Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Bohaterowie "Graczy": inwestor, kiniarz, hazardzista

Rozmowa z Marcinem Wierzchowskim, reżyserem serialu teatralnego " Jeżyce Story. Posłuchaj miasta!". 27 kwietnia w Teatrze Nowym premiera trzeciego odcinka serii - "Gracze".

. - grafika artykułu
Marcin Wierzchowski, fot. mat. prywatne

Monika Nawrocka- Leśnik: Od pewnego czasu poznaniacy śledzą losy bohaterów, którym pozwolił pan się wypowiedzieć w swoim serialu teatralnym "Jeżyce Story". W "Buntownikach" do głosu doszli: anarchistka, muzyk oraz audiofil, który kochał Beethovena. W "Lokatorach"- studenci, starsze małżeństwo oraz kobieta, którą nęka właściciel kamienicy. Kto będzie bohaterem kolejnego odcinka pt.  "Gracze"? Czy wszystkie te postaci mają swoje pierwowzory?

Marcin Wierzchowski: W "Graczach" zobaczymy: poważnego inwestora kapitałowego, który na Jeżycach się urodził i tu ma swoje biura, kiniarza, który prowadził kilka studyjnych poznańskich kin, hazardzistę, który po 17 latach zerwał z nałogiem i próbuje czerpać radość ze zdrowienia, reprezentanta Polski w rugby na wózkach inwalidzkich oraz jeszcze jednego bohatera, którego pojawienie się powinno pozostać niespodzianką. 

Co jest tematem spektaklu?

- Bohaterami są wyłącznie mężczyźni. Gra, rywalizacja, walka stanowią naturalne środowisko ich życia. Przejawiają się one różnorako i dotyczą różnych sfer życia: rozgrywki, jakim oddają się nasi bohaterowie, bywają profesjonalne bądź prywatne, jawne bądź skryte, wstydliwe bądź będące powodem do dumy. Czasami element gry jest ewidentny, czasami kryje się między wierszami. Nasi bohaterowie pochodzą z różnych grup wiekowych: od niespełna 30-latka po 60+. To spektakl o mężczyznach. Męska tożsamość ulega w ostatnim czasie dynamicznym zmianom: to, co do niedawna ją definiowało, co stanowiło swego rodzaju aksjomat, coraz odważniej jest kwestionowane. Czy oznacza to, że gry, rozgrywki, formy rywalizacji, które do tej pory stanowiły fundament męskiego świata, również odchodzą do lamusa? Jaką ewolucję przeszliśmy jako mężczyźni na przestrzeni kilku ostatnich generacji? Czy zmiany pokoleniowe są również zmianami tożsamości? Co podważa model męskości budowany na przestrzeni wielu pokoleń? 

Podczas pracy nad serialem skorzystał pan z tzw. techniki verbatim. Na czym ona dokładnie polega?

- Metoda pracy pozostaje niezmienna. Aktorzy przeprowadzają wywiady z osobami związanymi z Jeżycami. Zarejestrowane rozmowy przepisujemy i dokonujemy wyboru materiału, nie ingerując w historie i język bohaterów. Następnie aktorzy wcielają się w osoby, z którymi się spotkali, przyswajając ich sposób zachowania, mówienia, itp.

Przed premierą serii mówił pan, że skupi się na teraźniejszości oraz przyszłości dzielnicy, a nie tylko wspomnieniach. 

- W naturalny sposób opowieść o życiu najczęściej dotyczy tego, co się zdarzyło. Odpowiedź na pytanie o plany i marzenia z oczywistych powodów nigdy nie będzie równie barwna i wyczerpująca jak opowieść o dotychczasowym życiu. Aczkolwiek staramy się, by wpisać bohaterów w szerszy kontekst. Dlatego poprosiliśmy kilkanaście osób różnych profesji i w różny sposób związanych z Jeżycami o to, by spróbowali wyobrazić sobie Jeżyce roku 2030. I rzeczywiście całość serialu zmierza, jeśli można tak powiedzieć, ku przyszłości, ku macierzyństwu, ku narodzinom. Przyszłość Polski zależy w dużej mierze od roli, jaką w życiu społeczności, społeczeństwa będą odgrywały kobiety. W ostatnim odcinku, zatytułowanym "Miasto kobiet" (premiera 11 maja), chcemy pokazać z jednej strony bardzo intymny kobiecy świat związany z aktem narodzin i trudem wychowania dzieci, z drugiej zaś strony opowiadać będziemy o kobietach, które poprzez swoją działalność społeczną, naukową, itp. zmieniają otaczającą ich rzeczywistość. Jedną ze składowych kontekstu, w jakim umieścimy nasze bohaterki, są mało optymistyczne prognozy demograficzne dla Poznania i Polski na najbliższych kilkadziesiąt lat. Spojrzenie w przyszłość, choćby tę statystyczną, stwarza szansę na świadomie odniesienie się do procesów, których być może nie możemy zatrzymać, ale które mamy powinność zrozumieć.

Rozmawiała: Monika Nawrocka - Leśnik

  • "Jeżyce Story. Posłuchaj miasta!"- odcinek 3. "Gracze"
  • reż. Marcin Wierzchowski
  • Teatr Nowy - Trzecia Scena
  • 27.04. g. 20.30 - premiera
  • bilety: 50/30 zł (wt.-czw.), 55/35 zł (pt.-nd.)