Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Bezkarnie ulegać złudzeniom. Startuje Art Week!

Brak w naszym mieście dużej instytucji zajmującej się sztuką współczesną może doskwierać poznaniakom. Misji wypełnienia tego braku podjęli się organizatorzy Poznań Art Weeku, który już od 1 czerwca ożywi rodzime przestrzenie wystawiennicze i pozwoli na chwilę zapomnieć, że wciąż nie mamy odpowiednika MOCAK-u czy Zamku Ujazdowskiego. 

. - grafika artykułu
Portret Erazma z Rotterdamu dłuta Henry'ego Holzmuller'a zniszczony w ramach ruchów kontrreformacyjnych, zobaczymy na wystawie głównej.

Idiom towarzyszący wydarzeniu to "Retusz", który może być interpretowany na wielu płaszczyznach. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów z jednej strony chodzi o formalną technikę retuszu, która przeradza się w pewnym momencie w strategię artystyczną, z drugiej właśnie o chęć zaklinania rzeczywistości i zwrócenia uwagi na problem braku infrastruktury dla sztuki w naszym mieście, a także ogólny komentarz do jej kondycji. Uniwersytet Artystyczny chce więc stworzyć wydarzenie oparte nie tylko na przestrzeniach i ideach należących do uczelni, ale też na uczestnictwie większości poznańskich galerii (Ego, Skala, Rodríguez, Galeria Miejska Arsenał), które planuje zaprosić do czynnego udziału.

Dziś retusz kojarzy się nam głównie z upiększaniem czy też ukrywaniem niedoskonałości, tymczasem u podstaw tej sztuki leżą zgoła inne motywacje. Powstanie pierwszych zretuszowanych fotografii motywowane było propagandą, ale o wiele wcześniej retuszowi z pobudek politycznych poddawane były różne dzieła sztuki już w starożytnej Grecji. Haniebny retusz twarzy spotkał swego czasu Marcina Lutra, a Józef Stalin kazał usuwać z fotografii całe osoby. I właśnie tego typu preparacji w sztuce poszukiwać będzie główna, tytułowa wystawa poznańskiego Art Weeku odbywająca się w przestrzeniach Galerii Miejskich UAP. Oprócz reprodukcji historycznych retuszy możemy spodziewać się na niej prac współczesnych artystów. Na przykład Pawła Łubowskiego, który obrał strategię usuwania ze zdjęć ofiar politycznej przemocy, jednak w tym przypadku retusz nie służy ukryciu, ale wręcz wyeksponowaniu niewygodnych dla władzy faktów.

W ramach tygodnia ze sztuką poza główną wystawą odbędzie się jeszcze szereg wystaw i wydarzeń - będące wynikiem open callu wystawy - Touchpoint - Borders & Boundaries (Londyn) oraz Made in. Between (studenci zagraniczni UAP), oraz wystawa poświęcona projektom wybitnego polskiego projektanta i architekta - Rajmunda Teofila Hałasa. Możemy też liczyć na indywidualne projekty zaproszonych galerii oraz wydarzenia towarzyszące - wykłady, panele czy koncerty. Będzie to więc intensywny tydzień, podczas którego będzie można bezkarnie ulegać złudzeniom i odkrywać znaczenia - te oczywiste i te zakryte w tymczasowym muzeum sztuki współczesnej, w jakie zamieni się Poznań.

Bogusz Bogatko

  • Poznań Art Week
  • 1-7.06
  • przestrzenie poznańskich galerii
  • główna wystawa Retusz potrwa do 24.06