Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Nasz Plebiscyt 2018: oko Pana Peryskopa i uśmiech Fridy Kahlo

Artysta streetartowy Noriaki* i zamkowa wystawa Fridy Kahlo** zwycięzcami szóstej edycji Plebiscytu IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl!

. - grafika artykułu
Nominowani w 6. Plebiscycie IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl

Tak wybrała publiczność - czytelnicy IKS-a i Kulturypoznan.pl - w głosowaniu internetowym i "analogowym". W tym roku padł frekwencyjny rekord - w sumie w plebiscycie oddano ponad 3 tys. głosów (z czego 2984 w głosowaniu internetowym!). Jak wygląda zwycięskie podium?

W kategorii "Człowiek kultury" bezapelacyjnie, niepodważalnie i definitywnie wygrywa Noriaki - twórca Watchera (Pana Peryskopa), jednookiej postaci, która patrzy na Poznań z murów, ścian ukrytych na podwórkach, bram. Tajemniczy twórca streetartowy, skutecznie ukrywający się za artystycznym pseudonimem, zdobył rekordową liczbę głosów - 804! Prowadził od pierwszych dni głosowania, a na finiszu prawie podwoił swój wynik, wyraźnie dystansując pozostałych nominowanych.

Drugie miejsce - z wynikiem 216 głosów - wywalczył Piotr Klimek, dyrektor Teatru Animacji, kompozytor, nominowany za swój pierwszy, wyjątkowo udany sezon na stanowisku szefa. Zaledwie kilka głosów mniej zebrał Tomasz Łęcki - dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, nominowany za nową ekspozycję w Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Za "poznańską pracę u podstaw" dostał 211 głosów, zajmując w ten sposób ostatnie wolne miejsce na podium.

W kategorii "Wydarzenie kulturalne sezonu" triumfy święci w tym roku zamkowa wystawa Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst­ - totalne "Fridowe" szaleństwo, które ogarnęło Poznań na kilka jesienno-zimowych miesięcy. Mimo silnej konkurencji Frida od samego początku nie dała sobie odebrać "żółtej koszulki lidera". Prowadziła do końca, zdobywając ostatecznie 652 głosy.

Za plecami Fridy stosunkowo wyrównaną walkę prowadziły dwa inne ważne wydarzenia minionego sezonu: Festiwal Sztuka Szuka Malucha - pierwszy festiwal dla najnajmłodszych widzów, szykowany z takim rozmachem. Ostatecznie - liczbą 296 głosów - zdobył drugie miejsce; oraz otwarcie filii Biblioteki Raczyńskich na Naramowicach. Na wydarzenie, które wydobyło z pewnego kulturalnego niebytu kolejną dzielnicę Poznania, głosowało 241 osób.

W tym roku Plebiscyt IKS-a i Kulturypoznan.pl odbył się po raz szósty. 10 nominacji (5 osobowości poznańskiej kultury i 5 wydarzeń sezonu) wraz z uzasadnieniem ogłosiliśmy w ostatnich dniach sierpnia. W trakcie trwania głosowania Adam Ziajski - reżyser, animator, aktor i reżyser teatralny, jeden z tegorocznych nominowanych (w kategorii "Człowiek kultury") - zrezygnował z nominacji i udziału w plebiscycie, symbolicznie przekazując swoje głosy poznańskim artystkom, animatorkom i dyrektorkom. Ostatecznie zdobył 154 głosy (148 w głosowaniu internetowym oraz 6 w głosowaniu bezpośrednim), zajmując czwarte miejsce.

Sylwia Klimek

*Noriaki, artysta streetartowy

Człowiek kultury sezonu 2017/2018

Nie wiemy o nim zbyt wiele - skutecznie ukrywa się za artystycznym pseudonimem, nie ujawnia nazwiska, nie pokazuje twarzy. Artysta streetartowy, poznaniak, "ojciec" Watchera (zwanego przez lokalsów Panem Peryskopem), "niezależnego obserwatora miejskiego", który spogląda na miasto z zaskakujących miejsc i dziwnych perspektyw. Pomysłodawca i organizator cyklu imprez ze sztuką uliczną Szpagart. Jego prace zmieniają miejską przestrzeń nie tylko w Poznaniu, pojawiają się też w Londynie, Berlinie i Tokio.

**Wystawa Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst­

Wydarzenie kulturalne sezonu 2017/2018

Wydarzenie o światowej randze, przygotowane z dbałością o najmniejszy szczegół, pierwsza w Polsce wystawa jednej z najsłynniejszych artystek świata, na którą przyjeżdżali widzowie z odległych zakątków Polski. Autoportret z małpami, Portret Diego Rivery i Autoportret MCMXLI - to tylko wybrane z największych dzieł Fridy, które przez kilka miesięcy na żywo mogliśmy oglądać w Poznaniu. CK Zamek - organizator wystawy - zaproponował oryginalne spojrzenie na twórczość meksykańskiej artystki, odnalazł w jej biografii wątki dotąd nieznane. Wystawę odwiedziło blisko 120 tys. widzów!

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018