Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Teatr, który jest narzędziem dialogu

Przed nami I Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej. Spektakle prezentowane będą w Ósemkach oraz na deskach Teatru Polskiego.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Organizatorem pierwszego w Polsce Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej jest Areszt Śledczy w Poznaniu, jego założeniem natomiast - upowszechnianie kultury teatralnej i literackiej wśród osób pozbawionych wolności, ich rozwój aktywności twórczej oraz dbałość o kulturę słowa. - Prezentowany konkurs ma innowacyjny charakter i pozwala wnieść nowe treści oraz rozwiązania do obecnie funkcjonującego systemu penitencjarnego - zaznaczają pomysłodawcy.

W konkursie weźmie udział osiem zespołów teatralnych z całej Polski. Spektakle w ich wykonaniu prezentowane będą od 9 do 12 kwietnia w Teatrze Ósmego Dnia oraz na deskach Teatru Polskiego. - Jeszcze nie widziałem tych spektakli, bo jak wiadomo, powstały w bardzo specyficznych warunkach, ale bardzo się cieszę, że pokażemy je u siebie - mówi dyrektor Teatru Polskiego, Paweł Szkotak. Jego zdaniem w przedsięwzięciu tym najważniejsza nie jest konwencja konkursu, ale sam udział w nim. - Kilka razy grałem swoje przedstawienia w więzieniach o różnym rygorze i dobrze pamiętam, że zawsze to były spotkania ważne i mocne, istotne dla obu stron. Bo teatr to miejsce, gdzie możemy oglądać innych. A ci inni czasem są daleko - np. na innych kontynentach, ale czasem są bardzo blisko - parę przecznic stąd. I oni też mówią trochę innym językiem i żyją w trochę innym świecie. Myślę, że jak zaczniemy się poznawać, to może wyjść z tego coś dobrego... Wierzę, że teatr jest narzędziem dialogu. Narzędziem do tego, żeby nie tylko lepiej zrozumieć siebie, ale też innych. Myślę, że w procesie resocjalizacji może być ważnym elementem - tłumaczy dalej.

W środę w Teatrze Polskim zaprezentują się dwie męskie grupy - o g. 16 zobaczymy spektakl w wykonaniu teatru "Próba" z Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Poznaniu przy ul. Nowosolskiej, a o g. 17.30 spektakl "Teatru Innego Świata" z Aresztu Śledczego w Poznaniu. W Teatrze Polskim także, ale dopiero 12 kwietnia o g. 16 odbędzie się finał konkursu, w ramach którego wystąpi zwycięska grupa teatralna. - Cieszę się, że spektakle zostaną zaprezentowane u nas także dlatego, że nasz teatr to 139 lat historii, miejsce bardzo szczególne. On sam w sobie jest piękny i w związku z tym, zagranie na tych deskach, kiedy wdycha się tę historię, to wielka sprawa, wyróżnienie... - mówi Szkotak.

Zanim jednak jury wyłoni zwycięzcę, w Teatrze Ósmego Dnia zostanie zaprezentowanych jeszcze sześć innych spektakli, m.in. w wykonaniu teatru "Sami - Swoi" z Zakładu Karnego Nr 2 w Strzelcach Opolskich, teatru "Korektor" z Zakładu Karnego w Kwidzynie, żeńskiego "Teatru za kurtyną krat i murów" z Zakładu Karnego w Lublińcu, wrocławskiego teatru "Protezownia" i grupy "Widno-kręgi" z Zakładu Karnego w Turawie.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • I Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej
  • Prezentacje odbędą się w Teatrze Polskim oraz w Teatrze Ósmego Dnia
  • 9-12.04
  • bezpłatne wejściówki

Zobacz więcej:

www.teatr-polski.pl

www.osmego.art.pl