Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Festiwal na dziewczęce głosy

Można by powiedzieć, że dziewczęta pozazdrościły śpiewającym chłopcom, którzy mają swoje chóralne festiwale, i postanowiły zorganizować festiwal przeznaczony jedynie dla dziewczęcych głosów. I taki Trillme Festival - I Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziewczęcych odbędzie się w Poznaniu od 18 do 21 września.

. - grafika artykułu
Jonathan Loyche

Pomysł narodził się w poznańskich Skowronkach i trudno się temu dziwić, bo to jeden z najlepszych zespołów dziewczęcych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Chor działający pod dyrekcją Alicji Szelugi, przy poznańskim CK Zamek, może się poszczycić pierwszymi nagrodami w aż siedmiu europejskich konkursach choralnych, a także najbardziej prestiżowym polskim trofeum - Złotą Lutnią Ogólnopolskiego Turnieju Legnica Cantat.

 - Z jednej strony tradycje Skowronków, z drugiej zaś choralne tradycje Poznania zadecydowały, że postanowiliśmy zorganizować coś, czego nie ma nigdzie indziej w Europie: festiwal chórów dziewczęcych - mówi Alicja Szeluga, dyrektor Trillme Festival, a także dyrygent i dyrektor artystyczny Choru Dziewczęcego Skowronki. - Poznań to najpotężniejszy ośrodek choralny w Polsce, a do tego miasto, które warto odwiedzić. Na festiwal dziewczęcych chórów pasuje więc idealnie. Warto też dodać, że patronat honorowy nad festiwalem objęła pani Elżbieta Penderecka, a głównym jego sponsorem jest firma Haltec.

Chór Dziewczęcy Skowronki, który wraz z CK Zamek jest organizatorem, ale także gospodarzem i uczestnikiem festiwalu, zaprosił do Poznania pięć zespołów - Aurin z Węgier, Brevis z Chorwacji, The Stars z Serbii, Vivat Musica z Ukrainy oraz... z Poznania: Chor Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Choralnej. W sumie więc w festiwalu, razem ze Skowronkami, weźmie udział sześć najlepszych chórów wyłonionych na podstawie nadesłanych nagrań.

Festiwalowe prezentacje, na które wstęp jest wolny, odbywać się będą w Sali Wielkiej CK Zamek, na Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka, a także w szkołach. Na pierwszym koncercie, 18 września w Sali Wielkiej CK Zamek, wystąpią wszystkie trzy formacje choru-gospodarza: Małe Skowronki, Skowroneczki oraz Skowronki. W piątek przed południem chory śpiewać będą w szkołach Poznania i Wielkopolski, a po południu odbędą się dwa koncerty - na scenie Łejerów i w Zamku. Na galowy koncert w Auli UAM organizatorzy zapraszają w sobotę, 20 września, o godzinie 18. Tam swoje umiejętności zaprezentują wszystkie chory, a na zakończenie wykonają one wspólnie utwór What is music specjalnie na tę okazję skomponowany przez poznańskiego kompozytora Marka Raczyńskiego. W niedzielę chory zaśpiewają w trzech poznańskich kościołach.

- Zależy nam na tym, by festiwal miał wielokulturowy charakter. Wszystkie biorące w nim udział chory to zespoły wędrujące po świecie, z bogatym doświadczeniem i szerokim repertuarem, dlatego więc prosiliśmy dyrygentów, by na nasz festiwal przygotowali rodzimy repertuar. Po to byśmy mogli się wzajemnie lepiej poznać, by publiczność miała okazję zapoznać się z muzycznym bogactwem innych krajów. I mamy nadzieję, że nam się to uda - przyznaje Alicja Szeluga.

Trillme Festival, którego nazwa nawiązuje do ptasich treli, ma się odbywać co dwa lata. I wypełnić lukę w ogromnej gamie muzycznych festiwali w Europie - do tej pory bowiem nikt nie organizował festiwalu przeznaczonego wyłącznie dla dziewczęcych chórów.

Anna Plenzler

  • Trillme Festival
  • 18-21.09