wokół słynnych obrazów Richtera, takich choćby jak Wujek Rudi czy Rodzina nad morzem, w tle zaś nazistowska eugenika, eutanazja i aborcja - o filmie Obrazy bez autora pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
Festiwale - łączcie się!

- Wszystkim nam brakuje kontaktu z publicznością i doświadczamy kryzysu obecnej sytuacji. My musieliśmy przełożyć Short Waves, MFFA Animator przeniósł termin na jesień, a MFFD Off Cinema i MFFMW Ale Kino! nie wiedzą jeszcze, co przyniesie im przyszłość - mówi Emilia Mazik z fundacji Ad Arte. Na czerwcowy Klub Krótkiego Kina programerzy poznańskich festiwali filmowych połączyli siły i wspólnie przygotowali jeden program.

Czytaj artykuł
Chyba jednak już wiosna

26. edycja Festiwalu Wiosna Filmów odbędzie się online na MOJEeKINO.PL. To platforma, która działa od 21 maja i  zrzesza prawie pięćdziesiąt polskich kin studyjnych i lokalnych, w tym Muzę i Rialto z Poznania. W ciągu dziesięciu dni festiwalu będzie można zobaczyć ponad trzydzieści filmów, z których część zostanie zaprezentowana w Polsce po raz pierwszy.

Czytaj artykuł
Nawet miłość przeminie

Reżyser nie uderza w sentymentalne tony. Przeciwnie, to pozbawiona czułostkowości opowieść o tym, że wszystko musi przeminąć. Góry, polityka, nawet miłość - o filmie Najczystszy jest popiół pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
Zaproś kino studyjne do domu!

Dziś wystartowała w Polsce platforma internetowa MOJEeKINO.PL, łącząca 48 kin z Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Będą do niej należeć też dwa poznańskie kina - Muza i Rialto. - Powstała ona nie tylko jako lekarstwo na pandemię, ale będzie też elementem rozwoju dla kin studyjnych - mówi Joanna Piotrowiak, kierowniczka Muzy.

Czytaj artykuł
1 19 Strona 20 21 22 23