Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Pani Krystyna patrzy

Na os. Armii Krajowej oficjalnie odsłonięto mural z wizerunkiem Krystyny Feldman. To inicjatywa Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych, gdzie znakomita poznańska aktorka mieszkała.

.
fot. M. Malinowski

Wyjątkowość projektu polega na tym, że upamiętnia on osobę ważną zarówno dla środowiska teatralnego i filmowego, ale także samej ratajskiej społeczności. Poznań, zaraz po Lwowie, był ukochanym miastem aktorki, a Rataje miejscem zamieszkania do ostatnich dni jej życia.

Pomysł muralu upamiętniającego Krystynę Feldman zrodził się dwa lata temu podczas inauguracji innego projektu polegającego na stworzeniu cyklu ratajskich murali "Łączy pokolenia". Fotografię, odwzorowaną na ścianie budynku, udało się pozyskać dzięki uprzejmości rodziny Krystyny Feldman, która aktywnie włączyła się w to przedsięwzięcie. Projektantem i wykonawcą przedmiotowego muralu jest Wojciech Ejsmondt. Patronat Honorowy nad projektem objął Prezydent Poznania, a Partnerem został Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.

Mural można obejrzeć na budynku os. Armii Krajowej 70-76 (od wejścia nr 76) tuż obok skweru i placu zabaw. Uroczyste otwarcie odbyło się 12 pażdziernika w piątkowe południe, z udziałem władz spółdzielni z prezesem Tadeuszem Stachowskim na czele, przedstawicieli rodziny Krystyny Feldman i reprezentantów Urzędu Miasta Poznania. Licznie przybyli również uczniowie z ratajskich szkół oraz mieszkańcy osiedla.

mat.