Kultura w Poznaniu

Film

Katuj! Tratuj!

W dokumencie Gero von Boehma wypowiadają się między innymi znane aktorki, Charlotte Rampling i Isabella Rossellini, z którymi Newton współpracował. W ich opinii fotograf podejmował grę z patriarchalnym spojrzeniem, z kulturą macho i seksizmem. Owszem, zdjęcia Newtona wyrażają męską fascynację posągowym kobiecym ciałem, ale stawiają mężczyznę w dwuznacznej pozycji. Zdobywcy i jednocześnie pokonanego - o filmie Helmut Newton. Piękno i bestia pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
To właśnie miłość

Już po pierwszych kadrach można uznać, że Francuzi przypomnieli sobie, że to w Paryżu przed laty rozwiązywał kryminalne zagadki komisarz Maigret - o filmie Tylko zwierzęta nie błądzą pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
Integracja w kinie

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja odbywa się w Koszalinie, ale jego repliki są prezentowane w kinach studyjnych w szesnastu miastach Polski. Na poznański program 17. edycji w Kinie Pałacowym składa siedem filmów poruszających tematykę niepełnosprawności, które będziemy mogli zobaczyć w najbliższą środę i czwartek.

Czytaj artykuł
Jej portret

Kto interesuje się choć trochę sztuką współczesną, powinien dobrze się bawić, oglądając Obraz pożądania, przewrotną historię o nowoczesnym malarstwie, a raczej o krytykach tej sztuki i jej marszandach - o filmie Obraz pożądania pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Krótko i na temat

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA zaskoczył nie tylko formułą, ale i kilkoma znakomitymi tytułami. Szczególnie w konkursie krótkich metraży walka o Złoty Zamek powinna być zacięta.

Czytaj artykuł
Dwaj panowie, dwoje dzieci

Ferzan Özpetek, reżyser urodzony w Turcji, ale realizujący filmy głównie we Włoszech, ma w naszym kraju grono swoich zwolenników, którym przypadła do gustu zwłaszcza jego komedia obyczajowa sprzed dziesięciu lat, Mine Vaganti. O miłości i makaronach - o filmie Sekret bogini Fortuny pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
ANIMATOR. Dobre kino jest gdzieś indziej?

Konkurs filmów polskich na 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator obfituje w odkrycia, zaskoczenia i drobne zwroty akcji w kierunku kiczu i pretensjonalności. Z seansów wyniesiemy wspomnienie kilku wyjątkowych filmów i myśl o tym, że powstało sporo rzeczy bardzo dobrych i dobrych. A pojedyncze nieporozumienia ożywią nas między animacjami smutnymi i ciężkimi.

Czytaj artykuł
Na wypadek drugiej fali

- To nie koronawirus przeważa w tematyce, a relacje rodzinne w każdej konfiguracji i przede wszystkim "starość" jako zapomniany aspekt życia każdego z nas - mówi Piotr Szczyszyk*, kierownik produkcji festiwalu OFF Cinema.

Czytaj artykuł
ANIMATOR. Festiwal różności

Za mną weekend z Konkursem Międzynarodowym krótkich metraży 13. Festiwalu Animator. W tym roku bój o Złotego Pegaza będzie szczególnie zacięty i nie sposób wskazać faworyta.

Czytaj artykuł
Kultowy cykl powraca do Zamku

- W przypadku pokazu reaktywacyjnego zdecydowanie chciałam pokazać filmy nawiązujące do nowego początku i nowego otwarcia. Podnoszące na duchu, ale też dające do myślenia, że zmiany nie zawsze muszą być dobre - mówi Emilia Mazik, która w Zamku prowadzi Klub Krótkiego Kina. Po przerwie wywołanej pandemią, pierwszy pokaz stacjonarny Reaktywacja! odbędzie się w najbliższy poniedziałek.

Czytaj artykuł
Wszystkie kolory człowieka

Na poznańskiej replice LGBT Film Festival w Centrum Kultury Zamek najbardziej interesowało mnie nowe kino polskie o tematyce queer. A rok mieliśmy naprawdę hojny, bo przyniósł dwa świetne szorty i frapujący dokument o Tęczy Julity Wójcik.

Czytaj artykuł
Poza twoim światem

Opłaciło się cierpliwie zaczekać. Największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu - Festiwal Animator, po tym jak z powodu pandemii odwołał swą tradycyjną lipcową odsłonę, powraca z początkiem października.

Czytaj artykuł
Orlęta - Dzieci Wojny

Pierwszy  w historii polskiej kinematografii fabularny film o walce z Sowietami w 1939 roku produkuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Film Orlęta o bohaterach Grodna, gdzie obok wojska do walki stanęli harcerze, reżyseruje Krzysztof Łukasiewicz* (Karbala, Belfer), według własnego scenariusza.

Czytaj artykuł
Międzynarodówka krótkiego metrażu

- Manhattan Shorts to wydarzenie jednoczące wiele festiwali, organizacji i instytucji, które wspierają i chcą promować krótki metraż - mówi Aleksandra Ławska z fundacji Ad Arte, która poznańską edycję tego globalnego wydarzenia organizuje od 2010 roku.

Czytaj artykuł
Rachunek sumienia

Gdy praktykujemy świadome umieranie, przestajemy karmić egoistyczne "Ja" i docieramy do prawdy, że "jedynym racjonalnym aktem życia jest miłość" - o filmie Nadzieja pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
Najlepszy polski film tej jesieni nakręcono w Poznaniu!

Poznań powraca jako miasto know how w filmie dla dzieci Tarapaty 2. Jego koproducent, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, chce w kinie familijnym promować Wielkopolskę. A że powstał świetny, rozrywkowy film dla widzów młodszych i starszych, z olbrzymim potencjałem na wielki sukces komercyjny - to turystyczna przyszłość naszego regionu zapowiada się doskonale.

Czytaj artykuł
Punkty zapalne

Po raz jedenasty będziemy mogli w  Polsce uczestniczyć w  festiwalu filmów LGBT, prezentującym najciekawsze produkcje, których bohaterami są osoby nieheteronormatywne. Ze skromnej imprezy odbywającej się tylko w Warszawie festiwal przekształcił się w ogólnopolski przegląd, goszczący w wielu miastach. Jego poznańskim gospodarzem jest Kino Pałacowe.

Czytaj artykuł
Wzory dokumentów

17. Millenium Docs Against Gravity pozwoliło widzom na unikatową możliwość analizy ludzkich zachowań oraz funkcjonowania świata.

Czytaj artykuł
Dzika wolność

Pablo Larraín jest jednym z najsłynniejszych reżyserów pochodzących z Chile. Nominowany do Oscara za film Nie, rekonstruujący okoliczności historycznego referendum, które obaliło rządy junty Pinocheta, reżyser zdobywał też nagrody na festiwalach w Berlinie i Wenecji. nakręcił również w Hollywood biograficzne dzieło o żonie prezydenta Kennedy'ego, Jackie z Natalie Portman w roli tytułowej - o filmie "Ema" pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
Coś o architekturze

Cykl pokazów filmów analogowych w Łazędze Poznańskiej powraca po przerwie spowodowanej pandemią. W niedzielę 6 września zobaczymy tu zestaw krótkometrażowych dokumentów o architekturzeArchitektura na filmach 16mm.

Czytaj artykuł
1 18 Strona 19 20 21 22