Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Różne smaki Wiosny

Ukraińska Wiosna to spotkanie z kuchnią, historią i kulturą naszych wschodnich sąsiadów. Początek 13 maja.

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Ukraińska Wiosna to jeden z największych festiwali w Europie Środkowo-Wschodniej promujących kulturę Ukrainy. To okazja, by zapoznać się nie tylko z jej kuchnią i historią, ale również z kulturą - kinem, książką, muzyką oraz fotografią. Organizatorzy w ciągu kilkunastu dni (od 13 do 26 maja) udowodnią, że z naszym wschodnim sąsiadem łączy nas więcej niż i dzieli oraz że razem możemy zdziałać więcej.

Rokrocznie wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Polska-Ukraina". Serwowane przez nich przysmaki są bardzo zróżnicowane, ale każdy znajdzie pośród nich coś dla siebie. W tegorocznym programie znalazły się m.in. warsztaty historyczne poświęcone stosunkom polsko-ukraińskim oraz wystawa ikon "Człowiek i cherubin" w Muzeum Archidiecezjalnym. Jej autor, Danyło Mowczan, to młody lwowski twórca, którego prace mocno wpisują się w nurt sztuki inspirowany malarstwem Jerzego Nowosielskiego. Według niego współczesna ikona musi łączyć w sobie dawne prace ze współczesnością. Inspirację czerpie z tradycyjnej ikony zachodnioukraińskiej, która zachwyca kolorystyką. To właśnie na jej bazie, nawiązując do sztuki XX-wiecznej, tworzy własne ikony. Poza tym miłośnicy sztuki mogą obejrzeć wystawę zdjęć Antona Solomuchy w holu Politechniki Poznańskiej (czynna do końca maja) oraz wystawę grafiki Natelli Szawadze w Klubokawiarni Głośna.

Dla głodnych muzyki natomiast przygotowano dwa koncerty. W Auli UAM zagra Orkiestra Akademii Lwowskiej. Natomiast w klubokawiarni Meskalina wystąpi zespół Zapaska. Liderzy grupy - Jana Szpaczyńska i Pawło Nechytajlo - zyskali w Polsce popularność dzięki piosence "Nie ma ryby". Zapaska gra szeroko rozumianą muzykę alternatywną. Miłośników kina organizatorzy zapraszają na film "Ukraina - czas start!" w reżyserii Siergieja Bukowskiego. Gościem Podwieczorku literackiego w Meskalinie będzie Tania Malarczuk. To młoda ukraińska pisarka, obecnie pracująca jako dziennikarka w ukraińskiej telewizji Kanał 5. Jej teksty ukazywały się na Ukrainie w czasopismach literackich: "Czwartek" czy "Krytyka", w Polsce można je było przeczytać m.in. w "Radarze". Poza tym po raz pierwszy gospodarze zaserwują podczas jarmarku etno-warsztaty, na których będzie można spróbować swoich sił w pisankarstwie, wyszywankach, kuchni bądź też wykonując lalki- motanki.

- Chciałbym także zwrócić uwagę na wernisaż Aleksandra Masłowa pt. "Weterani". To wyjątkowe przedsięwzięcie, którego nie można przegapić. Artysta sfotografował byłych żołnierzy walczących na różnych frontach podczas II wojny światowej. Zestawił ich portrety, dzięki czemu powstała niezwykła historia. Wśród nich znaleźli się m.in. poznańscy AK-owcy - powiedział wiceprezes Stowarzyszenia, Ryszard Kupidura. Wystawie tej towarzyszyć będzie pokaz nagrodzonych zdjęć w ramach konkursu "Poznaj sąsiada w obiektywie - moje spotkania z Ukrainą".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Ukraińska Wiosna - VI edycja
  • 13-26.05