Kultura Poznań.pl

Film

OFF CINEMA. Dom złotej damy
 

OFF CINEMA. Dom złotej damy

Złote loże, blask świateł i czerwień kurtyny - to stałe, choć wcale nie najważniejsze komponenty muzycznych świątyń. Prawdziwego ducha, artystyczny klimat i historię zmian nowojorskiej lśniącej "damy" ukazuje Susan Froemke w filmie "Dom, w którym mieszka opera".

czytaj więcej
OFF CINEMA. Bez litości
 

OFF CINEMA. Bez litości

W "Over the Limit" - jednym z filmów prezentowanych w konkursie głównym Off Cinema - Marta Prus pokazuje surowy trening, przez który przechodzi gimnastyczka Margarita Mamun w walce o olimpijski medal w Rio de Janeiro. To film wyjątkowy - i to bynajmniej nie tylko dlatego, że w Rosji sport to świętość, a kręcić o nim dokumenty jest sprawą trudną, jeśli nie niemożliwą.

czytaj więcej
OFF CINEMA. Bergman - gra ze śmiercią
 

OFF CINEMA. Bergman - gra ze śmiercią

Czerń i biel, lęk i spokój, ból i rozkosz - wszystkie te kontrasty znajdziemy nie tylko w takich klasykach kina, jak "Siódma pieczęć" czy "Tam gdzie rosną poziomki", lecz także w filmie dokumentalnym o wewnętrznym mroku i blaskach sławy ich twórcy. "Bergman - Rok z życia" w reżyserii Jane Magnusson, prezentowany przedpremierowo w Kinie Pałacowym w ramach festiwalu Off Cinema, 26 października wchodzi do kin.

czytaj więcej
OFF CINEMA. Dwie przerwane misje
 

OFF CINEMA. Dwie przerwane misje

- Mój film jest o tych, co zostali doprowadzeni do krawędzi, ale potrafią to życie okiełznać - mówi Petro Aleksowski*, którego film dokumentalny "Przerwana misja" trafił do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Pokaz i spotkanie z reżyserem - w czwartek o godz. 21 w Sali Wielkiej CK Zamek.

czytaj więcej
OFF CINEMA. Confusão, czyli zamęt
 

OFF CINEMA. Confusão, czyli zamęt

Ryszard Kapuściński był Indianą Jonesem reportażu - zdaje się sugerować początek animacji "Jeszcze dzień życia", która otworzyła tegoroczną, 22. edycję festiwalu OFF Cinema. Z czasem jednak akcenty przygodowe schodzą na dalszy plan i zostają zastąpione przez tragiczną opowieść, która najpierw chwyta za serce, by w końcu wycisnąć je niczym cytrynę.

czytaj więcej
Dokumenty warte poznania
 

Dokumenty warte poznania

O tym, co słychać nowego w światowym kinie faktów, dowiemy się już 17 października. Trwającą pięć dni 22. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema otworzy pokaz animacji o Ryszardzie Kapuścińskim Jeszcze dzień życia.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Wszyscy jesteśmy świrami
 

PROSTO Z EKRANU. Wszyscy jesteśmy świrami

Głos Krystyny Czubówny wprowadzający dorosłego Adasia Miauczyńskiego z powrotem w świat szkolnych ław i karcących rodziców z pozoru sugeruje, by na dzieciństwo spojrzeć jak na pełen dzikich i zagadkowych istot zwierzyniec. Jednak szybko okazuje się, że szczenięcy wiek z naturą niewiele ma wspólnego, gdy nauczyciele usilnie przyprawiają ci Gombrowiczowskie gęby, a rodzina zasiewa w twojej głowie ziarno poczucia winy, które będzie potem kiełkować przez całe życie.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Nieznośny pasożyt
 

PROSTO Z EKRANU. Nieznośny pasożyt

Komiks, komiksem, film o Obcych przybyłych na Ziemię filmem o Obcych, ale czemu od razu serwować dojrzałemu widzowi bajeczkę dla dzieci z gadającym potworem i dylematem moralnym na poziomie przedszkola? W dodatku pod pozorem kinowego hitu z uniwersum Marvela. Na to pytanie powinien osobiście odpowiadać Ruben Fleischer, twórca "Venoma", który w piątek wszedł na ekrany polskich kin.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Fałszywi prorocy
 

PROSTO Z EKRANU. Fałszywi prorocy

Rzadko kiedy kinowa premiera staje się doniosłym wydarzeniem społecznym. W ostatnich latach na pewno była nim oscarowa "Ida" Pawła Pawlikowskiego, z pewnością również "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego - dyskusja na temat obu wymienionych dzieł dalece wykroczyła poza filmowy świat, a komentarze i opinie równie wartko płynęły z ust dziennikarzy, jak i polityków. Jednak medialny szum wywołany premierą "Kleru" - najnowszego filmu Smarzowskiego - nie ma na gruncie polskim precedensu.

