Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Dni równości i godności

Hasło finału tegorocznych Dni Równości i Tolerancji to "Marsz Równości ku godności"... Godności wszystkich grup dyskryminowanych.

9. Dni Równości i Tolerancji 10-17.11 - grafika artykułu
9. Dni Równości i Tolerancji 10-17.11

Dni Równości są kojarzone głównie z ruchem LGBT. Mimo że sporą część programu zajmują działania skierowane przeciwko dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, nie chodzi w nich jedynie o tę grupę. Dyskryminowanym można być na wiele sposobów: ekonomicznie, ze względu na płeć, niepełnosprawność, chorobę, wyznanie czy narodowość. - Poprzez Dni Równości i Tolerancji chcemy podkreślić jedność wszystkich wykluczonych - mówi Agnieszka Woźniak, organizatorka.

Dni Równości i Tolerancji to tydzień imprez kulturalno-edukacyjnych. W tym roku w programie m.in. warsztaty antydyskryminacyjne oraz debaty: nt. praw lokatorskich, biseksualizmu i wykluczenia kobiet. Dzięki współpracy z poznańskim oddziałem Amnesty International w programie znalazła się też projekcja filmu pt. "Poison Fire" o mieszkańcach Nigerii pozbawionych dostępu do nieskażonej żywności i wody pitnej. W 2010 roku ONZ uznało dostęp do czystej wody i sanitariatów za prawo człowieka. Tymczasem z jego brakiem boryka się około miliard osób na całym świecie. Na finał tygodnia pod znakiem tolerancji zostawiono dwa płatne koncerty: poznańskiego zespołu Dekada (16.11) i grupy 7 Sekund (impreza pomarszowa 17.11).

Dużo wydarzeń tegorocznych DRiT jest poświęconych dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. Wśród nich są m.in. debata o sporcie paraolimpijskim, pokaz mody w wykonaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną i projekcja filmu "Bitwa Warszawska" z audiodeskrypcją. Podczas seansu widzowie otrzymają opaski na oczy, aby mogli wczuć się w rolę osoby niewidzącej. Ale "Bitwa Warszawska" raczej nie kojarzy się z tematyką antydyskryminacyjną. Dlaczego znalazła się w programie? - Chciałyśmy zaprezentować inną produkcję, ale do dyspozycji miałyśmy jedynie film przyrodniczy lub film o papieżu. Filmów z audiodeskrypcją po prostu nie ma - żali się Agnieszka Woźniak. - Seans będzie też okazją, żeby przekonać się, jak źle przygotowana audiodeskrypcja zubaża odbiór filmu - dodaje.

Przez cały tydzień organizatorki w porozumieniu z zaprzyjaźnionymi fundacjami będą także uzupełniać miejskie regały książkowe literaturą antydyskryminacyjną. Pojawią się na nich m.in. "My rodzice" wydawnictwa KPH (skierowana do rodzin osób LBGT), "Zakazane miłości" Marty Konarzewskiej i Piotra Pacewicza oraz inne publikacje Krytyki Politycznej. Organizatorki zachęcają do wsparcia akcji i uzupełniania regałów miejskich książkami z własnych biblioteczek.

Dni Równości i Tolerancji zakończy, jak co roku, Marsz Równości, który wystartuje 17 listopada o g. 13. z pl. Mickiewicza. To data nieprzypadkowa - dzień wcześniej, 16 listopada, przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Organizatorki spodziewają się na marszu nawet 3 tysięcy uczestników.

Natalia Grudzień

  • Dni Równości i Tolerancji
  • 10-17.11
  • Marsz Równości: 17.11, g. 13 pl. Mickiewicza
  • wstęp wolny na wszystkie wydarzenia poza koncertami
  • organizator: Stowarzyszenie Dni Równości i Tolerancji