Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Kultura na dłuuugi weekend

Ci, którzy majowy weekend zdecydują się spędzić w mieście, wcale nie muszą żałować.

. - grafika artykułu
Spływ kajakowy to tylko jedna z wielu atrakcji przygotowanych przez Bramę Poznania, fot. Brama Poznania

Wiele osób wyjeżdża w tym czasie poza miasto, ale coraz więcej bierze też udział w wydarzeniach organizowanych w Poznaniu. Pierwsze dni majowe to okazja do wspominania ważnych wydarzeń z naszej historii. Tłumy mieszkańców i gości corocznie świętują rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i przyglądają się paradzie z udziałem poznańskich ułanów. W tym roku zakończy się ona na placu Wolności, gdzie odbędą się główne uroczystości.

Majówka z książką

Koncerty, spotkania z pisarzami, zajęcia dla najmłodszych, zwiedzanie zabytków - to tylko niektóre z kulturalnych atrakcji, jakie czekają na poznaniaków i turystów w Poznaniu. Wiele osób nie wyobraża sobie majówki bez książki. To z myślą o nich Biblioteka Raczyńskich przygotowuje na placu Wolności kiermasz książek. - Od 30 kwietnia do 2 maja zapraszamy na plac Wolności - mówi Katarzyna Wojtaszak z Biblioteki Raczyńskich. - Od godziny 11 do 19 swoją ofertę zaprezentują poznańskie wydawnictwa. W naszej siedzibie powstanie specjalna strefa spotkań i animacji dla małych i dużych czytelników, będą się też odbywać spotkania z autorami oraz zajęcia rozwijające wyobraźnię. Szczegółowy program będzie dostępny na naszej stronie internetowej i na profilu facebookowym - dodaje.

W tych dniach swoje drugie urodziny świętować będzie też Brama Poznania ICHOT. - Z okazji rocznicy postanowiliśmy zorganizować zajęcia dla osób, które z różnych względów mogą mieć nieco trudniejszy dostęp do korzystania z uroków życia - mówi Anna Adamowicz z Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt". - Zaplanowaliśmy warsztaty integrujące osoby zdrowe i osoby z niepełnosprawnością, spływy kajakowe, zwiedzanie zabytków, a także widowiskowy pokaz multimedialny opowiadający o początkach państwa polskiego.

Cały Poznań za pół ceny

Po raz dziewiąty organizowany będzie również Poznań za pół ceny. W sobotę, 30 kwietnia i w niedzielę, 1 maja czeka nas bogaty program turystyczny, liczne zniżki w restauracjach, hotelach, muzeach i wielu innych miejscach. Ich lista jest bardzo długa i nieustannie się zmienia. Można ją znaleźć na stronie www.poznanzapolceny.pl. - To nasz pomysł na promocję miasta i okolic - wyjaśnia Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem akcji. - Chcemy pokazać turystom, że Poznań to doskonałe miejsce, które warto odwiedzić i zostać tu nie tylko na weekend, ale na kilka dni. Mieszkańcom Poznania pragniemy natomiast przypomnieć, że żyją w ciekawym mieście, w którym naprawdę sporo się dzieje - tłumaczy.

Udział w Poznaniu za pół ceny zgłosiło wiele poznańskich firm i instytucji, m.in. CK Zamek. - Tańsze będą bilety na wystawę World Press Photo - zachęca Martyna Łokuciejewska, rzecznik prasowy Zamku.

Podobnie jak w poprzednich latach, nie zabraknie bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem, również tych tematycznych - poświęconych na przykład powojennemu Poznaniowi lub dzielnicy Łazarz.

Zielony Poznań

W niedzielę, 1 maja symbolicznie otworzy się też nowy dziedziniec Urzędu Miasta. - Spotkanie przy placu Kolegiackim rozpocznie się w południe - zapowiada Agnieszka Janowska z Gabinetu Prezydenta Poznania. - Na początku wystąpi chór dziewczęcy Skowronki. Chcemy, by dziedziniec stał się miejscem pełnym zieleni, chętnie odwiedzanym nie tylko przez osoby, które przybywają na plac Kolegiacki z urzędowymi sprawami - dodaje.

Podczas otwarcia odbędzie się też aukcja 20 rowerów, a przez cały czas trwania imprezy policjanci będą rowery znakowali. Uruchomiona zostanie też stacja ich naprawy. Wiele atrakcji, m.in. klaun i wata cukrowa, będzie czekać na najmłodszych uczestników spotkania.

