Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Czar kina pod chmurką

Latem chętnie zaglądamy do kin plenerowych zlokalizowanych w różnych punktach miasta. Na chodnikach, dziedzińcach, przed knajpami, a nawet w łóżkach ustawionych pod gołym niebem. Kolejne właśnie startuje!

.
Kadr z filmu "Cinema Paradiso"

W czwartek, 11 lipca - wielkie otwarcie drugiego sezonu w Kinie Grunwald - przed Winiarnią Pod Czarnym Kotem na ul. Marcelińskiej. Projektor, ekran, parę krzeseł, kawałek chodnika. Wystarczy, by poczuć się jak w samym środku legendarnego "Cinema Paradiso". - Nazwa naszej akcji - "Kino Grunwald" - jest oczywiście nawiązaniem do nieistniejącego już kina przy ul. Polnej. Szkoda, że zniknęło, bo lokalne kino jest ważne w budowaniu tożsamości dzielnicy. My o tym przypominamy, przywracamy tę ideę - tłumaczyli przed rokiem na łamach "Gazety Wyborczej" pomysłodawcy kina.

Z Poznaniem w tle

Nowy sezon filmowy na Grunwaldzie otworzy w czwartek "Bartek zwycięzca" - 43 minutowy film niemy z 1923 r., który powstał na kanwie opowiadania Henryka Sienkiewicza. Historia wielkopolskiego chłopa, Bartka Słowika, który zaciągnięty do pruskiej armii walczy dzielnie w wojnie francusko-pruskiej 1870 roku. Wielkie zasługi na polu walki nie obronią go jednak przez narodowymi prześladowaniami po powrocie do domu... "Do naszych czasów nie zachowała się żadna z kopii dystrybucyjnych filmu" - piszą organizatorzy pokazu. "Istniejący materiał to niekompletna kopia zmontowana z zachowanych przypadkiem materiałów roboczych. Bartek zwycięzca jest pierwszym filmem wyprodukowanym przez Poznańską Wytwórnię Filmową - jednym z trzech przedwojennych filmów wyprodukowanych w Poznaniu, które we fragmentach lub w całości przetrwały wojenną zawieruchę" - piszą o wydarzeniu na swoim profilu na Facebooku.

Wstęp na projekcję jest wolny. W kolejne letnie czwartkowe wieczory przed Winiarnią Pod Czarnym Kotem pokazany zostanie m.in. film "Poznańskie Słowiki" Hieronima Przybyła z 1966 r. (18 lipca), "Gdzie jest trzeci król" (25 lipca) - historia kryminalna z 1966 r., kręcona w plenerach w Kórniku, w której zagrali m.in. Andrzej Łapicki, Kalina Jędrusik i Wojciech Pokora. A także: "Znaki Zodiaku" Gerarda Zaleskiego z 1978 r., "ESD" na podstawie książek Małgorzaty Musierowicz i "Czas surferów" z 2005 r. Co łączy wszystkie te obrazy? Akcja każdego z nich rozgrywa się w Poznaniu lub w okolicach.

Kino Na Rybitwach

Marcelińska to nie jedyny adres, pod którym znajdziemy tego lata w Poznaniu kino plenerowe. Inna część miasta, ale idea ta sama, czyli Kino Na Rybitwach, które 5 lipca wystartowało na skwerze u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej. Kino pod gołym niebem w tym właśnie miejscu postanowili uruchomić: Stowarzyszenie Antropologów Kultury Etnosfera oraz mieszczące się niedaleko Charlie Monroe Kino Malta. Seanse będą się odbywać przez całe lato we wszystkie piątki i soboty o godz. 22. Wstęp na nie także jest wolny. 

Kina za rogiem

Za którym rogiem? Na Chwaliszewie, Wildzie, Śródce, Jeżycach i Łazarzu. Te kina powstały w ramach Generatora Malta - w ogrodach, które jeszcze przed festiwalem zakwitły w 5 dzielnicach Poznania. Szczegóły projekcji można znaleźć na stronie festiwalu Malta: www.malta-festival.pl

Kino na Dziedzińcu Sztuki

Działa od kilku lat i wcale nie traci na popularności. W tym roku cykl 10 wakacyjnych pokazów na Dziedzińcu Starego Browaru zatytułowany został "Zakochaj się w parku bardziej" i prezentuje filmy zarówno całkiem nowe, jak i sięgające lat 60. czy 70. Projekcje odbywają się w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 21. Szczegółowy program można znaleźć tutaj

Kino Łóżkowe

Na oryginalny dość pomysł, by kinomaniaków... położyć do łóżek rozstawionych w plenerze, wpadli przed rokiem twórcy festiwalu Transatlantyk. Wtedy po raz pierwszy - na dziedzińcu przed Concordia Design - stanęły wygodne "małżeńskie" łoża - każdy z zamontowanym w środku ekranem, na których widzowie oglądali filmy. W pozycji horyzontalnej rzecz jasna. Kino Łóżkowe w tym roku znów pojawi się w przestrzeni miasta - podczas III edycji Transatlantyku, która odbędzie się między 2 a 9 sierpnia. Tym razem łóżka ustawione zostaną na Placu Wolności.

Sylwia Klimek

  • Kino Grunwald - drugi sezon
  • Placyk przed Winiarnią Pod Czarnym Kotem, ul. Wolsztyńska 1 (wejście od Marcelińskiej)
  • Inauguracja: 11.07, g. 22
  • Wstęp wolny