Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Do wiosny i melodii

Tęskno Wam do wiosny? A może do ładnych melodii? Wychodzi na to, że wtorkowy wieczór powinniście spędzić w klubie Blue Note.

fot. Karolina Konieczna - grafika artykułu
fot. Karolina Konieczna

Wyobraźcie sobie Agnes Obel w wersji polskiej lub Fismolla w wersji kobiecej. To już niezły trop, by w jakimś stopniu poczuć muzykę zespołu tęskno. Duet ten tworzą kompozytorka i pianistka Hania Rani (Hanna Raniszewska) oraz  wokalistka i autorka tekstów Joanna Longić.  9 listopada 2018 roku odbyła się premiera ich debiutanckiego krążka "mi", który stanowił podsumowanie dwuletniej współpracy artystek. A współpraca to udana, jeśli wziąć pod uwagę większość zestawień najlepszych płyt roku 2018, które mocno doceniły ten duet. O czym śpiewa tęskno?

Na "Mi" stworzyłyśmy taki trochę utopijny świat, w którym czujemy się dobrze. Posługujemy się dźwiękami, brzmieniami, melodiami, w których odnajdujemy siebie - opowiedziała Joanna Longić na łamach Vogue. Utopia jest także dobrym skojarzeniem z muzyczno-wizualnym przekazem, który kreują artystki. W ich muzyce niespotykana na współczesnym rynku muzycznym łagodność miesza się z nostalgią, marzycielskością, spokojem. Jest w tej twórczości jakaś z ducha skandynawska aura. W warstwie tekstowej zespół nie pretenduje do bycia "aktualnym" i "zaangażowanym". Między słowami nie znajdziemy raczej manifestów, a uniwersalne historie utkane z emocji. Można nawet poczuć, że ich piosenki mają coś staroświeckiego, klimat sentymentalnej beztroski. "Z dłońmi nad głową/ nie zwracamy uwagi/ na zwyczajną ziemię/ pod stopami. Z nadzieją na więcej/ patrzymy na słońce/ pijani perspektywą/ dzicy, szaleni" - słyszymy w piosence "Zwyczajna".

Duet tęskno, mimo odżegnywania się od głównego nurtu, potrafi doskonale trafić do szerokiego grona młodych, wrażliwych mieszkańców wielkich miast, którzy w pędzie życia szukają swojego przystanku. O tym, że muzyka tego zespołu jest potrzebna, świadczy przeprowadzona i z sukcesem zakończona akcja crowdfundingowa, dzięki której powstała pierwsza płyta zespołu.

Wydaje się, że równie ważna, co muzyczna, jest wizualna strona twórczości tęskno. Wywiady w Vogue i szeregu lifestylowych magazynów potwierdzają to najlepiej. Komunikacja zespołu z fanami jest dopięta na ostatni guzik. Wszystkie fotograficzne materiały prasowe są niezwykle nastrojowe, spójne z muzyką duetu. Na zdjęciach (ich autorką jest najczęściej Karolina Konieczna) widzimy dziewczyny w różnych otwartych przestrzeniach, a całość obrazów przyjmuje najczęściej geometryczne kształty. Także okładka ich debiutanckiej płyty została doceniona w konkursie Cover awArts. Nostalgiczny, delikatny projekt Karoliny Konieczny i Krzysztofa Nowaka, dostał się do finału.

Muzyka tęskno nie zbiera samych pozytywnych opinii. Wielu słuchaczom przeszkadza zbytnia prostota piosenek. Gros z nich wyraża zdanie, że kompozycje duetu złożone są z trzech akordów na krzyż, nad którymi nadbudowana jest cała otoczka emocjonalna. "[...] trzeba mieć zdrowy dystans do tego, co się robi. To podstawa do dalszego rozwoju" - mówi Hanna Raniszewska w rozmowie z Maciejem Ulewiczem. Wydaje się, że tęskno to produkt swoich czasów. Ładne melodie w ładnym opakowaniu. Jest też środek, w którym niejeden słuchacz odnajdzie dźwięki, których potrzebuje na chandrę, tęsknotę oraz święty spokój. I jest to bardzo duża wartość.

Aleksandra Kujawiak

  • Koncert duetu tęskno
  • Blue Note
  • 5.03, g. 19
  • bilety: 35 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019