Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Wybieramy wydarzenie kulturalne sezonu 2013/2014. Zagłosuj!

Jeszcze tylko do 10 października można oddać głos w plebiscycie miesięcznika IKS i portalu www.kulturapoznan.pl na wydarzenie kulturalne sezonu 2013/2014. 

. - grafika artykułu
.

W ubiegłorocznej, pierwszej odsłonie plebiscytu, udział wzięło blisko 2 tys. Czytelników IKS-a i kulturypoznan.pl. To ich głosy zdecydowały o zwycięstwie spektaklu "Piszczyk" w reżyserii Piotra Ratajczaka, zrealizowanego przez zespół Teatru Polskiego w Poznaniu. Kto w tym roku powtórzy jego sukces? Decyzja należy do Czytelników.

Spośród kilkuset wydarzeń ostatnich 12 miesięcy - koncertów, spektakli, spotkań, akcji, jubileuszy - o których rozpisywali się krytycy, i które oklaskiwała publiczność - w subiektywnym rankingu połączone redakcje wybrały finałową dziesiątkę. - Miniony sezon dostarczył poznaniakom wielu emocji i przeżyć, nie tylko kulturalnych. Nie brakowało duchowych uniesień, ale też i dyskusji o sprawach ważnych społecznie. Wiele o tym mówią kandydatury zgłoszone przez zespół IKS-a i kulturypoznan.pl - mówi Katarzyna Kamińska, redaktor naczelna obu tytułów.

Oto nominowani (ZAGŁOSUJ):

WRZESIEŃ - LIPIEC: Pierwszy sezon Sceny Wspólnej szkoły "Łejery" i Centrum Sztuki Dziecka

Za stworzenie teatralnej sceny w najpiękniejszej w Poznaniu scenerii - "w ramionach" parku Cytadela. Za fantastyczne wykorzystanie potencjału dwóch ważnych poznańskich instytucji, tworzących z dziećmi i dla dzieci. Za gości sceny, głośno oklaskiwane premiery, za wszystkie kolory, którymi się mieni.

WRZESIEŃ-SIERPIEŃ: Pokoleniowa zmiana na poznańskiej scenie muzycznej: Maciej Fortuna, An On Bast, Rust, The Ploy, Fismoll, Rebeka, Maja Koman, Dagmara Gregorowicz z Dagadany, Hello Mark, Zakręt...

Za jedyną w swoim rodzaju konstelację na ogólnopolskim muzycznym firmamencie. Za pro­fesjonalizm w najlepszym wydaniu, muzyczne poszukiwania i odnajdywania. Za eksperymenty w przeróżnych stylistykach i ogólnopolskie sukcesy.

LISTOPAD: Najgłośniejsza poznańska książka sezonu: "Maestro" Marcina Kąckiego

Za odsłonięcie firanek i przewietrzenie dusznych mieszczańskich wnętrz. Za przerwanie wieloletniego milczenia wokół pedofilskiej afery w chórze Polskie Słowiki. Za próbę przebudzenia z letargu tzw. poznańskich elit. Za zadanie na nowo trudnych pytań, za próbę znalezienia na nie odpowiedzi. Za rozpoczęcie trudnej i ważnej dyskusji o Poznaniu, o nas samych.

GRUDZIEŃ: 50 lat festiwalu Ale Kino!

Za trwanie i nieustanne, radosne tworzenie najlepszego filmowego festiwalu dla najważniejszej (i najbardziej wymagającej) publiczności. Za konsekwentne pokazywanie, że kino dla dzieci może być kinem dla widza w każdym wieku. Za odkrywanie dziecka w każdym z nas. Za plany na kolejne 50 lat.

STYCZEŃ-MAJ: 10 lat Art Stations Foundation

Za dwie szczególnie warte uwagi artystyczne stacje między Warszawą a Berlinem: taniec i sztukę współczesną. Za bogaty i ciekawy program okraszony działaniami edukacyjnymi, które zbliżają artystów do odbiorców i odbiorców do kultury. I w końcu: za tłumy na wernisażach i przejęcie roli głównego popularyzatora sztuki współczesnej w mieście.

LUTY: Premiera "Spisku smoleńskiego" w reżyserii Lecha Raczaka

Za pierwszą w Polsce artystyczną próbę zmierzenia się z mitami, którymi obrosła tragedia. Za przypomnienie, że artyści mają poglądy, a sztuka nie jest tylko dla samej siebie. I wreszcie za powrót legendy, a razem z nią - silnych teatralnych wrażeń. Ogółem, za mocne kulturalne tupnięcie w zaskakującym miejscu na mapie Polski - w mieszczańskim salonie.

KWIECIEŃ: Koncert Plácido Domingo "Tu zaczęła się Polska" w dniu kanonizacji Jana Pawła II

Za wielki głos, który wciąż ma ogromną siłę rażenia. Za łagodność, siłę spokoju, pokorę i klasę. Za przejmującą, osobistą interpretację poezji Karola Wojtyły, pozbawienie jej okolicznościowego patosu, w zamian za autentyczne przeżycie.

MAJ: Otwarcie Bramy Poznania ICHOT

Za wprowadzenie widza - w sposób dosłowny i symboliczny - w historyczną przestrzeń poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Za oryginalne i nowoczesne prezentowanie niedocenionego dotąd dziedzictwa. Za interaktywność, otwarcie na widza. Za charakterystyczną, szklaną szczelinę, która odsłania widok na katedrę.

CZERWIEC: Dyskusja o wolności i wydarzenia wokół odwołania spektaklu "Golgota Picnic" Rodriga Garcii na festiwalu Malta

Mieszkańcom (nie tylko!) Poznania za pokojowy bunt przeciw narzucaniu światopoglądu. Za głośne i wyraźne przeczytanie kilku tysięcy słów scenariusza na poznańskim placu, za uczestniczenie w społecznym sprzeciwie na żywo (a nie jedynie "lajkowanie" w wirtualnej rzeczywistości). Za chęć i zdolność do wielogodzinnej rozmowy. 

CZERWIEC - SIERPIEŃ: Przyjazne oblicze festiwalizacji: Ethno Port, Animator, Akademia Gitary - duże letnie przedsięwzięcia bez zadęcia i brokatu

Za konsekwencję i autentyczność. Za nieuleganie presji gwiazdomanii i przedkładanie wysokiego poziomu artystycznego nad nachalne działania promocyjne.

*Głosowanie trwa do 10 października. Wyniki opublikujemy w listopadowym numerze IKS-a oraz na www.kulturapoznan.pl

Zespół IKS-a i kultury.poznan.pl, uzasadnienia  nominacji: Natalia Grudzień, Sylwia Klimek