czytaj więcej
Astrid Lwie Serce
 

Astrid Lwie Serce

Pernille Fischer Christensen kreśli przed nami portret dziewczyny, która zmienia się w trakcie filmu w dojrzałą kobietę w czasach, gdy prawa wyborcze dla kobiet były nowinką, a mężatka nie mogła założyć sobie konta w banku bez zgody męża. O filmie "Młodość Astrid", który w piątek wchodzi do kin, pisze Przemysław Toboła.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Między ekranami
 

PROSTO Z EKRANU. Między ekranami

Trzymający w napięciu thriller o zaginionej dziewczynie, który w całości rozgrywa się za pomocą urządzeń elektronicznych? To musi budzić ciekawość. Widzowie z pewnością docenią wizjonerski debiut Aneesha Chaganty'ego, podobnie jak zrobiło to jury festiwalu Sundance.

czytaj więcej
Za dużo popkultury
 

Za dużo popkultury

"Można, w zależności od interpretacji, uznać Tajemnice Silver Lake albo za hołd złożony amerykańskiej popkulturze, albo za jej szyderczą krytykę" - o najnowszym filmie Davida Roberta Mitchella pisze Bartosz Żurawiecki.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Wojny rasowe
 

PROSTO Z EKRANU. Wojny rasowe

W latach 90. Spike Lee uznawany był za guru kina niezależnego, ale w ostatniej dekadzie próżno szukać w jego filmografii wartościowych dzieł pokroju "Rób, co należy" czy "Malcolm X". Po dłuższej przerwie jednak amerykański reżyser wraca do tematyki nienawiści rasowych i to z niebylejaką historią - na tapet wziął bowiem prawdziwy przypadek Rona Stallwortha, który w latach 70. jako pierwszy czarnoskóry dołączył do Ku Klux Klanu.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Książki mogą być niebezpieczne
 

PROSTO Z EKRANU. Książki mogą być niebezpieczne

"Księgarnia z marzeniami" to wprawdzie film obecny już od jakiegoś czasu na ekranach kin, jednak na tyle wart zobaczenia, że nie sposób go pominąć w tym cyklu. Dlaczego? Obraz Isabel Coixet ma w sobie powiew świeżości, którego dawno nie było w kinie. Mimo, że jego akcja toczy się powoli, dialogi niespiesznie, a całość dotyczy czegoś tak prozaicznego (czyżby?) jak książki.

czytaj więcej
Pięć twarzy Ingmara Bergmana
 

Pięć twarzy Ingmara Bergmana

Z okazji setnej rocznicy urodzin niekwestionowanego mistrza kina artystycznego w lipcu zainaugurowano międzynarodowy projekt "Bergman100". W jego ramach (i poza nim) wiele inicjatyw utrwala pamięć o Mistrzu. W Poznaniu o Bergmanie przypomnimy sobie we wrześniu dzięki przeglądowi filmowemu w Kinie Pałacowym.

czytaj więcej
Taniec ze śmiercią
 

Taniec ze śmiercią

Reżyser obsypanego nagrodami Libanu, powraca do tematyki losów żydowskich żołnierzy walczących na wojnie z Arabami. I podobnie jak poprzednio patrzy na dramat młodych chłopaków, pełen wątpliwości co do sensu ich poświęcenia. Pewnie dlatego, że sam walczył w pierwszej wojnie libańskiej, w czerwcu 1982 roku, i nie pogodził się z wojenną propagandą. O filmie "Fokstrot", który w piątek wchodzi do kin, pisze Przemysław Toboła.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Niskie loty
 

PROSTO Z EKRANU. Niskie loty

"Nie pomyl filmu!" - desperacko krzyczał plakat "Dywizjonu 303. Historii prawdziwej", który miał premierę dokładnie dwa tygodnie po wejściu do kin konkurencyjnego "303. Bitwa o Anglię". Ponieważ druga z wymienionych, brytyjska produkcja pozostawiła spore poczucie niedosytu, nadal można było z nadzieją wyczekiwać historii godnej polskich asów przestworzy. Czy ostatecznie było warto?

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Mega rozczarowanie
 

PROSTO Z EKRANU. Mega rozczarowanie

Fani "Szczęk" będą zawiedzeni. Film "The Meg", który od piątku możemy oglądać w kinach, nawet w najmniejszym stopniu nie budzi tych emocji, co dawna opowieść o rekinie ludojadzie zagrażającym człowiekowi i naszym odwiecznym pojedynku z naturą. A przecież skoro tym razem rekin jest znacznie większy, to i nasze oczekiwania mają prawo być spore.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Ułani przestworzy
 

PROSTO Z EKRANU. Ułani przestworzy

Polskie kino historyczne powoli się odradza. Mieliśmy całkiem niedawno "Miasto 44", "Wołyń" i "Historię Roja" i każdy z tytułów, z różnych względów, był szeroko dyskutowany. Tym razem, w odstępie dwóch tygodni, wchodzą do kin dwa filmy o legendarnym dywizjonie 303 - pierwszy, będący brytyjsko-polską koprodukcją, możemy od piątku oglądać w kinach.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 25