Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Dylematy industrialnego imperium

Polską Łódź i amerykańskie Detroit dzieli ocean, jednak łączy więcej niż mogłoby się wydawać... Wokół tych miast toczyć się będzie pierwsze spotkanie nowego cyklu - "Projektor Miejski", na które zaprasza Kolektyw 1 A.

"Projektor Miejski" to pokazy filmów o problemach współczesnych miast - grafika artykułu
"Projektor Miejski" to pokazy filmów o problemach współczesnych miast

Oba miasta pełniły w przeszłości funkcję ośrodków przemysłowych: Łódź była centrum przemysłu włókienniczego, Detroit słynęło z produkcji samochodów. Dziś dawne industrialne imperia znajdują się niemal w ruinie. Z fabryk, które jeszcze w latach osiemdziesiątych tętniły życiem, zostały puste, niszczejące mury. Z powodu niskiej rentowności zakłady samochodowe w Detroit trzeba było zamknąć - nie wytrzymały konkurencji z rynkiem azjatyckim. Podobna sytuacja spotkała Łódź, do której po podniesieniu żelaznej kurtyny zawitał wolny rynek, a sklepy zalały wyroby tekstylne z metką "made in China". Dziś oba miasta dotyka problem wyludniania, zostały postawione przed zadaniem opracowania zupełnie nowej strategii rozwoju. O zmaganiach obu dawnych imperiów ze skutkami dezindustrializacji opowiada dokument "After the Factory", który będzie można zobaczyć w najbliższy poniedziałek w Kolektywie 1A podczas spotkania otwierającego cykl "Projektor Miejski" poświęcony filmom dokumentalnym poruszającym problemy współczesnych miast.

"After the Factory" to dokument, który powstał z inicjatywy Detroit Lives! - kreatywnej agencji i organizacji zajmującej się ożywianiem przestrzeni miejskiej - przy pomocy łódzkiego Stowarzyszenia Topografie. Film analizuje przekrój społeczny i czynniki ekonomiczne. Jego twórcy poprzez rozmowy z urzędnikami, przedsiębiorcami i aktywistami opowiadają, jak następuje proces przekształcania w miasta postindustrialne. Pokazują też, że mimo wszystkich historycznych różnic, łodzianie oraz mieszkańcy Detroit mogą się od siebie wiele nauczyć. Po filmie odbędzie się dyskusja i spotkanie z dwoma członkami Stowarzyszenia Topografie: Martą Madejską i Michałem Grudą oraz poznańskim antropologiem zaangażowanym w miejskie działania, Kacprem Pobłockim.

Aleksandra Glinka

  • spotkanie z cyklu "Projektor Miejski"
  • 29.10, g. 19
  • Kolektyw 1A (ul. Święty Wojciech 1A)
  • wstęp wolny
  • organizatorzy: Kolektyw 1A, Stowarzyszenie My-Poznaniacy