To nie jedyne "zielone" akcenty w czasie tegorocznej majówki. Chętni będą mogli odwiedzić Ogród Botaniczny UAM lub Arboretum w Kórniku. - Majówkę w Botaniku przygotowujemy wspólnie z Polskim Towarzystwem Opieki Paliatywnej - mówi Ewa Kazimierczak-Grygiel. I dodaje: - Podobnie jak w minionych latach uświetnią ją występy artystyczne, wystawy, gry i zabawy dla dzieci, a także kiermasz ogrodniczy i wyrobów rękodzielniczych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych gości. 1 i 3 maja wspólnie z Towarzystwem Opieki Paliatywnej organizujemy kwestę na rzecz Hospicjum Palium.

- Pierwszy weekend maja to w kórnickim Arboretum Święto Magnolii - dodaje Kinga Nowak-Dyjeta z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. - Zapraszamy do spotkań z pracownikami ogrodu, nasi przewodnicy opowiedzą o historii parku i pokażą najcenniejsze drzewa oraz krzewy.

Z końcem kwietnia swoje kursy wznowią linie turystyczne MPK. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej poznańskiego przewoźnika.

Cezary Omieljańczyk

Wybrane wydarzenia:

PIĄTEK (29.04)

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim, 25-29.04, Teatr Polski, Duża Scena

Dziób w dziób M. Prześlugi, reż. I. Maciejewski, Teatr Animacji, g. 9.30 i 11.30

Feniks powraca do domu Jarosławy Pulinowicz, reż. J. Moszkowicz, Scena Wspólna, g. 10

Pierwszy dzień wystawy Pokolenie 966 - świt wielkich przemian, Rezerwat Archeologiczny Genius loci, g. 12

Performance 100 lat DADA: Jaap Blonk, Biblioteka Raczyńskich, sala 1, g. 18

Oprowadzanie po wystawie World Press Photo, CK Zamek, przedsionek Sali Wystaw, g. 18.30

Koncert: Domowe Melodie, klub Eskulap, g. 19

Koncert z cyklu Pianiści u Paderewskiego: recital Piotra Żukowskiego, Aula Nova, g. 19

Koncert galowy In Memoriam Bogusław Kaczyński: G. Brodzińska, J. Cortes, S. Kostecki, W. Matulka, A. Szerszeń oraz soliści i Orkiestra Teatru Muzycznego, kier. muz. A. Nagórka, prowadz. S. Pietras, Teatr Muzyczny, g. 19

Koncert: Krzysztof Krawczyk, jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, Sala Ziemi MTP, g. 19

Koncert: Ł. Kuropaczewski w ramach projektu Pośrodku Śródki 2016, aula Szkoły Katedralnej, g. 19

uwaga! premiera! Kroniki czasu przyszłego Polskiego Teatru Tańca, chor. Paweł Malicki, MP2 na MTP, g. 20

Extravaganza o miłości, reż. J. Drozda, Teatr Polski, Świetlica pod Sceną, g. 22

SOBOTA (30.04)

Ostatni dzień wystawy plenerowej Tell el-Farcha - poznańscy archeolodzy w delcie Nilu w poszukiwaniu korzeni starożytnego państwa egipskiego, ul. Świętosławska przy Muzeum Archeologicznym, g. 10

Wycieczka Wokół Teatru Nowego z cyklu Jeżyckie historie, spotkanie przed Teatrem Nowym, g. 11

Ostatni dzień wystawy Navis 966, Rezerwat Archeologiczny Genius loci, g. 11

Dziób w dziób M. Prześlugi, reż. I. Maciejewski, Teatr Animacji, g. 11

Feniks powraca do domu Jarosławy Pulinowicz, reż. J. Moszkowicz, Scena Wspólna, g. 11.30

The Metropolitan Opera HD Live: Elektra R. Straussa, CK Zamek, Sala Kinowa, g. 18.40

Kroniki czasu przyszłego Polskiego Teatru Tańca, chor. Paweł Malicki, MP2 na MTP, g. 20

Extravaganza o miłości, reż. J. Drozda, Teatr Polski, Świetlica pod Sceną, g. 22

NIEDZIELA (1.05)

Kiermasz Poznańskich Wydawców, 30.04-2.05, plac Wolności, g. 11-19

Wycieczka: Fontanny Starego Miasta, Stary Rynek przed ratuszem, g. 11

Majówka w Botaniku, g. 11

Festyn Wielka Majówka. Rocznica Otwarcia, Brama Poznania, g. 12

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem, CK Zamek, Hol Wielki, g. 12

Wycieczka Jesteśmy w kontakcie. Wycieczka pod wysokim napięciem, Brama Poznania, g. 14

Wycieczka Przepis na sukces. Wycieczka słodko-gorzka, Brama Poznania, g. 16

Koncert: D. Barabas, KontenerART, g. 20

DJ Set - Margin, KontenerART, g. 21

Spektakl Widowisko 966, Brama Poznania, g. 21.30 i 22

wyb. sk 

Repertuar kin i teatrów

Kalendarium: piątek, sobota, niedziela