Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Prof. Zygmunt Bauman nie żyje

Wybitny socjolog i filozof zmarł w poniedziałek w Leeds. Miał 91 lat.

.
.

Zygmunt Bauman urodził się w Poznaniu w 1925 roku. - Tu nauczyłem się raczkować, chodzić na dwóch nogach, tu skończyłem szkołę powszechną. 3 września 1939 r. musiałem wyjechać z Poznania, ale Poznań zabrałem ze sobą. I starałem się zachować w sobie te cechy, które Poznaniowi zawdzięczam - mówił kilka lat temu podczas odbierania tytułu doktora honoris causa poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

Socjolog, filozof, badacz kultury i eseista. Przez wiele lat pracował na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii, od 1990 roku był profesorem emerytowanym tej uczelni. Autor kilkudziesięciu książek polskich i angielskich, tłumaczonych na kilkanaście języków. Za "Nowoczesność i Zagładę" otrzymał Europejską Nagrodę Amalfi w dziedzinie nauk społecznych oraz Nagrodę im. Theodora W. Adorno. Napisał także m.in. "Ponowoczesność jako źródło cierpień", "Płynną nowoczesność", "Życie na przemiał", "Płynny lęk", "Europę - niedokończoną przygodę". Jego ostatnia książka, "Obcy u naszych drzwi", ukazała się w 2016 roku.

ng

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.