Kultura w Poznaniu

Film

ALE KINO! Kto się nie schowa ten kryje

Ogromną wartością festiwalu Ale Kino! jest to, że prócz filmów fabularnych proponuje młodym widzom również obrazy dokumentalne. W ten sposób tworzy się przyszłą publiczność kinowych dokumentów i czytelników literatury faktu - pokazując, że rzeczywistość jest tak samo, a niekiedy nawet bardziej interesująca niż fikcja.

ALE KINO! Przyczajony demon, ukryty wąż

Tym razem w ramach festiwalowych propozycji postanowiłem cofnąć się w czasie do baśniowych Chin. Pełnych magii, wojowników, demonów i węży. Sądząc po opisie przygoda ta zapowiadała się naprawdę intrygująco...

Intymne filmy z pandemii

- Jako że kryzys zdrowotny spowodował przerwanie wielu produkcji filmowych na całym świecie, musi to mieć przełożenie na liczbę filmów, które będą miały swoje premiery w roku 2021 - będzie ich po prostu mniej. Ale świat nie znosi próżni, a twórcy filmowi nie byli bierni i nudę kwarantanny zabijali rejestrowaniem swojej pandemicznej codzienności - przyznaje Emilia Mazik, kuratorka Klubu Krótkiego Kina w Centrum Kultury Zamek. Na grudniowy pokaz online przygotowała program Filmy na pandemię.

ALE KINO! Nuthimit znaczy ziemia

- W moim języku nie ma słowa wolność w szerszym znaczeniu. Nie było granic. Nigdy ich nie było. Być może najpierw trzeba zaznać niewoli, by pojąć czym jest wolność - mówi bohaterka filmu Kuessipian, będącego zaproszeniem do poznania tych, o których wciąż wiemy niewiele.

Czas na filmowców niezależnych

Pandemia zupełnie wywróciła świat do góry nogami i również OKFA - najstarszy w Polsce festiwal kina amatorskiego i niezależnego, który trudno sobie wyobrazić bez wizyty w konińskim kinie Oskard - w tym roku odbywa się w formie online. Tęskniąc za niepowtarzalną, kameralną atmosferą tej imprezy, trzeba polecić jej wyjątkowy, najsilniejszy punkt - konkurs, w którym zaszczytne miejsce zajmuje kino nieprofesjonalne.

ALE KINO! Dzieci na sztandarze?

- Mamy wiele przysłów, które mówią, że jakie chowanie i edukowanie kulturowe młodzieży, taka będzie Rzeczypospolita w przyszłości. Ale to są tylko hasła. Widzimy jednak, jak mało w Polsce powstaje filmów dla dzieci i młodzieży - zauważa reżyser Mariusz Palej*, którego najnowszy film Czarny młyn w niedzielę miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

ALE KINO! Na straży historii

Podczas drugiej wojny światowej naziści deportowali z Norwegii 771 Żydów. Ponad tysiącu udało się dostać do Szwecji. Film Wszyscy za jednego Johanne Helgeland poświęcony został tym, którzy uciekli, tym, którzy im pomagali i tym, którzy już nigdy nie wrócili.

KINO DOMOWE. Wampir też człowiek

Na wspomnienie nazwiska Taiki Waititiego - drugiego po Peterze Jacksonie najbardziej znanego nowozelandzkiego filmowca na świecie - przed oczami w pierwszej kolejności stają spektakularna, rozegrana w takt muzyki Led Zeppelin finałowa bitwa z Thora: Ragnarok oraz dobrotliwy dziesięciolatek uważający się za nazistę, czyli niezrównany Jojo Rabbit. Zanim jednak maoryski twórca wypłynął na szerokie wody, realizował bardziej kameralne projekty, jak na przykład Co robimy w ukryciu - może i było wtedy jakby mniej cyferek w budżecie, ale humoru na planie i w fabule filmu nigdy nie zbywało.

Niedopowiedziane miejsca

W filmie Magdy Mosiewicz pt. Bliskie nieznajome słyszymy głos z offu, który informuje nas, że "co czterdzieści sekund jedna kobieta doświadcza przemocy, co siedem minut akt przemocy jest zgłaszany policji". Obserwując poszczególne punkty Poznania, poznajemy historie mieszkających tu Polek, Ukrainek i Białorusinek, które mierzą się z nadużyciami praw kobiet.

