Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Moniuszko z offu

Tegoroczna edycja projektu Off Opera "Moniuszko: sceny domowe i operowe" to blisko 80 wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych, inspirujące warsztaty, wykłady i koncerty.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

To już piąta edycja projektu, organizowanego przez Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury, popularyzującego muzykę klasyczną oraz teatr operowy w otwartej przestrzeni miejskiej. Projekt wskrzesza ideę publicznego teatru operowego, dostępnego dla każdego odbiorcy, a także realizowanego przez wykonawców amatorów. Działania tegorocznej edycji projektu skupione są wokół hasła: "Moniuszko: sceny domowe i operowe". "W 2019 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, ojca opery narodowej. Mimo iż jego twórczość wydaje się nam dzisiaj nieco archaiczna, w XIX wieku odegrała ważną rolę w budowaniu tożsamości narodowej oraz pokrzepianiu serc" - piszą organizatorzy.

Tegoroczna edycja Off Opery składa się z trzech projektów: "Straszne obrazy", "Co ludzie powiedzą?" oraz "W strasznym dworku". Wydarzenia wokół tych haseł odbywać się będą w Poznaniu, Gnieźnie, Pleszewie i Pobiedziskach. Pierwszy z projektów rozpoczął się 11 sierpnia cyklem warsztatów streetartowych dedykowanych wychowankom Domu Dziecka w Pleszewie. Do poprowadzenia warsztatów zostali zaproszeni: Igor Rudziński znany jako Niebieski Robi Kreski (Warszawa) oraz poznański twórca street artowy Noriaki. W ciągu trzech dni uczestnicy zajęć zgłębili historię moniuszkowskiej opery, a na koniec streetartowe malowidła ozdobiły mury Domu Dziecka w Pleszewie.

Druga część warsztatów "Straszne obrazy: od portretu do selfie" jest dedykowana mieszkańcom poznańskiej dzielnicy Główna. Tym razem inspiracją stała się scena operowa, w której Hanna i Jadwiga przebierają się za portrety swoich praprababek. W trakcie zajęć uczestnicy poznają historię wizerunku w sztuce (wykład prowadzony przez Karolinę Brzezicką), a także nauczą się tworzyć autoportrety w ujęciu malarskim (warsztat prowadzony  przez Ize Sitarską). Ostatniego dnia podczas warsztatów fotograficznych z Darią Mielcarzewicz spróbują "przebrać się" za swoje prababki i odtworzyć archiwalne fotografie portretowe, a także stworzyć swoje zdjęcie z przyszłości.

"Co ludzie powiedzą?" realizowane będa w Pobiedziskim Ośrodku Kultury, a "W strasznym dworku" - w Gnieźnie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

sk

  • "Straszne obrazy: od portretu do selfie"
  • Szkoła Podstawowa nr 45 w Poznaniu, ul. Harcerska 3
  • 18-20.09
  • prowadzenie: Iza Sitarska, Daria Mielcarzeiwcz, Karolina Brzezicka