Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Bałkańska podróż z Akademią Gitary

Akademia Gitary to festiwal, który od 12 lat stanowi stałą część muzycznego pejzażu Wielkopolski. Motywem przewodnim i hasłem tegorocznej edycji jest: Muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany. Przed nami koncert inaguracyjny w Poznaniu, Gnieźnie i Kołobrzegu, Bałkański Happening Gitarowy, Akademia Gitary 60+ i Akademia Gitary KIDS, Kurs Mistrzowski czy Otwarte Warsztaty Gitarowe. Start: 22 sierpnia. Zaczynamy odliczanie!

. - grafika artykułu
Happening gitarowy na Starym Rynku w Poznaniu podczas Akademii Gitary w 2017 roku, fot. Tomasz Nowak

W liczbach rzecz przedstawia się tak: 60 artystów (w tym 20 zagranicznych) i 50 wydarzeń w całej Wielkopolsce (obejmujących łącznie 30 miast). Inspiracją do zaplanowania programu festiwalu i wydarzeń mu towarzyszących jest Szczyt Bałkanów Zachodnich. To właśnie tam odbędzie się jeden z dwóch pierwszych koncertów zapowiadających festiwal.

Najbliższą edycję festiwalu zainauguruje też seria koncertów w najstarszych polskich katedrach. Pierwszy z nich odbędzie się 22 sierpnia w Bazylice Konkatedralnej w Kołobrzegu. Po nim, 23 sierpnia, Akademia Gitary zawita do Archikatedry Gnieźnieńskiej, by dzień później zaprezentować się poznańskiej publiczności w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Dyrektorowi artystycznemu festiwalu, Łukaszowi Kuropaczewskiemu, profesorowi Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu w Grazu, towarzyszyć będzie Aleksander Dębicz, utalentowany pianista młodego pokolenia i zwycięzca Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. Wraz z prowadzoną przez Piotra Deptucha Orkiestrą św. Marcina, która podczas zeszłorocznej edycji zainicjowała swoje istnienie, artyści wykonają kompozycje najznamienitszych przedstawicieli epok baroku i romantyzmu. W repertuarze znajdą się więc takie utwory, jak Koncert D-dur na gitarę i smyczki Antonio Vivaldiego, Idylla Zygfryda Ryszarda Wagnera, Koncert d-moll Jana Sebastiana Bacha. Oprócz tego, zabrzmi Aqua e vinho wspomnianego już Aleksandra Dębicza oraz jeden jego utwór stworzony specjalnie z myślą o festiwalowej publiczności.

Wcześniej, bo już między 15 a 18 sierpnia, w ramach festiwalowej zapowiedzi, czeka nas Weekend Bałkański, czyli koncerty bałkańskich gitarzystów w przestrzeni Starego Rynku w Poznaniu i w jego okolicach. W programie również coś dla najmłodszych (Akademia Gitary KIDS) i najstarszych (Akademia Gitary 60+) pasjonatów gitary, Kurs Mistrzowski w Pałacu Jankowice (25-31.08) i cykl koncertów prezentujących najmłodszych i najzdolniejszych gitarzystów Młodzi Wirtuozi. Do tego tradycyjnie już cieszący się niesłabnącą popularnością wielki Happening Gitarowy (1 września), a w przygotowaniach do niego 3-dniowe Otwarte Warsztaty Gitarowe.

Akademia Gitary co roku łączy co najmniej 30 różnych miast i miasteczek Wielkopolski. Po inauguracji w trzech katedrach w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu, festiwal zawita więc między innymi do takich miast, jak Czarnków, Jarocin, Szamotuły, Kalisz, Konin, Krotoszyn, Kórnik, Luboń, Tarnowo Podgórne, Pniewy, Pleszew i Środa Wielkopolska. Wydarzenia festiwalowe mają charakter otwarty, a wstęp na koncerty jest darmowy. Podczas całego festiwalu prowadzona będzie zbiórka charytatywna.

oprac.as