Kino dobre i otwarte

- W tym roku do selekcji festiwalowej zgłoszono ponad trzy tysiące filmów, co jest wynikiem niemal rekordowym i tym bardziej imponującym, że produkcję wielu obrazów zatrzymała pandemia - mówi rzeczniczka Ale Kino! Karolina Kulig. Festiwal rozpocznie się 29 listopada.

Zniekształcanie oswojonych przestrzeni miasta

Prezentowany w ramach Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi projekt pt. Ten spacer, autorstwa grupy artystycznej Pic Pic, powstał we współpracy z Ukrainkami, które doświadczyły lub wciąż doświadczają trudnych sytuacji życiowych. Kto nie zdążył wziąć udziału w wydarzeniu, już za kilka dni będzie mógł nadrobić tę zaległość - oglądając film Magdaleny Mosiewicz pt. Bliskie nieznajome, który jest rejestracją przebiegu performansu.

KINO DOMOWE. Nie igraj z naturą

Wprawdzie stacjonarne kina znów pozostają dla nas zamknięte, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by seans premierowego filmu lub ulubionego klasyka urządzić sobie na własnej kanapie. W dodatku przy okazji wspierając lokalne poznańskie kina - Muzę lub Rialto, oglądając wybrany film w sieci, na platformie MOJEeKINO.PL. Na początek polecam oryginalną i mimo optymistycznego tytułu dość przewrotną wizję przyszłości w premierowym Kwiecie szczęścia Jessiki Hausner.

Zapomniane kobiety

- W latach 30. wiele kobiet brało udział w wyścigach samochodowych we Francji, o czym dziś zupełnie się już nie pamięta - mówi dokumentalistka Brigitte Chevet*. W ramach XXVII Dni Bretanii, na platformie mojeekino.pl, zostaną zaprezentowane jej filmy, z których dwa - Z Bretanii na pustynię i Kobiety za kierownicą - po raz pierwszy będzie można obejrzeć w Polsce.

Katuj! Tratuj!

W dokumencie Gero von Boehma wypowiadają się między innymi znane aktorki, Charlotte Rampling i Isabella Rossellini, z którymi Newton współpracował. W ich opinii fotograf podejmował grę z patriarchalnym spojrzeniem, z kulturą macho i seksizmem. Owszem, zdjęcia Newtona wyrażają męską fascynację posągowym kobiecym ciałem, ale stawiają mężczyznę w dwuznacznej pozycji. Zdobywcy i jednocześnie pokonanego - o filmie Helmut Newton. Piękno i bestia pisze Bartosz Żurawiecki.

To właśnie miłość

Już po pierwszych kadrach można uznać, że Francuzi przypomnieli sobie, że to w Paryżu przed laty rozwiązywał kryminalne zagadki komisarz Maigret - o filmie Tylko zwierzęta nie błądzą pisze Przemysław Toboła.

Integracja w kinie

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja odbywa się w Koszalinie, ale jego repliki są prezentowane w kinach studyjnych w szesnastu miastach Polski. Na poznański program 17. edycji w Kinie Pałacowym składa siedem filmów poruszających tematykę niepełnosprawności, które będziemy mogli zobaczyć w najbliższą środę i czwartek.

Jej portret

Kto interesuje się choć trochę sztuką współczesną, powinien dobrze się bawić, oglądając Obraz pożądania, przewrotną historię o nowoczesnym malarstwie, a raczej o krytykach tej sztuki i jej marszandach - o filmie Obraz pożądania pisze Przemysław Toboła.

OFF CINEMA. Krótko i na temat

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA zaskoczył nie tylko formułą, ale i kilkoma znakomitymi tytułami. Szczególnie w konkursie krótkich metraży walka o Złoty Zamek powinna być zacięta.

Dwaj panowie, dwoje dzieci

Ferzan Özpetek, reżyser urodzony w Turcji, ale realizujący filmy głównie we Włoszech, ma w naszym kraju grono swoich zwolenników, którym przypadła do gustu zwłaszcza jego komedia obyczajowa sprzed dziesięciu lat, Mine Vaganti. O miłości i makaronach - o filmie Sekret bogini Fortuny pisze Bartosz Żurawiecki.

1 17 Strona 18 19 20 21