Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Biblioteka przeprowadzona!

- To ważne wydarzenie nie tylko dla Poznania, ale także dla całej Polski - powiedział Prezydent RP, Bronisław Komorowski na uroczystości otwarcia nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich.

Fot. B. Paczkowski - grafika artykułu
Fot. B. Paczkowski

Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem tablicy poświęconej hrabiemu Edwardowi Raczyńskiemu, fundatorowi Biblioteki i największemu mecenasowi kultury w dziejach miasta. Zawisła na fasadzie starego gmachu, przy wejściu głównym od Al. Marcinkowskiego. Tablicę odsłonili prezydent RP Bronisław Komorowski i prezydent Poznania Ryszard Grobelny, w obecności wnuczki hrabiego, Wiridiany Raczyńskiej-Rey. - Ten dzień jest dla mnie bardzo szczęśliwy. Szczególnie dziękuję potomkom hrabiego Raczyńskiego. W moim gabinecie wisi portret hrabiego. Gdy coś idzie nie tak, hrabia srogo na mnie z niego spogląda - powiedział dyrektor Biblioteki, Wojciech Spaleniak podczas oficjalnej części wydarzenia.

Bronisław Komorowski mówił o znaczeniu mecenatu kultury w historii, zwracając uwagę na to, że wielcy bogacze czy posiadacze ziemscy zostali przez potomnych zapamiętani dobrze wówczas, gdy robili coś dla innych. - Przykładem takiej postawy był właśnie Edward Raczyński. Współcześnie natomiast ten mecenat realizują władze różnych szczebli, ale także bogate, rosnące w siłę przedsiębiorstwa - mówił. Prezydent zaapelował do kół biznesu o branie przykładu z Raczyńskich i zaangażowanie się w mecenat i prace pro publico bono.

Uroczystość uświetnił występ sekstetu wokalnego Affabre Concinui. Bezpośrednio po nim udostępniono do zwiedzenia nowy budynek, a także wystawę "Księgi i Sztuka", prezentującą dziedzictwo Edwarda i Atanazego Raczyńskich. Ma ona przypomnieć podjętą przez nich ideę przekształcenie Poznania w znaczący ośrodek kultury, przyszłe "nowe Ateny", do której spełnienia niestety nie doszło, ale wspaniałym jej świadectwem jest ocalała w zawierusze dziejów i działająca do dziś Biblioteka.

Następnie, około godz. 16 uczestnicy oficjalnej części oraz pozostali poznaniacy, którym bliska jest Biblioteka Raczyńskich, zabrali się za wielką przeprowadzkę książek z gmachu przy ulicy Święty Marcin do budynku przy al. Marcinkowskiego. Uczestnicy akcji ustawili się w długi wężyk, a następnie podawali sobie paczki z książkami z rąk do rąk. Akcja miała znaczenie symboliczne. Cały księgozbiór został przeniesiony wcześniej.

Katarzyna Kamińska, ng

zdjęcia: Bartosz Paczkowski