Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Na granicy

Jak dziś wygląda sytuacja uchodźców i uchodźczyń na granicy polsko-białoruskiej? Dlaczego Czeczeni i Czeczenki wciąż są zmuszeni uciekać ze swojego kraju? Jakie kroki mogą podjąć zwykli obywatele, którzy chcą przeciwstawić się łamaniu praw człowieka w Polsce? O tym ostatniego dnia stycznia będą dyskutować goście spotkania w Teatrze Ósmego Dnia.

. - grafika artykułu
fot. J. Nowicki (www.jnowicki.com)

W grudniu osoby tworzące oddolną inicjatywę Poznańska Garażówka zorganizowały wyjazd, podczas którego przekazały pieniądze zebrane podczas Polsko-Czeczeńskiej Wyprzedaży Garażowej. Ta odbyła się 15. października 2017 roku, zebrano podczas niej prawie 11 tys. zł. Wolontariusze święta spędzili w Brześciu, gdzie przebywa obecnie około 200-300 osób, które od miesięcy podejmują próby złożenia podania o azyl w Polsce. Odmowy przejścia granicy są tłumaczone brakiem wizy.

- Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak wygląda sytuacja osób na granicy Brześć - Terespol. Wspólnie zastanowimy się również jakie działania możemy podjąć - zapowiadają organizatorzy wydarzenia, w którym wezmą udział: Aleksandra Chrzanowska (Stowarzyszenie Interwencji Prawnej), reprezentant Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Katarzyna Czarnota (WSI, Poznańska Garażówka, doktorantka w Instytucie Socjologii UAM) i Tymon Maćkowiak (Poznańska Garażówka).

Przypomnijmy - Garażówka to cykliczne akcje mające na celu materialną pomoc dla uchodźców z różnych części świata ogarniętych wojną, dyktaturami czy kryzysem humanitarnym. Dotychczas zorganizowano trzy wydarzenia: Polsko-Syryjską Wyprzedaż Garażową, w trakcie której zbierano pieniądze na pomoc uchodźcom mieszkającym w Libanie, Polsko-Czeczeńską Wyprzedaż Garażową i Świąteczną Wyprzedaż Garażową na rzecz Uchodźców i Uchodźczyń na wyspie Lesbos.

oprac. as

  • spotkanie "Codzienność czeczeńskich uchodźców na granicy Brześć-Terespol"
  • prowadzenie: Roman Kurkiewicz
  • 31.01, g. 19
  • Teatr Ósmego Dnia