Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Czy kultura odnowi śródmieście?

Jak ożywić centrum Poznania i zatrzymać w nim ludzi? Jednym ze sposobów mają być szeroko zakrojone działania z obszaru kultury i dziedzictwa naszego miasta.

Fot. C. Omieljańczyk - grafika artykułu
Fot. C. Omieljańczyk

Projekt odnowy i rozwoju śródmieścia Poznania zaplanowany na lata 2014-2030 powstał z inicjatywy Komisji Rewitalizacji Rady Miasta, poprzedzony kilkumiesięczną debatą publiczną z udziałem mieszkańców i organizacji pozarządowych. Przesłanką do stworzenia programu było przekonanie części radnych i wielu mieszkańców, że śródmieście zostało szczególnie dotknięte w ostatnich latach przez zjawiska kryzysowe o charakterze społecznym, gospodarczym i przestrzennym.

- Przywrócenie dawnej świetności tego obszaru może nastąpić poprzez poprawę warunków mieszkaniowych, ożywienie społeczno-kulturalne, poprawę jakości przestrzennej, infrastruktury, ożywienie funkcji handlowych - wylicza radny Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji, jeden z głównych autorów programu. Ważną rolę odgrywać ma aspekt społeczno-kulturalny, z którym szczegółowo zapoznali się radni z Komisji Kultury i Nauki.

Najważniejsze założenia dotyczące szeroko pojętej roli kulturotwórczej to m.in.: aktywizacja obszaru pl. Wolności wraz z budynkiem Arkadii i al. Marcinkowskiego, kształtowanie przestrzeni pieszo-rowerowej, preferencje dla księgarń, antykwariatów, galerii, klubów dla dzieci, przeznaczanie lokali miejskich na działalność kulturalną, organizowanie weekendowych festynów i świąt ulicznych. Preferencje miałyby objąć również ogródki gastronomiczne pod warunkiem zachowania zasad estetyki i spokoju mieszkańców. W śródmieściu należy także stworzyć przyjazne i zróżnicowane oświetlenia ulic i placów, poprawić oznakowanie informacji turystycznej oraz wyznaczyć strefy dla street artu. W programie postuluje się przywrócenie funkcji plastyka miejskiego, który sprawowałby bieżącą kontrolę nad zachowaniem estetyki śródmieścia. Wzbogaceniem tej części miasta byłoby również zlokalizowanie parków naukowo-technologicznych. Program wskazuje na działania jakie należy podjąć w przypadku konkretnych miejsc. Chodzi tu na przykład o przeznaczenie terenu stadionu im. E. Szyca i jego otoczenia na zieleń, stworzenie ciągu pieszo-jezdnego od Cytadeli do Starego Miasta, powstanie parku kulturowego na Ostrowie Tumskim, zagospodarowanie starego koryta Warty. Komisja Kultury i Nauki pozytywnie zaopiniowała projekt. - Wiele naszych propozycji zostało uwzględnionych - cieszył się przewodniczący Komisji Antoni Szczuciński.

Mateusz Malinowski