Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Ósemki płyną pod prąd

"Zamierzamy się spotkać, wymienić doświadczeniami i pasjami, nazwać miejsce, w którym się znaleźliśmy, i pomyśleć, w jaką stronę chcemy dalej zmierzać" - deklaruje zespół Teatru Ósmego Dnia. Pod pretekstem 50 urodzin zaprasza na festiwal "Pod prąd...". Inauguracja - 17 października.

. - grafika artykułu
Spektakl "Teczki" miał premierę w styczniu 2007 r. Fot. P. Graff

Zaczynali jako Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia w 1964 r. - kontrkulturowy "teatr poezji" powołali do życia studenci polonistyki UAM. Pierwszym kierownikiem grupy był Tomasz Szymański, a do zespołu należeli m.in. Stanisław Barańczak i Lech Raczak. Treść gorejąca według wierszy Juliana Tuwima to pierwszy spektakl, który zrealizowali. Potem powstało jeszcze kilka na podstawie twórczości Anny Achmatowej, Osipa Mandelsztama, François Villona...

Od tamtego czasu minęło 50 lat. Dziś Ósemki to zespół legenda. W swej artystycznej biografii skolekcjonowali setki przedstawień i teatralnych podróży w różne zakątki świata. Na swoją legendę pracowali pod prąd nurtom, wbrew zmieniającym się władzom i ustrojom. Gdzie są dziś? "Inspirują nas miejsca i ludzie tego miasta. Często inspirujemy siebie nawzajem. Do naszego projektu zapraszamy więc artystów, kuratorów, miejskich aktywistów. Zamierzamy się spotkać, wymienić doświadczeniami i pasjami, nazwać miejsce, w którym się znaleźliśmy, i pomyśleć, w jaką stronę chcemy dalej zmierzać" - deklarują w programie jubileuszowego festiwalu "Pod prąd. 50 lat Teatru Ósmego Dnia", który zainaugurują 17.10 w swojej siedzibie przy ul. Ratajczaka 44.

Kilkumiesięczny cykl wydarzeń otworzy wykład Janusza Majcherka oraz wystawa, na którą złożą się fotografie Joanny Helander, materiały filmowe (archiwalne i współczesne) oraz reportaże radiowe Wandy Wasilewskiej i Marii Blimel.

Dzień po otwarciu - 18.10 - wraz z gronem zaprzyjaźnionych poznańskich twórców i miejskich aktywistów poprowadzą akcję społeczno-artystyczną "Manifestacja". "Chcemy dziś, we współpracy z młodymi poznańskimi twórcami i animatorami kultury, postawić pytania o rolę sztuki we współczesnym mieście i życiu społecznym" - piszą w programie. Wraz z Ósemkami w "Manifestacji" udział wezmą m.in. Teatr Biuro Podróży, Usta Usta Republika, Porywacze Ciał, Circus Ferus, Stowarzyszenie No Women No Art.

24.10 festiwal na moment przeniesie się do Warszawy - w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego zaplanowano debatę Polityczne sedno sztuki, w której głos zabiorą m.in. Krzysztof Żwirblis (Akademia Ruchu), Grzegorz Laszuk (Komuna Otwock i Komuna Warszawa) i Ewa Wójciak (Teatr Ósmego Dnia). Następna debata - Sztuka - rewolucja - miasto - odbędzie się już w Poznaniu - 29.10. Kolejne wydarzenia festiwalu zaplanowano na listopad i grudzień.

Sylwia Klimek

  • Festiwal "Pod prąd. 50 lat Teatru Ósmego Dnia"

program:

17.10, g. 19 - otwarcie wystawy oraz wykład inauguracyjny Janusza Majcherka, Teatr Ósmego Dnia

18.10, od g. 16, akcja społeczno-artystyczna "Manifestacja", Teatr Ósmego Dnia i Plac Wolności:

g. 16 - Circus Ferus / "Serce Polski" / spektakl
g. 16 - Anna Wachowska-Kucharska / "Mieszkańcy budują miasto" / akcja
g. 16.40 - Brudne Dzieci Sida / koncert
g. 17 - Teatr Porywacze Ciał / "Hultaje" / spektakl
g. 17.30 - Jeżycka Fundacja Senioralna / "Zza firanek" / performans
g. 17.50 - No Women No Art / "Girls rock!" / koncert
g. 18.20 - Usta Usta Republika / "Cykl" / spektakl
g. 19 - Rafał Jakubowcz / "Ostatnie pożegnanie" / instalacja wideo
g. 19.10 - Kolektyw Rozbrat / "Pracownicy przeciw wyzyskowi sektora kultury" / akcja
g. 19.30 - Kopyt / Kowalski & Jago VJ / koncert
g. 20 - Teatr Biuro Podróży / "Carmen Funebre" / spektakl
g. 20.35 - Akademia Ruchu / "Armia" / akcja
g. 21 - Teatr Ósmego Dnia / "Summit_2.0" / spektakl

24.10, g. 19, debata "Polityczne sedno sztuki", Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie

29.10, g. 19, debata "Sztuka-rewolucja-miasto", Teatr Ósmego Dnia

14.11, g. 19, spektakl "Osadzeni. Młyńska 1", Teatr Ósmego Dnia

13.12, g. 19, Ewa Wójciak / Adam Suwart, "Dwie niepodobne historie", Teatr Ósmego Dnia