Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Odszedł Jerzy Milian

Legendarny poznański jazzman i kompozytor zmarł w środę wieczorem, miał 82 lata. Jego biografia to kawał historii polskiego jazzu. W 1954 r. do zespołu zaangażował go Krzysztof Komeda. Dla tej współpracy porzucił fortepian i zaczął grać na wibrafonie. Przez wiele lat był uznawany za najwybitniejszego w Polsce wirtuoza wibrafonu.

. - grafika artykułu
Jerzy Milian

Urodził się 10 kwietnia 1935 roku w Poznaniu. Ukończył poznańską Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Już w roku 1954, jako dziewiętnastolatek, prowadził zespół jazzowy w Szkole Inżynierskiej, a w latach 1954-1955 - własny kwintet wraz z gitarzystą Stanisławem Chwiłkowskim, kontrabasistą Ryszardem Czaplickim, klarnecistą Jerzym Piątkiem i perkusistą Stanisławem Liskiem.

Zaczynał jako pianista, ale jego głównym instrumentem stał się wibrafon, na którym zaczął grać w Sekstecie Krzysztofa Komedy. - Nie pamiętam jak doszło do spotkania z Komedą, natomiast nie zapomnę wspólnego spaceru ulicą Głogowską. Szliśmy wtedy razem do restauracji "Magnolia", gdzie grał zespół posiadający w składzie także wibrafon. Wcześniej Krzysztof nabuzował mnie wiadomościami o tym instrumencie, o grupie Modern Jazz Quartet, mówił o Lionelu Hamptonie i Milt Jacksonie. Komeda miał znajomych wśród muzyków w "Magnolii", wszedł więc na scenę i zaczął coś grać. Wtedy nieśmiało chwyciłem pałeczki i zacząłem uderzać w płytki wibrafonu. I to zaczęło grać! - czytamy we wspomnieniach na stronie www.milian.poznan.pl, która dotyczy wspólnego projektu Jerzego Miliana i poznańskiego trębacza Macieja Fortuny.

Współpraca z Komedą trwała do 1958 roku. W kolejnych występował już w Kwintecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego oraz prowadził własne trio, w którym grali perkusista Grzegorz Gierłowski i kontrabasista Jacek Bednarek. W archiwum poznańskiego radia znajduje się do dziś ponad setka taśm zawierających nagrania zespołów Miliana, jak również nagrania zespołów wykonujących utwory kompozytora.

Pisał i aranżował także dla orkiestry Gustava Broma, Studia Jazzowego Polskiego Radia czy big-bandu NDR w Hamburgu. W 1973 r. założył Orkiestrę Rozrywkową PRiTV w Katowicach, szefował jej do 1991 r. Uczestniczył w wielu festiwalach Jazz Jamboree.

Był wielokrotnie odznaczany, w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2004 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Oprócz muzyki pasją kompozytora był malarstwo, które studiował w latach 50. w PWSSP w Poznaniu u prof. Eustachego Wasilkowskiego. Malował głównie ikony, które prezentował na kilku autorskich wystawach.

sk