Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Fascynująca codzienność

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 8-10 kwietnia.

fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

W tym roku na poznańskich uczelniach będzie można odkryć naukę, która kryje się w naszych domowych żarówkach, strzelającym w mikrofalówce popcornie czy bulgoczącej w czajniku wodzie.

Poznańskie szkoły wyższe szykują, jak co roku, niezwykłe akademickie święto. W trzy dni, 8-10 kwietnia, dla gości festiwalu przygotowano blisko 600 spotkań z nauką i sztuką, m.in.: 140 wykładów, 150 warsztatów i laboratoriów, 160 pokazów i prezentacji, blisko 100 działań artystycznych: koncertów, wystaw i spektakli, a do tego kilkadziesiąt innych wydarzeń, takich jak konkursy, wycieczki, dyskusje.

To, co na co dzień

Nie chodzi jednak o opowiadanie o zawiłych teoriach i skomplikowanych wzorach, ale o zwyczajne, codzienne czynności, przedmioty użytkowe i zjawiska. Na festiwalu wszyscy chętni dzięki nauce odkryją tajemnice, które kryją się w naszych domowych żarówkach, strzelającym w mikrofalówce popcornie czy bulgoczącej w czajniku wodzie. Pasjonaci nauki wyjaśnią zjawiska, do których od dziecka przyzwyczailiśmy się, ale warto czasem poznać lepiej także rzeczy pozornie oczywiste. Dla samych naukowców festiwal może być również niezwykłym doświadczeniem, nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy naukowiec wpadnie na genialny pomysł lub dokona przełomowego odkrycia. Stymulujące dla umysłu mogą okazać się zarówno ciekawe rozmowy, jak i zaskakujące pytania, które zwłaszcza dzieciom przychodzą z łatwością.

Skąd się bierze mleko

Co więc będzie oprócz żarówek i popcornu? To, co każdy wiedzieć powinien, a więc jak to jest, że ze słomy krowa robi mleko, gdzie ta krowa mieszka, no i czy jest jej potrzebny... pedicure. Wystąpią nie tylko duże zwierzęta, bo dowiemy się o tym, jak dostrzec te organizmy, których nie widać wcale, a wśród nich niewidoczne wszak plemniki. Dla fanów technologii też będzie wiele atrakcji: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe pokaże swoje laboratorium, a o tym, jak się produkuje telewizję w systemie HD, uczestnicy dowiedzą się, siedząc w wozie transmisyjnym. Dla szukających artystycznych wrażeń będą koncerty, i to takie, które obudzą nawet rzeźby. W końcu też wielu dowie się, po co orkiestrze potrzebny jest dyrygent.

Uczelnie prawie wszystkie

Te propozycje to tylko wycinek oferty. Program pęka w szwach. Dobrze zawczasu się mu przyjrzeć na stronie www.festiwal.amu.edu.pl, bo na wiele wydarzeń obowiązuje rezerwacja. Organizatorami są poznańskie uczelnie wyższe: Akademia Muzyczna, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny oraz poznański oddział Polskiej Akademii Nauk, a także inne instytucje partnerskie.

Mateusz Malinowski

  • Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
  • 8-10.04
  • więcej na: festiwal.amu.edu.pl