Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Festiwal z przytupem

Rektor Politechniki Poznańskiej - profesor Adam Hamrol - niczym ojciec weselny, zaprasza wszystkich na rosyjskie weselisko!

fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Przed nami VI edycja Festiwalu Sztuki Ludowej, którego punktem centralnym będzie w tym roku ceremonia zaślubin z udziałem autentycznej Pary Młodej, dwojga studentów Politechniki Poznańskiej - Marty Grudziak i Radosława Korzca. - Przypadkowo w internecie trafiliśmy na informację, że trwają poszukiwania pary na tegoroczną edycję "wesela po rosyjsku". Zgłosiliśmy się i zostaliśmy wybrani - opowiadają. Jak przebiegają przygotowania? - Właściwie są identyczne jak przed każdym tradycyjnym ślubem i weselem. Oprócz tych typowych, musieliśmy dodatkowo wziąć udział w sesji zdjęciowej. Czekają nas jeszcze próby, udział w konferencji prasowej, spotkania z zespołami oraz przymiarki specjalnych strojów. Na szczęście częścią przygotowań zajęło się Uczelniane Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej, odciążając nas znacznie - mówią.

Ci, którzy przybędą na ceremonię zaślubin (25 sierpnia o godz. 18 do Campusu Warta - ul. Piotrowo 2) są również zaproszeni na wesele. Nad całym widowiskiem, a przede wszystkim jego artystyczną stroną, czuwać będzie grupa ludowych muzyków z Rosji - "Rossichy". Na scenie podczas wesela pojawią się także m.in.: "Kapela ze Wsi Warszawa" oraz "Chłopcy Kontra Basia".

Skąd pomysł na tak oryginalne wesele? - W dużej mierze chodzi o tęsknotę za tradycją, która definiuje naszą tożsamość. Dawno już folklor przestał być czymś wstydliwym, śmiesznym czy obciachowym. Zaczynamy odkopywać spuściznę i interpretować ją po swojemu, adekwatnie do realiów, ale z zachowaniem wzorców. A kto wie, może młodym chodzi po prostu o dobrą zabawę i weselisko z przytupem? - mówi jedna z organizatorek wydarzenia, Magdalena Howorska.

Wesele rosyjskie to najważniejsze wydarzenie festiwalu, ale nie jedyne. W programie m.in. widowisko weselne w wykonaniu Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic w Szreniawie. A także warsztaty, które poprowadzą znawcy kultury ludowej oraz wykładowcy z dziewięciu krajów. Organizatorzy zapraszają na zajęcia wokalne, muzyczno-instrumentalne oraz taneczne: naukę tureckiego tańca obrzędowego w grupie, tańców hiszpańskich oraz etiud irlandzkich. To także szansa na zapoznanie się z łotewskim śpiewem ludowym czy praktyką bułgarskich chórów. Warsztaty są darmowe, przeznaczone zarówno dla mieszkańców Poznania, jak i okolic. Zajęciom towarzyszyć będą projekcje filmów, seminarium oraz imprezy kulturalne z jam session oraz tańcami w KontenerART.
Monika Nawrocka

  • VI Festiwal Sztuki Ludowej
  • 20-26.08