Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Bajka dla dorosłych

Ostatni film meksykańskiego reżysera Guillerma del Toro idzie przebojem po kolejne nagrody, począwszy od Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, a skończywszy na dwóch Złotych Globach. Jeśli tak dalej pójdzie, kto wie, czy już niedługo Kształt wody nie przybierze kształtu filmowego Oscara.

.
fot. materiały dystrybutora

Twórczość Guillerma del Toro ma swoich zaprzysięgłych fanów, zwłaszcza po Labiryncie fauna, który - muszę przyznać - nie podobał mi się tak bardzo. Za to Hellboy z Ronem Perlmanem w roli herosa z piekła rodem to dla mnie jedna z lepszych adaptacji komiksu, tuż obok serialowego Preachera (Kaznodzieja). Plotka z kulis planu filmowego głosi, że plan nakręcenia trzeciej części Hellboya został storpedowany przez samego Perlmana, któremu już nie chciało się charakteryzować przez kilka godzin, a który stał się już światową gwiazdą jako przywódca gangu motocyklistów w Synach Anarchii. I to bez makijażu, choć urodę ma przecież radiową. Komiks o Hellboyu jest tak ulubiony przez del Toro, że tym razem zamiast piekła obozu koncentracyjnego nazistów przeniósł akcję do laboratorium wojskowego USA w roku 1962, a zamiast ognia piekielnego mamy wodę. W tej roli (czy raczej kostiumie) słynny amerykański kontorsjonista Doug Jones, który odgrywał rolę monstrum w Labiryncie fauna czy w obu częściach Hellboya.

Aktor wystąpił w ponad 80 filmach, najczęściej w kostiumie, który pozwala mu wyginać się tak niemożliwie, jak tylko kontorsjonista potrafi. Gdyby nie Hollywood, pewnie byłby gwiazdą Cirque du Soleil. Człowiek-amfibia to nieskrywane marzenie wojskowych z czasów nie tylko zimnej wojny. Uwięziony i torturowany przez demonicznego oficera służb specjalnych Richarda Stricklanda (Michael Shannon - a już myślałem, że po Zwierzętach nocy aktor nie może stworzyć bardziej przerażającej kreacji) wodny stwór znajduje pomoc u głuchej sprzątaczki Elizy Esposito (kolejna kongenialna kreacja Sally Hawkins, zaraz po Maudie).

Przemysław Toboła

  • "Kształt wody"
  • reż. Guillermo del Toro
  • premiera: 16.02

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018