Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Co przyniesie świat

"Przyjemność rejestrowania świata" - tak o kręceniu dokumentów powiedział kiedyś Jacek Petrycki, szef tegorocznego jury festiwalu Off Cinema i laureat Platynowego Zamku. Przyjemność obcowania z tworczością Petryckiego i innych najlepszych "rejestratorow świata" - od 18 października w Poznaniu. 

. - grafika artykułu
"21 x Nowy Jork", reż. Piotr Stasik

Festiwal Off Cinema w tym roku nabrał przyspieszenia i zamiast w listopadzie odbędzie się już w październiku. Spotkanie z twórcami filmów dokumentalnych z całego świata czeka nas przede wszystkim w CK Zamek, ale też w innych filmowych przestrzeniach miasta: w kinach Rialto oraz Malta Charlie & Monroe, Centrum Amarant, w Starym Browarze i Psie Andaluzyjskim.

Operator-poeta

- Wierzę w ten gatunek, w to, że powinien istnieć i że uprawiając go, należy przestrzegać zasad moralnych - mówił w jednym z wywiadów o tworzeniu filmów dokumentalnych Jacek Petrycki. I bez wahania przekonywał, że "w dokumencie czasem trzeba powiedzieć rzeczy straszne i jeśli to czemuś służy, nie można tego unikać".

Urodzony w Poznaniu jeden z najważniejszych polskich operatorów filmowych, autor zdjęć do wielu wybitnych dokumentów i fabuł będzie jednym z gości tegorocznego festiwalu. Stanie na czele jury oraz odbierze nagrodę specjalną - Platynowy Zamek. "To przykład operatora-poety, wrażliwego obserwatora, otwartego na to, co przyniesie mu świat, z którym styka się tutaj i teraz" - pisała o jego filmach jedna z recenzentek.

Blisko współpracował z Krzysztofem Kieślowskim, jest autorem zdjęć do wielu ważnych filmów mistrza kina moralnego niepokoju: Spokoju, Amatora, Bez końca. Z Agnieszką Holland nakręcił Aktorów prowincjonalnych, Gorączkę, Europa, Europa. Z Ryszardem Bugajskim współpracował przy słynnym Przesłuchaniu, w którym jedną ze swoich najważniejszych ról zagrała Krystyna Janda. Pokaz wybranych filmów i spotkanie z Jackiem Petryckim odbędą się 19 października w Kinie Pałacowym.

Z Iranu do Chile

W tym roku w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych - najważniejszym wydarzeniu festiwalu - o Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek zawalczy 28 dokumentów, wyłonionych spośród ponad 500 nadesłanych przez twórców z 64 krajów. Obok polskich produkcji (których jest na liście finałowej kilkanaście) pojawią się filmy twórców m.in. z Hiszpanii, Rosji, Szwajcarii, Uzbekistanu, Iranu i Chile. Zwycięzców poznamy podczas gali zamykającej festiwal - 21 października. Dzień później będzie okazja zobaczyć jeszcze raz wszystkie nagrodzone dokumenty.

Razem z Jackiem Petryckim filmy oceniać będzie czwórka jurorów: Dorota Paciarelli - producentka filmowa, wieloletnia współpracowniczka Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztof Gierat - dyrektor Krakow Film Festival, Emi Buchwald - dokumentalistka, laureatka ubiegłorocznego Złotego Zamku za film Nauka oraz Andreas Voigt - niemiecki reżyser filmów dokumentalnych, uczeń Krzysztofa Kieślowskiego.

Przerwany dokument

Jednym z bohaterów tegorocznego festiwalu będzie także Michael Glawogger, austriacki reżyser, autor głośnych dokumentów Śmierć człowieka pracy i Chwała dziwkom. Oba filmy pokazane zostaną w ramach retrospektywy reżysera. Swój ostatni film Glawogger realizował podczas podróży do Afryki wiosną 2014 r. W jej trakcie zachorował na malarię, źle zdiagnozowany - zmarł. Montażystka Monika Willi dokończyła film, korzystając z notatek Glawoggera. "Jest on w szczególny sposób w tym filmie obecny. Wszystko, na co patrzymy, widzimy przecież jego oczami" - o filmie Bez tytułu pisał Tadeusz Sobolewski. Ostatni dokument Glawoggera wyświetlony zostanie w ostatnim dniu festiwalu w Kinie Pałacowym.

Jakie jeszcze wydarzenia tworzą tegoroczny program Off Cinema? Cykl pokazów zatytułowany Taniec w dokumencie, realizowany we współpracy ze Starym Browarem, sekcje: Dokumenty muzyczne, Światowy dokument, Kino sprzeciwu, a także specjalny pokaz filmu Beksińscy. Album wideofoniczny w reżyserii Marcina Borchardta. "Zaczyna się od sceny w mieszkaniu Tomasza. Jakby znajomym, bo niespełna rok temu oglądaliśmy je w Ostatniej rodzinie. Takich niby-znajomych scen i miejsc będzie więcej (...). Na szczęście twórcy Albumu wideofonicznego sięgnęli też po wątki nieobecne w Ostatniej rodzinie, dzięki czemu oba filmy raczej się uzupełniają, niż powtarzają" - napisał w recenzji filmu Bartosz Wróblewski.

- Off Cinema to coś więcej niż festiwal. To szczególny czas spotkań i rozmów - mówi Mikołaj Jazdon, dyrektor artystyczny festiwalu. - Tu filmy, ułożone w jedyny i niepowtarzalny zestaw, składają się na pewną wizję świata, prowokują do pytań, skłaniają do rozważań - dodaje. - Rozmowa toczy się między autorami filmów, którzy "przemawiają" do nas poprzez swoje dzieła, ale też odbywa się na żywo między widzami i twórcami, którzy zjawiają się w Poznaniu, by spotkać się ze swoją publicznością - tłumaczy.  

Sylwia Klimek

  • 21. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema
  • 18-22.10
  • CK Zamek, kino Malta Charlie & Monroe, Rialto, Centrum Amarant, Stary Browar, Pies Andaluzyjski