Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Chodźmy nad Cybinę!

Poznań próbuje dogonić inne miasta pod względem wykorzystania przestrzeni nadrzecznych. Tego rodzaju inicjatywy to nie tylko Rzeka Warta Poznania, ale i ponownie organizowany przez Bramę Poznania letni program Rzeka Żywa, oferujący możliwość spędzenia weekendów nad rzeką.

. - grafika artykułu
fot. Łukasz Gdak/materiały prasowe

To wręcz naturalne przedłużenie działań zbudowanego z myślą o otaczającej go przestrzeni ICHOT-u, który ma zresztą kładkę przerzuconą nad Cybiną - tą spokojniejszą z rzek przepływających przez Poznań, a przy tym niezbyt zagospodarowaną. Jeśli dorośli myślą o imprezach i grillu, to latem udadzą się oczywiście nad tętniącą życiem Wartę do jednego z miejsc wydzielonych na picie alkoholu. Dlatego organizatorzy wydarzeń przygotowanych w ramach programu Rzeka Żywa proponują alternatywne atrakcje, wykorzystujące naturalny charakter, spokojną atmosferę Cybiny, kierując swą ofertę kulturalną przede wszystkim do dzieci i rodzin.

W tym roku program Rzeki Żywej otworzy 30 czerwca o g. 15 spektakl dla dzieci "Ptasi baj". Beata Bąblińska i Monika Kabacińska z Teatru Atofri proponują publiczności opowieść z osobnej, ptasiej perspektywy. Służą temu oryginalne, kreatywnie wykorzystywane kostiumy, adaptacje różnych treli, muzyka wykonywana na ksylofonie i perkusji, a także prezentacja fragmentów poezji, w których występują ptaki. Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 1,5-6 lat odbędzie się w Amfiteatrze nad Cybiną.

Wydarzeniem towarzyszącym programowi Rzeka Żywa będzie wystawa czasowa "Rośliny Cybiny". Zapowiada się, że nie będziemy mieli do czynienia z banalną ekspozycją popularnonaukową o okolicznej florze. Zapomnijmy więc o staromodnych i nudnych, przykurzonych ekspozycjach, jakie zwiedzaliśmy w muzeach ziemi. Wystawa "Rośliny Cybiny" będzie atrakcją dla najmłodszych, dla których artystka Kojalna Brejdak przygotowała rzeczną salę przygód, czyli przestrzeń zaaranżowaną z naturalnych materiałów, a stworzoną w oparciu o specyfikę Doliny Cybiny. Te interakcje nie będą się odbywać tylko w przestrzeni ICHOT-u, a zwiedzanie będzie można też połączyć ze spacerami nad rzeką. Wernisaż wystawy - 30 czerwca o g. 16 w Śluzie Katedralnej. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 23 września.

W niedzielę 1 lipca odbędą się cztery wydarzenia w Amfiteatrze nad Cybiną. Pierwszym z nich będzie projekt o wymiarze ekologicznym i interaktywnym. Warsztaty o godz. 10 "Ogród deszczowy dla miasta i rzeki" poprowadzi architekt krajobrazu Jakub Smykowski. Zademonstruje, co może nam dać bioretencja, czyli działania polegające na zagospodarowaniu wód opadowych przy wykorzystaniu roślin.

O godz. 13 Szczepan Maziarek na skrzypcach, Łukasz Słotwiński na cymbałach i Karolina Ociepka na barabanie zabiorą nas w muzyczną podróż na Podkarpacie. Szybka, audialna wycieczka w Bieszczady będzie okazją, aby poznać folklor, ludowe tradycje muzyczne tamtego regionu - a wszystko to w formie odnoszącej się do tradycyjnej potańcówki, do której artyści zaproszą dzieci.

Z kolei podczas niecodziennych warsztatów fotograficznych z poznańską zielarką Sarą Grolewską (g. 14) będzie można odkryć technikę cyjanotopii, zapomnianą odmianę fotografii stykowej - czyli takiej, w której nie wykorzystujemy aparatu, a uwieczniany przez nas obiekt literalnie stykamy z materiałem powleczonym substancją światłoczułą. To, co powstaje na papierze czy innym materiale nie posiada jednak wielu detali - a odzwierciedla jedynie "widmowe" kontury przedmiotów.

Proces tworzenia cyjanotopii wymyślił w 1842 roku sir John Herschell. I zapewne nikt by o niej dziś nie pamiętał, gdyby nie jej przykuwająca wzrok monochromatyczna, błękitna kolorystyka, która jest efektem wykorzystania światłoczułych właściwości soli żelaza (w typowej fotografii stosuje się związki srebra). Najwybitniejszą artystką, jaka posługiwała się tą techniką, była Anna Atkins. Pasją do nauki i tworzenia zaraził ją ojciec John Children, utalentowany chemik i zoolog - w czasach, gdy takie zainteresowania u kobiet były niespotykane (bo nie tolerowane). W połowie XIX wieku wydała trzy tomy "Zdjęcia brytyjskich glonów: impresje cyjanotopiczne". Atkins szczególnie interesowały delikatne formy wodorostów, które umieszczała między szklanymi płytkami, by łatwo je uwieczniać na cyjanotopicznych odbitkach. Całość ma charakter unikalnego, podwodnego zielnika, stworzonego przez Atkins wedle prawideł ówczesnej wiedzy naukowej z myślą o swoich "botanicznych przyjaciołach".

Tymi przyjaciółmi będziemy mogli się stać również i my. Warsztaty są skierowane dla osób powyżej 10 roku życia (wymagany jest opiekun), a każdy uczestnik otrzyma wykonaną przez siebie odbitkę.

Marek S. Bochniarz

  • Rzeka Żywa 2018
  • Amfiteatr nad Cybiną
  • 30.06-1.07, 21-22.07, 25-26.08

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018